معیار، معیاری برای سرمایه گذاری های شما

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت معدنی و صنعتی چادرملو

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت معدنی و صنعتی چادرملو (کچاد):

 

 

 

 

مجمع شرکت معدنی و صنعتی چادرملو مورخ 8/3/98 در مجموعه فرهنگی و ورزشی تلاش با حضور بیش از 96 درصدی سهامداران حقیقی و حقوقی برگزار گردید.در مجمع آقایان رهبری نماینده شرکت سرمایه گذاری امید با 40 درصد سهام بعنوان رئیس مجمع, علی اکبری و حسنی زاده بعنوان ناظران, نوریان مدیرعامل شرکت چادرملو و منشی جلسه, بهرامیان بعنوان حسابرس و محمودی بعنوان نماینده سازمان بورس و اوراق بهادار حضور داشتند.

در ابتدای مجمع مدیر عامل شرکت در صحبت های خود خلاصه ای از عملکرد برنامه های سال 97 را به اطلاع سهامداران رسانید. ایشان با بیان اینکه کسب توفیقات در سال 97 برغم تمامی مشکلات, فراتر از برنامه ریزی ها پیش رفت بطوری که  آثار آن را در صورت های مالی می توان مشاهده کرد. ایشان ضمن ابراز رضایت از روند فعلی مجموعه نقش شرکت چادرملو را در تامین مواد اولیه شرکت های فولادی ( فولاد مبارکه, فولاد خوزستان و فولاد هرمزگان) مناسب ارزیابی کرد.

نوریان در ادامه صحبت هایش افزود که هم اکنون درصد سهم شرکت چادرملو از کل تولیدات تقریبا 21 درصد است و در سال پیش رو با پیشرفت و تکمیل طرح های توسعه ای که در نظر دارند توانایی گرفتن سهم بیشتری از بازار را خواهند داشت.

وی با اشاره به میزان تولید مجموعه ادامه داد که سال 97 موفق به برداشت 76 میلیون تن باطله, 16 میلیون تن سنگ آهن تولید 9.7 میلیون تن کنسانتره که 30 درصد بیش از ظرفیت اسمی کارخانه بود, 3.5 میلیون تن گندله, 519 هزار تن سنگ آهن دانه بندی, 238 هزار تن آهن اسفنجی و 881 هزار تن شمش فولاد را در زمره فعالیت های ارزشمند خود قرار دادند.

نوریان درباره برنامه سال جاری شرکت خاطر نشان کرد که برنامه احداث نیروگاه خورشیدی 10 مگاواتی را دستور کار قرار داده اند واین پروژه نیاز به سرمایه حدود 6 تا 7 میلیون یورو دارد که با توجه به تخصیص بودجه به این امر تا تا پایان سال 98 به بهره برداری می رسد.

نوریان تورم موجود در سال 97 را یکی دیگر از بحث هایش قرار داد و افزود بهای تمام شده دارایی های ثابت به میزان 6741 میلیارد ریال  افزایش داشته است

او همچنین تصریح کرد شرکت چادرملو با همراهی شرکت معدنی و صنعتی گل گهر و فولاد مبارکه از طریق شرکت فولاد هرمزگان و راکتور صنعت هر کدام با میزان مشارکت 25 درصد درصدد بهره برداری از ذخایر معادن سنگ آهن کشور استرالیا و احداث کارخانه های تولید کنسانتره به میزان 12.5 میلیون تن برآمده اند که می تواند سرمایه گذاری جذابی برای طرفین باشد.لازم بذکر است به بیان مدیرعامل این طرح نیاز به 1 میلیارد دلار سرمایه گذاری دارد که 85 درصد آن از طریق فاینانس اجرایی می شود.

ایشان در خصوص طرح های توسعه ای شرکت چادرملو اضافه کرد که برنامه احداث کارخانه های جدید از قبیل کارخانه نورد را در دستور کار قرار داده اند و جهت تامین نقدینگی از طریق دریافت تسهیلات از کانال بانک ایران و اروپا بابت خرید ماشین آلات و تجهیزات خارجی  اقدام کرده بودند اما با توجه به شرایط کنونی و اعمال تحریم های آمریکا تلاش های گذشته  با وقفه رو به رو شده است.

مدیر عامل شرکت چادرملو از مشارکت با شرکت های فولاد مبارکه و گل گهر جهت تولید گندله,آهن اسفنجی, فولاد و تاسیسات زیر بنایی مناطق آزاد تجاری مجران واقع در شهرستان چابهار خبر داد که در حال برآورد هزینه این پروژه می باشند.

از دیگر مشارکت های گفته شده شرکت چادرملو با بخش خصوصی در خصوص اجرای تولید طرح های فولاد می باشد که این شرکت اقدام به مشارکت در سرمایه شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان به میزان 30 درصد, شرکت آهن و فولاد ارفع به میزان 43 درصد, شرکت صنایع آهن و فولاد سرمد ابرکوه به میزان 65 درصد, شرکت فولاد شاهرود به میزان 35 درصد و شرکت کاوند نهان زمین به میزان 29 درصد سهام نموده است.

نوریان در ادامه پرده از مشارکت مهم و کلیدی طرح انتقال آب خلیج فارس به صنایع معدنی کشور برداشت و افزود شرکت صنعتی و معدنی چادرملو با خرید 22.22 درصد از سهم شرکت تامین و انتقال آب خلیج فاارس نقش مهمی را در انتقال آب بر عهده گرفته است. او در خصوص موقعیت طرح افزود که در استان های هرمزگان, کرمان و یزد واقع شده و مسیر اجرایی طرح از بندر عباس آغاز و پس از عبور از شهر های سیرجان و کرمان به شهرستان اردکان منتهی می شود.

او با بیان اینکه هدف این پروژه انتقال و شیرین سازی آب نمک زدایی شده به میزان 500 میلیون متر مکعب در سال طی 3 فاز جهت تامین بخشی از نیازها و مصارف آب مجتع های تولیدی در حال بهره برداری و طرح های توسعه آن ها مرتبط با گل گهر, چادرملو و سرچشمه می باشد.

مدیر مالی شرکت در پاسخ به سوال سهامداری که پرسیده بود چرا سود آهن و فولاد ارفع در گزارش تلفیق در نظر گرفته نشده است پاسخ داد که با توجه به زمان صورت های مالی سهامداران عمده مجبور شدند سریع تر صورت های مالی را نهایی کنند;در هر صورت سود آهن و فولاد ارفع در سال مالی 98 در نظر گرفته خواهد شد.

از حاشیه های مجمع هم می توان به اعتراض سهامدارانی اشاره کرد که نسبت به قیمت فروش کالا به شرکت فولاد مبارکه به قیمت پایین تر اعتراض کردند که با توضیح مسئول مالی شرکت دلیل آن را خرید با حجم بالای شرکت فولاد مبارکه, پرداخت مرتب هفتگی این شرکت و کمک در برخی طرح های عمرانی مجموعه بیان نمود.  

در پایان با چانه زنی سهامداران سود معادل هر سهم 70 تومان شناسایی شد.