معیار، معیاری برای سرمایه گذاری های شما

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت پتروشیمی مبین

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت پتروشیمی مبین (مبین) :               

 

 

 

 

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت پتروشیمی مبین مورخ 29/4/98 در پژوهشگاه صنعت نفت با حضور بیش از 85 درصدی سهامداران برگزار گردید که با تقسیم سود 150 تومانی همراه شد.

رئیس مجمع: سرکانیان / نظار: عشقی نژاد و رحیمیان / منشی مجمع: شمیم

به گزارش معیار، همان طور که انتظار می رفت ابهام در نرخ محصولات و فرمولی که از سوی شورای رقابت تعیین شده مهم ترین موضوع مطرح شده در مجمع بود که پیرامون آن هم بحث های زیادی صورت گرفت.

شمیم مدیرعامل شرکت مبین گفت: دستور العمل قیمت گذاری در اوایل خرداد 98 به شرکت ملی صنایع پتروشیمی اعلام شد و این شرکت می بایست قیمت را بر اساس مصوبه مذکور، نرخ های فروش سرویس های جانبی را برای شرکت اعلام نماید. تاکنون پیگیری ها جهت ابلاغ نرخ های یوتیلیتی به نتیجه ای منجر نشده است.

ایشان تصریح کرد: از آنجایی که نرخ ها باید از جانب شرکت ملی صنایع پتروشیمی اعمال گردد، بنابراین کماکان محاسبات صورت حساب های ارسالی برای سال 98 به شرکت های مصرف کننده همچنان بر اساس موافقت نامه نرخ های سال 94 اعمال می گردد و بر اساس قرارداد 25 ساله با شرکت های مصرف کننده سرویس های جانبی، نرخ ارز اعلام شده توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مالک عمل در صورت حساب های فروش پتروشیمی مبین قرار می گیرد. نرخ تسعیر در صورت حساب نیمه اول سال 97 از سامانه بانک مرکزی استخراج شده است و در نیمه دوم سال نیز نرخ تسعیر مذکور بر مبنای متوسط نرخ معاملاتی ارز پتروشیمی ها در سامانه نیما که توسط انجمن صنفی کارفرمایان پتروشیمی هر ماهه به شرکت ابلاغ می گردد لحاظ گردیده است.

بطور خلاصه نتیجه مباحث مطرح شده به این صورت بود که مدیریت شرکت هلدینگ خلیج فارس فرمول اعلامی از سوی شورای رقابت را پذیرفته و گزارش سال 97 و همچنین گزارش سه ماهه 2 شرکت پتروشیمی مبین و فجر بر اساس این فرمول تعیین خواهد شد. البته قرار است نرخ ها از سوی NPC علام شود که هنوز این اتفاق صورت نگرفته است.

سهامداران به جزئیات محاسبه فرمول شورای رقابت اعتراضات زیادی داشتند که مدیریت مجمع با قبول این موارد قول پیگیری موضوع را دادند.

 شمیم در ادامه خاطر نشان کرد: اگر مدیران شرکت نتوانند شورای رقابت را در خصوص جزئیات فرمول قانع کنند اقدامات جایگزینی برای این منظور خواهند داشت که از جمله مهم ترین آن ها به روز کردن دارایی های شرکت است که می تواند نتیجه را به سمت مبین بازگرداند.

شمیم در ادامه جلسه در خصوص فعالیت ها و اقدامات صورت گرفته در سال 97 و همچنین برنامه های آتی برای سال 98 نکاتی را بیان کرد که به شرح زیر است :

  • درآمد خالص برای سال 97 مبلغ 65.963.961 میلیون ریال و برای سال 96 مبلغ 40.976.971 میلیون ریال بوده که نشان دهنده رشد 61 درصدی است.

  • سود عملیاتی برای سال 97 مبلغ 22.794.577 میلیون ریال و برای سال 96 مبلغ 13.140.509 میلیون ریال می باشد که حاکی از افزایش 73 درصدی است.

  • بهای تمام شده کالای فروش رفته و خدمات ارائه شده برای سال 97 مبلغ (42.563.005) میلیون ریال و برای سال 96 مبلغ (23.653.324) میلیون ریال می باشد که حاکی از رشد 80 درصدی است.

  • سود خالص پس از کسر مالیات برای سال 97 مبلغ 23.844.566 میلیون ریال و برای سال 96 مبلغ 15.731.349 میلیون ریال بوده که نشان دهنده رشد 52 درصدی می باشد.

  • محل اختلاف بین مبین و زاگرس به نرخ اکسیژن بر می گردد. دستور العمل قبلی ایراداتی داشت (از قبیل اختلاف در تعریف دارایی های مولد و بازده دارایی ها) که دستور العملی توسط MPC ارائه و موجب شد سود سال 95 شرکت نسبت به سال قبل با کاهش 28 درصدی و همچنین کاهش فروش 500 میلیارد تومانی رو به رو شود.

  • تعمیر لوله های شرکت طی 2 فاز از 45 روز آینده آغاز می شود و لازم بذکر است اورهال 1 هفته زمان می برد.

  • از برنامه های در دست اجرا شرکت می توان به خرید و نصب یک دستگاه بویلر کمکی 350 تنی، افزایش ظرفیت تولید آب جهت افزایش ظرفیت تولید آب شیرین، اجرای خط لوله جدید جهت پشتیبانی آب دریای مبدل های ASU II، افزایش ظرفیت تولید آب DM و احداث زیرساخت های ارسال Utility به شرکت پارسیان سپهر اشاره کرد

در نهایت شرکت پتروشیمی مبین 150 تومان سود میان سهامداران تقسیم نمود.

در مجمع فوق العاده شرکت هم قرار بر این شد در صورت تایید نهایی سازمان بورس، نام شرکت پتروشیمی مبین به شرکت مبین انرژی خلیج فارس تغییر نام خواهد یافت. با توجه به اینکه شرکت، پتروشیمی نیست و یدک کشیدن نام پتروشیمی عوارضی از جمله افزایش نرخ خوراک و را داشته تصمیم به تغییر نام گرفته اند.

سرکانیان در همین زمینه افزود: این تغییر نام موجب بازگشت نرخ سوختی حال حاضر 260 تومانی به 132 تومانی است که ضمن کاهش هزینه ها باعث رشد در سودآوری شرکت می شود.

# مجمع# مبین# فرمول# دستوری# شورای# رقابت# تغییر# نام# مبین# انرژی# خلیج# فارس