معیار، معیاری برای سرمایه گذاری های شما

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت باما

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت باما (کاما) :                            

 

 

 

 

مجمع شرکت باما مورخ 20/3/98 با حضور 80 درصدی سهامداران در اتاق بازرگانی و صنایع و معادن برگزار گردید. مجمع به ریاست حسینی نماینده شرکت امیر, محمدی و حسین زاده به عنوان نظار, اسلامی مدیرعامل شرکت باما به عنوان دبیر مجمع, شیخ سفلا نماینده حسابرس قانونی و فراهانی به عنوان نماینده سازمان بورس و اوراق بهادار برگزار گردید.

به گزارش معیار, حسن اسلامی مدیرعامل شرکت در صحبت های ابتدایی خود گفت شرکت در سال مالی 97 علی رغم اتمام ذخایر معادن روباز خود شاهد افزایش استخراج ماده معدنی بوده است. دلیل این امر هم قدیمی بودن شرکت باما و طبیعتا منابع استخراج آن است که به مرور زمان دسترسی به معادن قدیمی سخت تر می شود. عیار ماده مورد استفاده کم شده و از 4.46 درصد در سال 96 به 3.97 درصد کاهش یافته است. این در مورد همه معادن صدق می کند بطوری که عیار معدن انگوران نیز کاهش یافته است. ایشان اضافه کرد تمام فرآیند استخراج بصورت زیرزمینی و با تکنولوژی های حفاری در عمق زیاد انجام می شود به نحوی که در سال گذشته بیش از 640 هزارتن ماده معدنی بصورت زیرزمینی استخراج شده است.

اسلامی در ادامه نکاتی را بیان نمود که به شرح زیر می باشد :

 • شرکت در سال 97 خط تولید فلوتاسیون را بدون اینکه صدمه ای به تولید بزند با انتقال فشار به خط اول در کمتر از 6 ماه بازسازی کامل کرد. به جز آسیاب و پمپ های فشار قوی که امکان ساخت در داخل آن ها وجود ندارد, سایر تجهیزات با اتکا به توان داخلی تامین، نصب و راه اندازی گردید.

 • شرکت اواخر سال گذشته از لیست شرکت های آلاینده خارج شده و حدود 80 الی 85 درصد آب مصرفی کارخانه به چرخه تولید بازگشت. درحال حاضر مجموع سطح جنگل کاری شرکت بیش از 20 هکتار می باشد.

 • یکی از سرمایه گذاری های شرکت باما در سال 96 خریداری 30 درصد سهام شرکت سرزمین جلگه های آسمانی است. در این شرکت اقدام به عملیات اکتشافی ماده معدنی مس انجام شده و قرار به حفاری 50 هزارمتری بوده که تاکنون 20 هزارمتر آن انجام شده است. چون هنوز پروانه بهره برداری صادر نشده ذخیره قطعی آن معلوم نیست. با این اوصاف به نظر می رسد اواسط سال جاری عملیات اکتشافی به اتمام برسد و در آن صورت شرکت میتواند با توجه به اخذ پروانه کارخانه را تاسیس نماید. استخراج ذخایر به 2 صورت زمینی و زیرزمینی انجام میگیرد و عیار ماده معدنی مس 0.4 درصد است که استخراج و فرآوری آن کاملا اقتصادی می باشد. مدیرعامل شرکت هزینه اکتشاف را تا 100 میلیارد تومان پیش بینی کرد و اضافه کرد بخش عمده ای از تجهیزات کارخانه خریداری شده است. ایشان ضمنا بیان کرد هزینه ساخت کارخانه بالاتر از 100 میلیون دلار برآورد شده است. ایشان خاطر نشان کرد احتمال جذب سرمایه گذاری خارجی در مراحل پایانی پروژه نیز امکان پذیر است.

 • شرکت باما در سال گذشته تعهدات ارزی خود را در سامانه نیما بطور کامل انجام داده. مطالبات ارزی نسبت به سال 96 افزایش چشمگیری یافته است. دلیل این امر بدین صورت است که شرکت ارز خود را دیرتر عرضه کرده تا بتواند در قیمت های بالاتر نرخ ارز، سود بیشتری را نصیب شرکت کند و دلیل دیگر هم مربوط به وضع تحربم های اقتصادی آمریکا و به تبع آن ایجاد مشکل در انتقال پول مشتریان خارجی به حساب شرکت است.

 • شرکت ذوب و روی اصفهان که از زیرمجموعه های شرکت باما است در بورس پذیرفته شده و درحال طی کردن مراحل مورد نظر برای ورود به بورس است.

 • بهره بردار معدن مهدی آباد قصد دارد از خاک معدن استفاده کرده و کنسانتره تولید کند. در حال حاضر کارخانه کنسانتره به بهره برداری نرسیده است. در صورت بهره برداری، شرکت ذوب و روی اصفهان که شمش تولید میکند میتواند از این معدن کنسانتره مورد نیازش را تامین کند.

 • نرخ TC کنسانتره سرب شرکت درحال حاضر تغییر محسوسی نسبت به سال قبل نداشته و بسته به کیفیت آن بین 130 تا 150 دلار قیمت گذاری می شود. درخصوص کنسانتره سولفور روی از حدود 6 ماه پیش روند افزایشی داشته و از 100 به 300 دلار رشد داشته است.

 • ثابت نگه داشتن تولید کنسانتره در شرکت به معنی افزایش تولید است. استراتژی شرکت فروش تمام محصولات تولیدی است و میزان حجم صادراتی 44 هزارتن تخمین زده شده است.

 • نرخ حمل صادراتی محصولات از اصفهان تا بندرعباس به ازای هرتن، 110هزارتومان و هزینه THC حدود 177 دلار با دلار 9000 تومانی است.

 • شرکت در بودجه سال 98 نرخ روی را 2500 و سرب LME را 1900 دلار پیش بینی کرده است.

 • هزینه استخراج در سال 96 هر تن 94 هزار تومان بوده که در سال 97 به 101.800 تومان رسیده است. این درحالی است که در سال 96 حدود 80 درصد ماده معدنی از معادن زیرزمینی استخراج شده است.

در ادامه اعلام شد در صورت تایید معافیت مالیاتی، افزایش سرمایه از محل انباشته در دستورکار شرکت قرار می گیرد.

در نهایت میزان تقسیم سود مجمع سال جاری بصورت حداقلی و به میزان 10 درصد به ازای هر سهم معادل 247 ریال انجام شد. نیاز شرکت برای سرمایه گذاری در معدن مس محدوده صاحب دیوان دلیل اصلی این تصمیم اعلام شد.