معیار، معیاری برای سرمایه گذاری های شما

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت سرمایه گذاری صنعت نفت

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت سرمایه گذاری صنعت نفت (ونفت) :  

 

 

 

 

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت سرمایه گذاری صنعت نفت مورخ 11/4/98 در مرکز همایش های هتل قلب با حضور بیش از 58 درصدی سهامداران تشکیل شد. مجمع با حضور بهزادپور به عنوان ریاست مجمع, کریمی و علی حسینی به عنوان نظار, خان محمدی معاون مالی شرکت به عنوان دبیر مجمع, رحمانی نماینده سازمان بورس, شیرازی به عنوان حسابرس و مصطفوی در سمت مدیرعامل شرکت برگزار گردید.

در ابتدای جلسه مصطفوی مدیرعامل شرکت گزارشی از هیئت مدیره را قرائت کرد و گفت: شرکت سرمایه گذاری صنعت نفت در سال مورد گزارش, توانست سود به ازای هر سهم را از 25 تومان به 45 تومان افزایش دهد. این شرکت از نیمه دوم سال 97 به دنبال تغییر استراتژی بود و در همین راستا با تکیه بر برنامه های استراتژیک, قیمت سهم را از 150 تومان تا 500 تومان حمایت کرد.

به گزارش معیار, مصطفوی پیرامون قرارداد با شرکت سرمایه گذاری قشم توضیح داد: شرکت در سال 97 توانست قرارداد ذخیره سازی نفت قشم را به مدت 15 سال بصورت ارزی تمدید نماید. ایشان تصریح کرد فاز 1 تا نیمه اول سال جاری به بهره برداری می رسد (پیشرفت فیزیکی : 46%) و در آینده فاز 2 آن راه اندازی خواهد شد. وی افزود: سرمایه گذاری نفت قشم در فاز 1 به دنبال راه اندازی 6 مخزن 540 هزار بشکه ای با ظرفیت 3240000 بشکه به همراه سیستم موقت تخلیه و بارگیری است و در فاز 2 افزایش ظرفیت عملیاتی مخازن تا رسیدن به تعداد 13 عدد مخزن (شامل 11 مخزن 540 بشکه ای و 2 مخزن 270 هزار بشکه ای) و میزان 6.5 میلیون بشکه را دنبال می کند. ضمنا قرارداد اجاره مخازن ذخیره سازی نفت خام, میعانات گازی و نفت کوره با شرکت ملی نفت ایران منعقد شده است.

مصطفوی درباره میزان سودآوری فاز 1 پروژه نفت قشم افزود: این شرکت در مالکیت 49 درصدی ونفت است و از آنجایی که شرکت چندین سال زیان ده بوده به نظر نمی رسد بتواند سودآوری سال 98 آن زیان را جبران کند. بایستی با راه اندازی فاز 1 و پس از آن فاز 2 ظرفیت بارگیری مشخص شود و پس از آن در خصوص میزان سودآوری با قطعیت نظر داد.

ایشان هم چنین در خصوص نرخ اجاره هر بشکه در پروژه قشم بیان کرد: بندهای قرارداد محرمانه بوده اما بطورکلی نرخ اجاره بین المللی برای هر بشکه بین 40 تا 50 سنت است و این قرارداد هم از قواعد بین المللی پیروی می کند.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: مجموع سرمایه گذاری برای فاز 2 نفت قشم حدود 70 تا 80 میلیون دلار برآورد می شود. همچنین فاز 1 حدود 100 میلیارد تومان هزینه در پی داشت.

از دیگر زیرمجموعه های ونفت (مالک 98%) شرکت سوخت رسانی و خدمات فرودگاهی اوج است که سودآورترین شرکت زیرمجموعه می باشد. از برنامه های آتی این شرکت بررسی تکمیل زنجیره تامین از تولید سوخت جت تا تحویل به هواپیما در فرودگاه های کشور و منطقه است. مدیرعامل در رابطه با شرکت اوج گفت: شرکت اوج پس از اعمال تحریم ها با کاهش پروازهای خارجی دچار کاهش تقاضا شد و سوخت رسانی به بسیاری از ایرلاین های خارجی کاهش یافت. (بخش زیادی از سود سال 97 مربوط به نیمه اول سال می باشد) علی الحال این شرکت سود غیرعملیاتی خوبی داشته است و تاکید مدیران شرکت هم ادامه این روند است.

مصطفوی ادامه داد: شرکت اوج در سال 97 سودی بالغ بر 63 میلیارد ریال را رقم زد. برنامه برای این شرکت صادرات و تولید سوخت جت برای کشورهای منطقه است که توافقاتی در این خصوص صورت گرفته و تلاش بر این است تا نیمه اول سال به نتیجه برسد.

شرکت کنترل گاز اکباتان زیرمجموعه بعدی ونفت (مالک 99.95%) است که موضوع فعالیت این شرکت تهیه و تولید رگلاتور گاز شهری (گاز طبیعی) ,رگلاتورهای گاز مایع (گاز کپسول) و بطور کلی انواع و اقسام رگلاتور گازی, لوازم و قطعات یدکی مربوط به آن ها و تهیه و تولید تجهیزات و قطعات مورد نیاز صنایع نفت, گاز و خودرو می باشد.

از برنامه ها و استراتژی های آتی این شرکت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تولید و تحویل تعداد 700 هزار دستگاه کنتور گاز شهری به سفارش شرکت گاز استان تهران

 • بازاریابی و برنامه ریزی برای تولید محصولات صادراتی و After Market صنعت خودرو

 • توسعه محصولات در حوزه هوشمند سازی کنتورها و سایر تجهیزات اندازه گیری جریان

از نکات قابل توجه شرکت گاز اکباتان سود ناخالص این شرکت است که در سال 96 از مبلغ 62.089 میلیون ریال به مبلغ 206.355 میلیون ریال در سال 97 افزایش یافته است.

همچنین سود عملیاتی در سال 96 از مبلغ 42.796 میلیون ریال به مبلغ 172.977 میلیون ریال رشد یافته است.

و سود خالص از مبلغ 37.444 میلیون ریال در سال 96 به مبلغ 132.160 میلیون ریال در سال 97 رسیده است.

مدیرعامل افزود: شرکت کنتورسازی با تمام ظرفیت خود که تولید40 هزار کنتور در ماه و تولید سالانه 480 هزار کنتور است, فعالیت می کند بنابراین دلیلی برای حضور در مناقصه وجود ندارد و مطابق با ظرفیت شرکت قرارداد هست و بنا به گفته ایشان شرکت از نیمه دوم سال در مناقصات تحویل کنتور شرکت می کند. مصطفوی اضافه کرد سرمایه گذاری صنعت نفت در نظر دارد برای شرکت کنترل گاز اکباتان محصولاتی جدیدی را ارائه دهد. همچنین سود این مجموعه برای سال 98 را به میزان 17 میلیارد تومان پیش بینی کردند.

زیرمجموعه بعدی شرکت (مالک 99.98%) ره گستر نفت است که موضوع فعالیت این شرکت اجرای کلیه کارهای راه سازی و ابنیه, اجرای طرح های احداث صنایع نفت, گاز, پالایشگاه و پتروشیمی, عملیات اجرایی و تامین تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت و می باشد.

از برنامه ها و استراتژی های آتی این شرکت می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • ارائه خدمات مدیریت پروژه و پیمان

 • برنامه ریزی و کنترل پروژه های آغاز شده در گروه سرمایه گذاری صنعت نفت از قبیل مخازن ذخیره سازی نفت قشم و تولید قیر

 • ارائه خدمات پیمانکاری و عمرانی در سطح شرکت های گروه

با مقایسه روند سود و زیان شرکت در سال های 96 و 97 به نکات زیر می رسیم :

 • سود ناخالص شرکت در سال 96 مبلغ 102.664 میلیون ریال بوده که در سال 97 به مبلغ 29.100 میلیون ریال کاهش یافته است.

 • سود عملیاتی شرکت در سال 96 مبلغ 77.212 میلیون ریال بوده که در سال 97 به مبلغ 611 هزار ریال کاهش یافته است.

 • سود خالص این شرکت در سال 96 مبلغ 71.033 میلیون ریال بوده که در سال 97 به مبلغ 1.142 میلیون ریال کاهش یافته است.

شرکت سوخت رسانان پترو ایرانیان پاک (پتران) شرکت دیگر تحت مالکیت ونفت است (مالک 100%)

این شرکت فعالیت خود را با احداث جایگاه های سوخت تک سو در شهر تهران آغاز نمود. برنامه ها و طرح های آتی شرکت پتران به صورت زیر دسته بندی شده است :

 • توسعه خدمات انتقال خوراک و سوخت مورد نیاز صنایع

 • بررسی طرح های سرمایه گذاری در حوزه پایین دستی صنعت نفت در حوزه لجستیک سوخت

 

با مقایسه روند سود و زیان شرکت در سال های 96 و 97 به نکات زیر می رسیم :

 • سود ناخالص شرکت پتران در سال 96 مبلغ 12.405 میلیون ریال بوده که در سال 97 به مبلغ 35.694 میلیون ریال افزایش یافته است.

 • زیان عملیاتی شرکت پتران در سال 96 مبلغ 8.484 میلیون ریال بوده که در سال 97 سود خالص به مبلغ 12.358 میلیون ریال افزایش یافته است.

 • زیان خالص شرکت پتران در سال 96 مبلغ 7.635 میلیون ریال بوده که سود خالص در سال 97 به مبلغ 8.784 میلیون ریال افزایش یافته است.

شرکت بعدی شرکت شیمیایی نفت گستر است که مالکیت 100% درصدی ونفت را دارا می باشد. موضوع فعالیت این شرکت تولید کلیه مواد شیمیایی مورد مصرف صنایع با تاکید بر صنعت نفت و پتروشیمی می باشد.

برنامه ها و طرح های آتی این شرکت به شرح زیر می باشد :

 • تولید امولیسفایرهای مورد نیاز صنعت حفاری و توسعه محصول

 • ایفای نقش به عنوان بازوی تحقیق و توسعه گروه سرمایه گذاری صنعت نفت

با مقایسه روند سود و زیان شرکت در سال های 96 و 97 به نکات زیر می رسیم :

 • سود ناخالص شرکت در سال 96 مبلغ 30.551 میلیون ریال بوده که در سال 97 به مبلغ 21.701 میلیون ریال کاهش یافته است.

 • سود عملیاتی شرکت در سال 96 مبلغ 12.275 میلیون ریال بوده که به دلیل زیان عملیاتی در سال 97 به مبلغ 27.672 میلیون ریال کاهش یافته است.

 • سود خالص این شرکت در سال 96 مبلغ 13.059 میلیون ریال بوده که به دلیل زیان عملیاتی در سال 97 به مبلغ 27.098 میلیون ریال کاهش یافته است.

شرکت دیگر ونفت تولید کننده و صادرکننده لوله های پلی اتیلنی و ورق های پلیمری بوده. این شرکت جوی گستر نفت می باشد (مالک 96.13%)

شرکت سرمایه گذاری صنعت نفت در نظر دارد این شرکت را به فروش برساند و این موضوع طبق گفته مدیرعامل به جدیت دنبال می شود.

آخرین شرکت زیرمجموعه ونفت, شرکت پالایش نفت جی اروند (مالک 49%) می باشد.

این طرح به دنبال افزایش سهم ایران در بازار قیر جهان است. این طرح شامل 2 فاز می باشد :

 • فاز 1 : تولید یک میلیون تن محصول در سال با توجه به به ظرفیت کنونی پالایشگاه آبادان, ظرفیت مخازن فرآورده 25.000 متر مکعب

 • فاز 2 : افزایش تولید تا دو میلیون تن محصول در سال با توجه به طرح توسعه پالایشگاه آبادان, جهت صادرات در بازارهای بین المللی

مصطفوی ادامه داد: اگر زمین پروژه داخل پالایشگاه آبادان به شرکت داده شود هزینه ها کاهش یافته و حاشیه سود هر تن آن حدود 30 دلار برآورد می شود. لازم بذکر است کل سود این پروژه برای یک سال 60 میلیون دلار پیش بینی شده است. ضمن اینکه شرکت موفق به اخذ مجوز استفاده از 2 میلیون تن خوراک برای پروژه قیرسازی شد.

برنامه های آتی شرکت :

 • احداث کارخانه تولید قیر از VB

 • بازارسنجی صادرات محصولات تولیدی و مطابقت محصول با استانداردهای مورد نیاز

 • تولید 45 هزار بشکه قیر در روز

مزایای طرح :

 • استفاده از ظرفیت VB بازار پالایشگاه های آبادان

 • امکان پهلوگیری و بارگیری کشتی تا 40 هزار تن برای صادرات

بطور کلی اهم فعالیت های انجام شده در سال 97 بصورت زیر می باشد :

 • تمدید قرارداد ذخیره سازی نفت قشم و تسریع روند عملیات آن

 • اخذ مجوز استفاده از 2 میلیون تن خوراک برای پروژه قیرسازی

 • انعقاد تفاهم نامه همکاری در زمینه ساخت کارخانه تولید قیر در آبادان

 • کسب سود 20 میلیارد تومانی از سرمایه گذاری در بورس

بطور کلی اهم برنامه های آتی مهم شرکت سرمایه گذاری صنعت نفت به شرح زیر می باشد :

 • تولید قیر (ظرفیت 45 هزار بشکه در روز)

 • مایع سازی اتان (ظرفیت 700 تن در روز)

 • تولید نفت کوره با گوگرد پایین

 • فشرده سازی اتان با ظرفیت 300 تن در روز

 • تولید 837 تن کک از انواع محصولات با هزینه 75 میلیون دلار

 • تولید نفت کوره که پایلوت شده است

 • تبدیل اقلام راکد به نقدینگی

مدیرعامل در مورد بند 6 حسابرسی و فروش شرکت های فرعی پاسخ داد: شرکت فرعی خدمات حفاری صنایع نفت به مبلغ 31 میلیارد تومان واگذار شد و تاکید کرد به دنبال پیگیری همین سیاست در خصوص جوی گستر نیز هستند.

در پایان با موافقت سهامداران حاضر در مجمع صورت های مالی تصویب شده و مجمع به ازای هر سهم 25 تومان سود بین سهامدران تقسیم کرد.