معیار، معیاری برای سرمایه گذاری های شما

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت آهنگری تراکتورسازی ایران

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت آهنگری تراکتورسازی ایران (خاهن ) :    

 

 

 

 

مجمع شرکت آهنگری تراکتورسازی ایران مورخ 18/4/98 با حضور بیش از 87 درصدی سهامداران در هتل اسپیناس پالاس تشکیل شد.

در مجمع محمدرضا باویلی تبریزی به عنوان رئیس مجمع, قندریز و پدرام باویلی تبریزی به عنوان نظار, حیرت انگیز مدیرعامل شرکت شرکت آهنگری تراکتورسازی به عنوان منشی مجمع و زراعتی مدیرمالی شرکت حضور یافتند.

در ابتدای جلسه بازرس قانونی گزارش خود را قرائت کرد و اظهار نظر مشروط نسبت به صورت های مالی را ارائه کرد.

زراعتی مدیرمالی شرکت در پاسخ به بند 6 حسابرسی در خصوص چک 9 میلیارد تومانی از مشتریان و مطالبات گفت: چک 9 میلیارد تومانی ابطال شده و مابقی به اندازه 50 میلیارد تومان در دادگاه بدوی رای آن صادر شده است و نتیجه نهایی به نفع شرکت آهنگری تراکتورسازی می باشد که به زودی اعلام خواهد شد. 3 هزار و 700 میلیارد ریالی نیز از بابت مطالبات برای آن ها صادر شده که کارهای اجرایی آن برای وصول در حال پیگیری است.

به گزارش معیار, در ادامه جلسه مدیرعامل گزارشی از هیئت مدیره را قرائت کرد و گفت: با توجه به اینکه صنعت آهنگری وابستگی شدیدی به صنعت خودرو دارد و در واقع خودروسازان بزرگترین مشتری این صنعت هستند, هرگونه تاثیر بر وضعیت صنعت خودروسازی, اثر مستقیم خود را بر این صنعت برجای می گذارد. با اعمال تحریم ها فشار بر خودروسازان افزایش یافت و باعث کاهش نقدینگی شرکت های خودروسازی گردید که تاثیرات نامطلوب خود را مستقیما بر تولیدکنندگان قطعات خودرو بخصوص تولیدکنندگانی که محصولات خود را بصورت نیمه خام به تولیدکنندگان واسطه تحویل می دهند به جا گذاشت و موجب شد تا شرکت هایی همچون شرکت آهنگری تراکتورسازی ایران در وصول به موقع مطالبات خود با مشکلات جدی رو به رو گردند. از مهم ترین مشکلاتی که شرکت با آن مواجه شد تامین مواد اولیه فولاد بود که به عنوان عمده ترین مواد اولیه این صنعت شناخته می شود و تنها منبع تامین کشور, شرکت فولاد آلیاژی ایران بود که به علت فروش نقدی شرکت مذکور مشکلاتی را برای شرکت ایجاد نمود.

باویلی در خصوص عملکرد و فعالیت شرکت در سال 97 نکاتی را بیان نمود که به شرح زیر می باشد :

 • با نصب و راه اندازی سه خط تولیدی جدید 2500, 1450 و 800 تنی در سال های 95 و 96 و بهره برداری از آنها در سال 97 منجر به تکمیل و ایجاد هارمونی لازم برای پوشش کلیه اوزان در سطح مطلوب براساس نٌرم قطعات موردنیاز مشتریان گردیده است.

 • با درنظر گرفتن برنامه تولید 17000 تن در سال 98 توسط شرکت آهنگری تراکتورسازی ایران می توان برآورد نمود که تقریبا 19 درصد قطعات آهنگری مورد نیاز کشور توسط شرکت آهنگری تراکتورسازی ایران تولید خواهد گردید.

 • میزان تولید شرکت در سال 97 توانسته حدودا 90 درصد از برنامه تعدیلی مصوب را محقق نماید (تولید 14000 تنی سال 97 با تولید 12562) و در مقایسه با میزان تولید سال96 نشان از کاهش 22 درصدی از نظر وزنی دارد.

 • میزان فروش و درآمد خالص در سال 96 مبلغ 1769 میلیارد ریال بوده که در سال 97 با کاهش 1.3 درصدی این مبلغ تا 1746 میلیارد ریال کاهش یافته است.

 • شرکت سال 97 را با 174 میلیارد تومان درآمد و با تحقق سود خالص 34 میلیارد تومانی به اتمام رساند. میزان این سود نسبت به سال 96 حاکی از رشد 27.3 درصدی است.

 • بهره برداری از کارخانه طراحی و ساخت قالب های دایکاست که موجب بالا بردن توان تولید قالب های مورد نیاز خطوط تولیدی ریخته گری ایران خودرو می شود و ریژه و همچنین نصب, راه اندازی و بهره برداری بیش از 39 دستگاه فرز High Speed ساخت آلمان خریداری شده که تعدادی از آن ها فرزهای دروازه ای می باشد.

 • اخذ گرید A در ارزیابی توانمندی های شرکت آهنگری در فرآیند ارتقا تامین کنندگان شرکت ساپکو بر اساس امتیازات کسب شده در ارزیابی توانمندی های شرکت در معیارهای هفت گانه و با اعمال ضرایب هر معیار

 • سال گذشته در خط دایکاست به اندازه 25 میلیون یورو سرمایه گذاری شد که در حال حاضر ارزش جایگزینی 400 میلیارد تومانی دارد.

 • تعداد دستگاه های کارخانه دایکاست به 22 عدد رسیده است و به همین منظور بایستی بخش دایکاست و ریژه از هم جدا شده و در دو سالن مجزا, تولید انجام خواهد شد.

 • شرکت در 3 ماهه ابتدای سال 97 با مشکلاتی در خصوص تولید دایکاست رو به رو شد که رفع شد و به زودی شرکت شاهد صادرات دایکست خواهد بود.

 • طلب شرکت از مگاموتور به اندازه 1 میلیارد و 200 میلیون تومان است.

 • شرکت در سال 92 دارای 14 خط پرس بوده که در حال حاضر به 17 خط رسیده و 4 خط دیگر هم در حال نصب است. در حال حاضر با خرید خطوط جدید هم اورهال انجام شده و هم ریسک تک منبعی بودن کاهش یافته است.

حیرت انگیز در ادامه برنامه ها و چشم اندازهای شرکت برای سال 98 را بصورت زیر طبقه بندی کرد :

 • تولید پیش بینی برای سال 98 عبارتست از تولید 17000 تن انواع قطعات آهنگری که مقدار 500 تن مربوط به پیش بینی صادرات و 16500 تن مربوط به فروش داخلی می باشد.

 • تلاش در جهت افزایش توسعه تنوع محصول و دستیابی به بازارهای جدید در داخل و علی الخصوص در خارج از کشور

 • تاکید بر استفاده از امکانات کارخانه تازه تاسیس دایکاست و همچنین قالب سازی و درآمدزایی از طریق ارائه خدمات ساخت قالب و ابزار دستیابی به درآمد بیش از 520 میلیارد ریالی ناشی از فروش محصولات فرعی

 • تلاش در جهت تامین مواد اولیه مورد نیاز شرکت از منابع داخل کشور به میزان 95 درصد و همچنین اقلام لازم برای تامین بقیه مواد اولیه مورد نیاز از خارج کشور به میزان 5 درصد.

از حواشی مجمع برگزار شده می توان به اعتراض سهامداران خرد در خصوص عدم رشد قیمت سهم در سال گذشته و امسال اشاره کرد که برخلاف روند صعودی قیمت سهام شرکت های دیگر این صنعت بوده. سهامداران خرد تاکید داشتند تبانی سهامداران عمده از دلایل عدم رشد قیمت سهم بوده و سهامداران عمده ( شرکت تدبیر فردا نیک و شرکت توسعه و تامین شریف ) هم در پاسخ گفتند: شرکت در سال 97 تغییر بنیادی خاصی نداشته و اعتقادشان عدم فروش سهم خاهن بوده و تاکید کردند این سهم مانند سهام دیگر شرکت ها دچار سفته بازی نخواهد شد و رشد قیمت تابعی از طرح های آتی و رشد سودآوری شرکت خواهد بود. مدیران شرکت هم در ادامه مباحث مطرح شده بیان نمودند: آهنگری تراکتورسازی ایران آینده ای بسیار روشن دارد و این سهم برای نوسان گیری مناسب نیست و با توجه به پیش بینی عملکرد شرکت برای سال 98 بایستی امیدوار به تغییرات مثبت در قیمت سهام و رشد سودآوری بود.

در پایان جلسه, مجمع شرکت آهنگری تراکتورسازی ایران به ازای هر سهم 20 ریال سود نقدی تقسیم کرد.