معیار، معیاری برای سرمایه گذاری های شما

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت پتروشیمی مارون

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت پتروشیمی مارون (مارون) :            

 

 

 

 

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت پتروشیمی مارون مورخ 16/4/98 در مرکز همایش های بین المللی نیایش با حضور بیش از 98 درصدی سهامداران تشکیل شد. مجمع به ریاست بهزادپور, بهارنژاد و پناهیان به عنوان نظار, احمدزاده مسئول مالی شرکت مارون به عنوان دبیر مجمع, یزدان پرستی حسابرس و بازرس قانونی, جهان فر نماینده سازمان بورس و اوراق بهادار و محمدی مدیرعامل شرکت مارون برگزار گردید.

موضوع اصلی فعالیت شرکت عبارتست از احداث, راه اندازی و بهره برداری کارخانجات صنعتی به منظور تولید, بازاریابی, فروش, صدور محصولات پتروشیمی, ذخیره, واردات, صادرات و تبدیل کلیه مواد پتروشیمیایی و مشتقات ذیربط و انجام کلیه فعالیت های تولیدی, صنعتی, بازرگانی, فنی و مهندسی که به طور مستقیم یا غیر مستقیم مربوط به عملیات مذکور باشد.

به گزارش معیار, محمدی در صحبت های اولیه خود بیان کرد ماموریت شرکت مارون ایفای نقش موثر با خلق ارزش افزوده از طریق بهبود مستمر کمی و کیفی توسعه پایدار شرکت در راستای تامین نیازهای آینده صنعت پتروشیمی در داخل و خارج کشور می باشد

ایشان در ادامه افزود: پتروشیمی مارون برترین صادرکننده استان بوده و درنظر دارد این بازار صادراتی را حفظ و توسعه دهد. با توجه به تحریم های موجود و مشکلات تامین, تولید شرکت در سال 97 نسبت به سال 96 کاهش یافته و شرکت بنا دارد با بکارگیری استراتژی های جدید نقاط قوت و ضعف, فرصت ها و تهدیدات را کنار هم قرار داده تا چشم انداز روشنی را برای خود تصور کند.

وی گفت: شرکت مارون در سال 97 اقدامات مثبتی را اجرایی کرده که از جمله آن ها می توان به طرح NGL-1500 , خالص سازی اتیلن اکسید, پروژه های جمع آوری گازهای مشتعل مناطق نفت خیز جنوب, خرید زمین چهار هکتاری از منطقه ویژه اقتصادی, Removal CO2 , پروژه جمع آوری و حذف ترکیبات آلی فرار از سطح تصفیه خانه مارون (VOC) اشاره کرد.

محمدی موضوعاتی که شرکت را تهدید می کند شامل موارد زیر دانست :

 • سرعت توسعه رقبای منطقه ای

 • کاهش میزان خوراک و افزایش قیمت آن

 • مشکل کمبود آب

 • بروز چالش های قیمتی محصولات دنیا

 • خروج نیروهای با تجربه با توجه به شرایط آب و هوایی و محرومیت های منطقه

 • افزایش قیمت تمام شده (افزایش هزینه های خوراک و سربار)

 • وابستگی صنعت پتروشیمی به خارج در فناوری های نوین

 • مسائل مرتبط با مشکلات زیست محیطی

مدیرعامل درخصوص اهم فعالیت ها و اقدامات صورت گرفته شرکت مارون در سال مالی 97 توضیحاتی به شرح زیر داد :

 • شرکت مارون در سال مالی 97 با 91.2 ظرفیت اسمی خود فعالیت کرد که این تنزل در عملکرد را می توان ناشی از تعمیرات اساسی و کاهش میزان مصرفی تکلیفی نفت دانست.

 • پتروشیمی مارون در سال 97 توانست از معافیت آلایندگی بهره گیرد به گونه ای که اگر این موضوع را رفع نمی کرد 1 درصد فروش جریمه می شد.

 • شاخص مصرف انرژی طبق روند هر ساله کاهش یافته و به خودکفایی برای تهیه اقلام مورد نیاز خود رسیده اند.

 • پتروشیمی مارون در سال 97 توانست 48.5 درصد از اقلام مورد نیاز را داخلی سازی نماید.

ایشان در خصوص طرح های سرمایه گذاری شرکت موضوعاتی را به اطلاع سهامداران رساند که به شرح زیر می باشد :

 • پتروشیمی بوشهر طرح توسعه ارزشمند مارون بوده که واحد شیرین سازی و اتان آن راه اندازی شده و به زودی شاهد راه اندازی واحد متانول آن خواهد بود. بهره برداری این طرح در شهریور ماه صورت می گیرد. طرح توسعه پتروشیمی بوشهر1.9 میلیارد یورو نیاز دارد که 900 میلیون یورو آن بطور کامل هزینه شده.80 تا 85 درصد قطعات داخل سایت بوده و پروژه در دست پیمانکار شرکت نفت قرار دارد. LC این پروژه 4 ساله بوده و پس از آن یک سال دیگر تمدید شد. این پروژه 700 میلیون یورو دیگر احتیاج دارد که فاز 2 و3 آن تا حداقل 3 سال و نیم دیگر راه اندازی شود. فاینانیس خارجی 4 تا 4.5 درصد است. همچنین واحد الفین این شرکت 3 تا 4 سال زمان می برد تا به بهره برداری رسد. مدیر عامل همچنین بیان کرد این شرکت بازگشت سرمایه بسیار بزرگی دارد و ارزش افزوده آن بسیار بالاست اما سوددهی آن به سال 98 و 99 نمی رسد.

 • واحد ایلام از دیگر واحد های مورد نظر توسعه شرکت بوده که واحد الفین آن در مهر ماه 98 راه اندازی می شود. در ضمن واحدهای پلی اتیلن سنگین و پلی پروپیلن نیز در حال تولید هستند.

 • واحد سلمان فارسی (PDH) در سال 1400 راه اندازی می شود و پروپیلن مورد نیاز شرکت را تامین خواهد کرد. به گفته مدیرعامل تا راه اندازی این واحد خوراک از واحدهای داخلی تامین می شود که علاوه بر پتروشیمی شازند مذاکراتی با پتروشیمی آبادان در این خصوص صورت گرفته است. (تلاش عقد قرارداد بلندمدت با پتروشیمی آبادان است). پیشرفت فیزیکی پروژه هم تا پایان سال مالی 97 معادل 16.65 درصد تحقق یافته است.

مدیرعامل بیان کرد برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی, نیاز مبرم به آب باعث شده مسئولین مارون اقدام به مرتفع نمودن این مشکل به 2 طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری نمایند. وی گفت: پس از جلسات متعدد با مدیران آبفای ماهشهر و خوزستان, تولید فاضلاب بندر ماهشهر حداقل 70 هزار متر مکعب در روز می باشد و به دلیل مسافت کم با پتروشیمی مارون به صرفه می باشد و می تواند کمبود آب را بطور دائمی برطرف نماید. ایشان ذکر کرد نامه نگاری با آبفای خوزستان جهت تسریع در انجام امور مربوط به خروجی تصفیه خانه فاضلاب ماهشهر به پتروشیمی مارون انجام شده و درحال تدوین و بررسی می باشد.

محمدی درخصوص پروژه آب شیرین کن اضافه کرد: با توجه به خشک سالی های اخیر و کاهش شدید آب رودخانه کارون به منظور تامین آب صنعتی مورد نیاز مجتمع به میزان 50 هزار متر مکعب در روز در فاز 1 و 100 هزار متر مکعب در فاز 2, پروژه مطالعاتی و مورد امکان سنجی آب شیرین کن جهت شیرین سازی آب از منبع خلیج فارس در دستور کار قرار گرفت. هم اکنون تعیین نقطه برداشت آب انجام شده و مراحل اداری اخذ مجوزهای لازم از ارگان های ذیصلاح در حال انجام می باشد.

او تصریح کرد: برای انجام مطالعات تکمیلی در بخش هیدروگرافی, توپوگرافی و آنالیز آب مناقصه مربوطه در حال انجام می باشد. مطالعات مفهومی و امکان سنجی این پروژه تاکنون 41.85 درصد پیشرفت داشته است.

محمدی همچنین درخصوص پروژه CHP خاطر نشان کرد: در شرایط فعلی برق مجتمع پتروشیمی مارون بطور کامل از پتروشیمی فجر تامین می گردد. گران بودن برق و سود دریافتی و افزایش قیمت آن در آینده می تواند پتروشیمی مارون را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین احداث نیروگاه متمرکز جهت تولید برق و تولید همزمان بخار به روش بازیافت حرارتی می تواند راهگشا باشد. ضمنا احداث این تجهیزات در پتروشیمی مارون علاوه بر کاهش اتلاف انرژی, وابستگی پتروشیمی مارون را به مجتمع های دیگر کاهش می دهد. از این رو امکان دریافت برق از طریق شبکه و یا احداث نیروگاه مورد بررسی قرار گرفته است.

محمدی در رابطه با عملکرد 3 ماهه شرکت درسال 98 بیان کرد: در سه ماهه اول سال جاری موفق به تولید 1130848 تن شده اند و در این حالی است که در 3 ماهه اول سال 97 به مقدار 730 هزار تن تولید داشته اند. شرکت در سه ماهه 98 درصد ظرفیت و 103 درصد برنامه را محقق ساخته است و فروش 3 ماهه 460 هزار تن به ثبت رسیده است.

در نهایت مجمع شرکت پتروشیمی مارون رای به تقسیم سود 400 تومانی به ازای هر سهم داد.