معیار، معیاری برای سرمایه گذاری های شما

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبانور

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبانور (کنور) :  

 

 

 

 

مجمع شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبانور مورخ 13/3/98 در مجموعه فرهنگی و ورزشی تلاش با حضور بیش از 91 درصدی سهامداران برگزار گردید. در مجمع قائمی راد به عنوان رئیس مجمع و نماینده شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات با 85.7 درصد, گلشنی نماینده شرکت تولید مواد آهنی کردستان و یاسمی نماینده شرکت بازرگانی معادن صنایع معدنی ایران به عنوان نظار, کلانتری به عنوان منشی و مدیرعامل شرکت صبانور, محمودی نماینده سازمان بورس و اوراق بهادار و عطوفی به عنوان بازرس قانونی حضور یافتند.

به گزارش معیار, کلانتری مدیرعامل شرکت صبانور صحبت هایش را با معرفی شرکت آغاز کرد که درحال حاضر از حیث تولید سنگ آهن, کنسانتره و گندله در رتبه 6 کشور قرار دارند و همچنین بزرگ ترین تولیدکننده محصولات مذکور در غرب و شمال غرب کشور می باشند.

ایشان در ادامه افزود شرکت صبانور سه معدن را تحت بهره برداری قرارداده که شامل معدن بابا علی (همدان) ,معدن جلالی (کردستان) و معدن شهرک (کردستان) که سال اخذ پروانه این معادن مربوط به سال 1380 بوده است. او درباره ذخیره قطعی این معادن هم یادآور شد که بابا علی 11 میلیون تن, جلالی 25 میلیون تن و شهرک 44 میلیون تن می باشد.

او درباره سقف پروانه بهره برداری معادن هم اضافه کرد معدن بابا علی 600 هزار تن, معدن جلالی 250 هزار تن و معدن شهرک 1600 هزارتن در سال بوده است.

کلانتری بطور متوسط میزان ذخیره قطعی 80 میلیون تن و 70 میلیون تن ذخیره احتمالی در نظر گرفته می شود که 150 میلیون تن ذخیره سنگ معدنی دارند و همانطور که گفته شد در رتبه 6 کشور قرار دارند.

مدیرعامل کنور دلیل افزایش 57 درصدی سود خالص شرکت را بیان نمود که 30 درصد این موضوع ناشی از افزایش تولید شرکت و 70 درصد ناشی از افزایش نرخ دلار بوده است.

در ادامه کلانتری نکاتی را اضافه کرد که به شرح زیر می باشد :

 • تولید سنگ آهن دانه بندی شده در سال 94 حدود 1 میلیون تن بوده که در سال 97 به 1 میلیون و 682 هزار تن رسیده اند که نسبت به سال 96, 26 درصد افزایش تولید داشته اند.

 • تولید کنسانتره از 372 هزارتن در سال 94 به 1 میلیون و 121 هزارتن در سال 97 رسیده است.

 • تولید کندله از 111 هزار تن در سال 96 به 321 هزار تن در سال 97 رسیده است که 187 درصد نسبت به سال 96 افزایش تولید داشته اند.

 • جمع مبلغ فروش در سال 94, 89 میلیارد تومان و در سال 97, 400 میلیارد تومان می باشد.

 • مبلغ فروش نسبت به سال گذشته (96) ,46 درصد افزایش یافته است.

 • مبلغ فروش کنسانتره از 61 میلیارد تومان به 212 میلیارد تومان رسیده است و مقدار فروش از 375 به 640 هزارتن رسیده که این کاهش فروش کنسانتره بدلیل استفاده آن در راه اندازی کارخانه گندله سازی بوده و چون به عنوان مواد اولیه گندله مصرف شده برای شرکت صبانور به نوعی ارزش افزوده هم ایجاد کرده است.

 • مبلغ فروش گندله از 45 میلیارد تومان سال 96 به 195 میلیارد تومان در سال 97 رسید و میزان فروش 106 هزار تن به 314 هزار تن افزایش یافت.

 • وضعیت سوددهی شرکت از 6 میلیارد تومان در سال 94 به 151 میلیارد تومان در سال 97 رسیده است که افزایش 57 درصد سود خالص را نسبت به سال گذشته بیان می کند.

 • سود هر سهم از 196 ریال به 516 ریال رسیده که 57 درصد افزایش سود نسبت به سال 96 را نشان می دهد.

 • از اقدامات مهم صورت گرفته در سال 97 می توان به افزایش 25 درصدی در تولید سنگ آهن, افزایش 180 درصدی در تولید گندله, استفاده از معافیت های مالیاتی 20 ساله و تامین تزریق نقدینگی جهت تجهیز ماشین آلات استخراج شرکت فرعی معدن کار اشاره کرد.

در ادامه کلانتری در خصوص اهداف و طرح های توسعه ای سال 98 توضیح داد که مهم ترین آن ها شامل:

 • واگذاری شرکت ذوب آهن غرب که از شرکت های فرعی صبانور می باشد به بخش خصوصی با قیمت 40 میلیارد تومان صورت گرفته که مبلغ آن پس از آغاز به کار این شرکت پرداخت می شود, مراحل واگذاری در حال انجام می باشد. لازم بذکر است پس از 6 ماه شرکت ذوب آهن غرب به تولید 20 هزارتن فرومنگنز می رسد که این موضوع 22 میلیارد تومان به سود شرکت صبانور اضافه می کند.

 • اجرای پروژه فیلترپرس در مجتمع کردستان به منظور صرفه جویی و رفع مشکل کمبود آب

 • خرید سنگ آهن از معادن اطراف

 • شروع اکتشافات در محدوده های فعلی معادن

 • توسعه محصولات سبد تولیدی شرکت و گستره جغرافیایی معادن

 • افزایش ظرفیت پروانه های بهره برداری معادن شرکت

 • خرید ماشین آلات جدید و به روز رسانی آن ها

 • ورود به عرصه اکتشافات و استخراج و فرآوری سایر مواد معدنی از قبیل طلا, مس, روی و سرب بصورت مستقل یا از طریق مشارکت با شرکت های داخلی یا خارجی

 • ارتقا کمی و کیفی ظرفیت های موجود بخصوص در استان های غربی کشور

کلانتری در ادامه صحبت هایش افزود که برنامه طرح توسعه گندله سازی با ظرفیت 1 میلیون تن در شرکت مورد توجه است که هزینه 500 میلیارد تومانی برای آن برآورد می شود. ایشان تصریح کرد که این واحد گندله سازی ماده اولیه طرح آهن اسفنجی بیجار خواهد بود.

معاون مالی شرکت در پاسخ به بند 4 و 5 حسابرسی گفت وزارت صنعت و دارایی به این نتیجه رسیده است که شرکت صبانور تنها شرکتی است که برای صادرات خود معافیتی دریافت نکرده است و به همین دلیل معافیت ها به زودی در نظر گرفته خواهند شد بنابراین گرفتن ذخیره نیازی نیست. ایشان افزود از طرف دیگر برای مالیات رای به نفع شرکت صادر شده و شرکت تقاضای برگشت مالیات را خواهد داشت به همین دلیل شرکت الزامی برای گرفتن ذخیره برای مالیات پرداخت نشده ندیده است.

از حاشیه های مجمع می توان به اعتراض برخی سهامداران نسبت به فروش کنسانتره با قیمت بسیار پایین تر نسبت به شرکت های دیگر معدنی اشاره کرد که کلانتری در جواب این سوال بیان کرد که تحریم ها بر شرکت اثر منفی گذاشته است و ما ارزان فروشی نداشتیم. ایشان تصریح کرد که تمامی محصولات با مزایده به فروش می رود و کنسانتره صادراتی با نرخ کنسانتره فروش داخلی مقایسه می شود که از این نرخ ها بیشتر اوقات بالاتر بوده. در عین حال کلانتری این موضوع را رد نکرد و افزود این ادعا ممکن است در برخی ماه های سال بدلیل تحریم درست باشد.

بابایی به عنوان مسئول بازرگانی شرکت در پاسخ به نرخ های فروش صادراتی برآمد و اضافه کرد صبانور تنها شرکتی است که از طریق مزایده, به بالاترین قیمت محصولات را به فروش می رساند.

ایشان تصریح کرد که فروشی که درب کارخانه صورت گرفته باشد معمولا بالای 15 درصد از نرخ های معمول صورت میگیرد. بابایی در بحث ارزان فروشی هم وارد شد و اشاره کرد که کنسانتره 62 درصد طی آخرین قیمت ها به رقم 444 هزار تومان در مزایده به فروش رفته است در نتیجه نمی توان قیمت ها را ارزان دانست.

 طبق نظر رئیس مجمع قرار شد در این رابطه گزارشی تهیه شود و از نمایندگان فردی انتخاب شود و جلسه ای در همین خصوص در سازمان توسعه معادن و فلزات به مدیریت قائمی راد برگزار گردد.

در پایان قائمی راد سود هر سهم را با احتساب انباشته در سال 97, 534 ریال اعلام کرد که 480 ریال یعنی معادل 90 درصد آن بین سهامداران تقسیم شد.