معیار، معیاری برای سرمایه گذاری های شما

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت پالایش نفت تهران

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت پالایش نفت تهران (شتران) :           

 

 

 

 

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت نفت تهران مورخ 27/4/98 در شرکت پالایش نفت تهران با حضور بیش از 90 درصدی سهامداران برگزار گردید که با تقسیم سود 30 تومانی همراه شد.

رئیس مجمع: رزاقی / نظار: هنگی و ورشوساز / منشی مجمع: هاشمی / مدیرعامل: هنگی

در ابتدای جلسه هاشمی، منشی مجمع درخصوص تغییرات سرمایه شرکت مباحثی را مطرح کرد که به شرح زیر است:

شرکت در نظر دارد سرمایه خود را از مبلغ 24.000 میلیارد ریال به مبلغ 44.000 میلیارد ریال (مبلغ 20.000 میلیارد ریال معادل 83.3 درصد) از طریق صدور سهام جدید در یک مرحله، که 16.000 میلیارد ریال آن از محل سود انباشته و 4.000 میلیارد ریال آن از محل اندوخته طرح و توسعه می باشد، به منظور تامین مالی برای پروژه CCR و جبران مخارج سرمایه ای انجام شده و استفاده از معافیت های مالیاتی افزایش دهد. برای این منظور موافقت سازمان بورس و اوراق بهادار اخذ شده و بر روی سامانه کدال منتشر شده است.

در ادامه جلسه، گزارش فعالیت و وضع عمومی شرکت برای سال منتهی به 29 اسفند 97 ارائه شد که حاوی نکات زیر بود :

 • شرکت در صنعت ” فرآورده هاي نفتی، کک و سوخت هسته اي” فعالیت می کند. با احتساب شرکت پالایش نفت ستاره خلیج فارس، در حال حاضر 10 شرکت پالایشی کشور در این حوزه فعالیت می نمایند که بر اساس ظرفیت پالایش نفت خام شرکت پالایش نفت تهران در مقام پنجم قرار گرفته است. این شرکت از منظر ضریب پیچیدگی و توسعه واحدهاي فرآیندي نیز پس از پالایشگاه شازند امام خمینی اراك در جایگاه دوم قرار گرفته است.

 • این شرکت تامین کننده خوراك صنایع بزرگی نظیر شرکت هاي نفت ایرانول، پاسارگاد، بهران، پارس، سپاهان، شرکت پتروشیمی تبریز، شرکت سولفور سدیم ایران و … می باشد. این فرآورده ها در بورس کالا و انرژي عرضه می گردد.

 • از مهم ترین پروژه ها و اقدامات انجام شده می توان به نصب سه دستگاه توربین گازی با HRSG، مدیریت جامع تله های بخار، کاهش مصرف سوخت مایع از طریق جایگزینی با گاز طبیعی، نصب آنالیزرهای دائمی گازهای احتراق بر روی 34 کوره، نصب سرامیک فایبر بر روی کوره 151 واحد تقطیر جنوبی، نصب اکونومایزر بر روی بویلرهای A و C جنوبی و اشاره کرد.

 • مهم ترین پروژه های در حال اجرا شامل: نصب یک دستگاه توربین دوگانه سوز با HRSG، پروژه اتصال برق پالایشگاه به شبکه برق شهر با دیماند 30 مگاوات، نصب بویلرهای بازیافت حرارتی در واحدهای تبدیل کاتالیستی، جایگزینی سیستم تصفیه آب موجود با سیستم های جدید به دلیل بحران خشکسالی و ارتقای سطح HSE، نصب مبدل های PACKINOX در واحدهای تبدیل کاتالیستی 1 و 2، حذف روغن از آب مقطر گرم برگشتی و می باشد.

 • در راستاي افزایش کمی و کیفی بنزین تولیدي شرکت، پروژه احداث واحد CCR و بنزن زدا با سرمایه گذاري بالغ بر 450 میلیون یورو در دست بررسی و اقدام می باشد.

 • ارزش جایگزینی شرکت در حدود 10 میلیارد دلار می باشد.

 • در سال 97، رکورد افزایش استفاده از سوخت گاز طبیعی به جای سوخت مایع در شرکت پالایش نفت تهران شکسته شد.

 • نرخ نفت خام به عنوان ماده اولیه و فروش محصولات از صادرات FOB خلیج فارس تغییر کرده است.

 • شرکت برنامه ای برای تجدید ارزیابی دارایی ها به دلیل فراهم نبودن بسترهای لازم ندارد.

 • از ظرفیت واحدهای فرآیندی شرکت می توان به تقطیر در اتمسفر و خلا 250 هزار بشکه در روز، گاز مایع به میزان 15 هزار بشکه در روز، تصفیه نفت سفید به میزان 32 هزار بشکه در روز، گوگرد سازی 212 تن در روز، تصفیه نفتگاز 54 هزار بشکه در روز و بنزین سازی 50 هزار بشکه در روز را نام برد.

 • در حال حاضر، تولید نفتا و نفت کوره و VB اقتصادی نیست و طرح هایی در شرکت در حال اجراست که به گران ترین محصولات تبدیل می شود.

 • در سال 97 معادل 59 میلیارد تومان سود حاصل از بهبود فرآیند استفاده از انرژی برای شرکت رقم خورد.

 • طی هفت ماه نخست سال مالی 97 فروش با دلار 4200 تومانی انجام می گرفت اما از ماه آبان به بعد فروش با نرخ نیمایی صورت گرفت. شرکت محصول صادراتی محور ندارد و فروش عمده محصولات به مشتریان داخلی صورت می گیرد.

 • مختومه و برنده شدن دعوا مقابل آستان قدس رضوی با موضوعیت زمین های شرکت به مساحت تقریبی 305 هکتار

شرکت پالایش نفت تهران در سال 97 به ازای هر سهم 147.4 تومان سود محقق کرده بود که در نهایت به ازای هر سهم 30 تومان سود تقسیم شد.

# مجمع# پالایش# نفت# تهران# افزایش# سرمایه# پروژه# CCR# ارز# نیمایی#