معیار، معیاری برای سرمایه گذاری های شما

مروری بر زندگی ثروتمندترین جهان

تاریخ ارسال نوشته: 24 مرداد 1396

به گزارش اسکیل ما، جف بزوس، بنیان گذار و مدیرعامل آمازون چندی پیش از بیل گیتس پیشی گرفته و با ثروت تقریبی 90 میلیارد دلار تبدیل به ثروتمندترین فرد جهان شد.
امروز، «فروشگاه همه چیز فروش » او سالیانه بیش از 136 میلیارد دلار فروش دارد و ارزش بازار آمازون به بیش از 500 میلیارد دلار رسیده است. جف بزوس که روزگاری مسئول صندوق های پوشش ریسک بود، کسب و کار خود را آغاز کرد و تبدیل به یکی از ثروتمندترین افراد جهان شد. در ادامه به مسیری که جف بزوس طی نموده تا به این موقعیت برسد می پردازیم.
هنگامی که مادر جِف بزوس، جکی، او را در سال 1964 به دنیا آورد نوجوانی بیش نبود. او به تازگی با مایک بزوس، یک مهاجر کوبایی ازدواج کرده بود. مایک جِف را به فرزندی قبول کرده بود. جف تا سن ده سالگی نمی دانست که مایک پدر واقعی او نیست؛ ولی به گفتۀ خودش از دانستن اینکه مجبور است عینک بزند بیش از شنیدن این اخبار ناراحت و شوکه شد.
زمانی که بزوس 4 ساله بود، مادرش به پدر بیولوژیکی او که پیشتر بازیگر سیرک بود، گفت که از زندگی آنها فاصله بگیرد. زمانی که برد استون در رابطه با کتابش با نام «فروشگاه همه کاره» با پدر بزوس مصاحبه کرد، او اصلاً نمی دانست پسرش اکنون چه کاره است.
بزوس نشانه های نبوغ را از کودکی همراه خود داشت. زمانی که طفلی نوپا بود، گهواره اش را با پیچ گوشتی باز کرد چون می خواست در یک تخت واقعی بخوابد.
از سن 4 تا 16 سالگی، بزوس تابستان ها را در مزرعۀ بزرگ پدربزرگش در تگزاس می گذارند و به کارهایی همچون تعمیر آسیاب بادی و امور مزرعه می پرداخت.
پدربزرگش، پریستون گایز، برای بزوس منبع الهام بود و به او در دنبال کردن استعدادهای فکری اش کمک کرد. در یک سخنرانی در مراسم جشن فارغ التحصیلی در سال 2010، بزوس گفت که پدربزرگش به او آموخته که «مهربان بودن سخت تر از باهوش بودن است».
بزوس عاشق بازنمایش فیلم «پیشتازان فضا» شده و بعدها نیز از طرفداران پروپاقرض نسخه های بعدی اش گشت، به گونه ای که در ابتدا می خواست نام آمازون را MakeltSo.com بگذارد که برگرفته از دیالوگی از کاپتان جین-لوک پیکارد بود.
در مدرسه، بزوس به معلمانش می گفت «آیندۀ بشریت بر روی این سیاره نخواهد بود». در کودکی دوست داشت در آینده یک کارآفرین فضایی شود. اکنون او صاحب یک شرکت کاوش فضایی به نام «بلو اوریجین» است.
پس از گذراندن یک تابستان مصیبت بار با کار کردن در مک دونالد در نوجوانی، بزوس به همراه دوستش مؤسسۀ «دریم» را راه اندازی کردند که در واقع یک کمپ ده روزۀ تابستانی برای بچه ها بود. آنها از هر کودک 600 دلار بابت ثبت نام می گرفتند ولی توانستند 6 دانش آموز را ثبت نام کنند. آنها از سریال «ارباب حلقه ها» برای فهرست مطالعاتی استفاده می کردند.
بزوس سرانجام به کالجی در پرینستون رفته و در رشتۀ علوم کامپیوتر مشغول به تحصیل شد. پس از فارغ التحصیلی، پیشنهادات شغلی اینتل و بِل لَبز را رد کرد و به استارتاپی به نام فیتل محلق شد.
پس ار ترک فیتل، بزوس به کمک هالسی مینور- که بعداً CNET را پایه گذاری کرد- استارتاپی را راه اندازی کرد که اخبار را از طریق فکس ارسال می کرد.
پس از آن مسئول صندوق پوشش ریسک D.E.Shaw شد و توانست تنها پس از چهار سال به معاون ارشد ارتقا یابد.
در سال 1993 او با مک کنزین تاتل، شریک تحقیقاتی اش در D.E.Shaw ازدواج کرد. او اکنون یک رمان نویس است.
در سال 1994، بِزوس در جایی خواند که اینترنت تنها در طول یک سال 2300 درصد رشد کرده است. این عدد او را به حدی شگفت زده کرد که تصمیم گرفت راهی برای استفاده از این رشد سریع بیابد. بدین ترتیب، لیستی از بیست محصول احتمالی که می توانست آنلاین بفروشد تهیه کرده و دریافت که برای این کار کتاب ها بهترین گزینه هستند.


بزوس تصمیم گرفت D.E Shaw را ترک کند و این در حالی بود که شغلی بسیار عالی آنجا داشت.
او بعدها اذعان داشت: «وقتی در خطرناکترین شرایط قرار می گیری، مسائل کوچک آشفته ات می کنند». «می دانستم که در هشتاد سالگی هرگز فکر نخواهم کرد که چرا از حقوق ماهیانۀ وال استریتم در سال 1994 دست کشیدم، آن هم درست در میانۀ سال و در بدترین شرایط ممکن. البته که این مشکلی نیست که در هشتاد سالگی به چشم بیاید و نگران آن باشید. در همین حال، می دانستم که اگر وارد چیزی که به آن اینترنت می گویند نشوم، رویدادی که می رفت تا انقلابی عظیم به پا کند، قطعاً پشیمان می شدم. وقتی اینگونه راجع به آن فکر می کردم، تصمیم گیری برایم بسیار راحت تر می شد».
رئیس او در شرکت، دیوید ای شاو، سعی کرد او را به ماندن ترغیب کند ولی بزوس تصمیم خود را برای راه اندازی شرکتش گرفته بود. به نظر او تلاش کردن و شکست خوردن در یک استارتاپ خیلی بهتر از این بود که هرگز تلاش نکند.


بدین ترتیب آمازون متولد شد. مک کنزی و جِف برای قرض کردن خودروی پدرش به تگزاس پرواز کرده و سپس به سیاتل رفتند. در تمام طول راه، بِزوس در صندلی مسافر نشسته بود و مشغول پیش بینی های درآمدی بود؛ با این حال این زوج برای تماشای طلوع خورشید در گرندکانیون توقف کردند.
بزوس وب سایت آمازون را در یک گاراژ راه اندازی کرد. او بیشتر جلساتش را در فروشگاه مجاورشان با نام Barnes & Noble برگزار می کرد.
در روزهای نخست، هر بار که کسی خرید می کرد، زنگی در دفتر به صدا درمی آمد و همه جمع می شدند ببینند که آیا مشتری را می شناسند یا نه. تنها چند هفته بعد، آنقدر آن زنگ به صدا درمی آمد که مجبور شدند متوقفش کنند.
در اولین ماه راه اندازی، آمازون کتاب هایش را در 50 ایالت و 45 کشور مختلف می فروخت و همچنان رشد می کرد. در تاریخ 25 ام مِی 1997، آمازون به یک شرکت سهامی عام بدل شد.
با فرارسیدن طوفان سهمگین دات کام، تحلیلگران شرکت را «آمازون دات بمب» نامیدند. با این حال، شرکت از این وضعیت جان سالم به دربرد و در واقع از معدود استارتاپ هایی بود که با این طوفان از صحنۀ تجارت محو نشد.
سهام آمازون از آن زمان (تا تعدیل اخیر بازار) همواره رو به رشد بوده است. اکنون نیز شرکت تجارت خود را از فروش کتاب ها فراتر برده و تقریباً هرچیز قابل تصور را عرضه می کند؛ چیزهایی همچون وسایل منزل، پوشاک، و حتی خدمات پردازش ابری.
جِف بزوس رئیس بسیار سخت گیری بود و بر سر کارمندان فریاد می کشید. حتی شایعاتی هست که او یک مربی را استخدام کرده بود تا بتواند قدری این وضعیت را اصلاح کند.


بِزوس به قدغن کردن ارائه های پاورپوینت در آمازون معروف است. در عوض او کارمندانش را وادار می سازد تا مقالاتی شش صفحه ای را ضمیمۀ پروپوزال های خود کنند تا بدین ترتیب تفکر انتقادی را جایگزین لیست های سادۀ پاورپوینت سازد.
بِزوس همچنین به خلق فرهنگ شرکتی مقتصد معروف است که به کارمندانش مزایایی همچون غذا یا ماساژ مجانی ارائه نمی دهد.
بزوس یکی از اولین سرمایه گذاران گوگل در سال 1988بود. او مبلغی معادل 250000 دلار در گوگل سرمایه گذاری کرد که مقدار آن زمانی که شرکت در سال 2004 به سهامی عام تبدیل شد برابر با 3/3 میلیون سهم بود. ارزش این میزان سهم امروز چیزی بالغ بر 2/2 میلیارد دلار است (بِزوس چیزی راجع به اینکه آیا پس از عرضۀ عمومی سهام، چیزی از سهام خود را نگاه داشته یا خیر، نگفته است).
بِزوس مبلغ 42 میلون دلار و بخشی از زمینش در تگزاس را برای ساخت “The Clock of the Long Now” بخشیده است که در واقع یک ساعت زیرزمنی است که قرار است برای مدت 10000 سال بی وقفه کار کند.
در آگوست 2013، بِزوس واشنگتن پست را به قیمت 250 میلیون دلار خرید.
سال گذشته شرکت فضایی او، بلو اُریجین، یکی از اولین شرکت های تجاری بود که توانست موشکی با قابلیت استفادۀ مجدد بسازد و به همین دلیل تاریخ ساز شد.
علاقۀ بزوس به پرواز در گذشته او را دچار دردسر کرده است. در سال 2003، بزوس به هنگام جستجوی مکانی برای برپایی تسهیلات آزمایش راه اندازی برای بلو اوریجین در یک سانحۀ هلیکوپتری تا دم مرگ رفت.
گفته می شود که بِزوس صاحب یک مِلک 5.35 جریبی در سوراحل دریاچۀ واشنگتن است که دارای 200 یارد خط ساحلی است.
در سال 2007، وی یک خانۀ مجلل 7 خوابه را به قیمت 24.5 میلیون دلار در بِوِرلی هیلز خرید. این قصر دارای یک گلخانه، زمین تنیس، استخر، و مهمانسراست و در همسایگی منزل تام کروز قرار دارد.
در سال 2017، بزوس موزۀ تکستایل را به همراه دو خانۀ مجلل در واشنگتن دی.سی و محلۀ کالوراما خریداری کرد. این ملک به قیمت 23 میلیون دلار به فروش رفت و بزرگترین ملک موجود در واشنگتن است.


بزوس همچنین صاحب سه آپارتمان متصل بالغ بر 10000 فوت مربع در برج سنچری نیویورک است.
با گذشت بیست سال از تبدیل شدن به سهامی عام، ارزش بازار آمازون به 501.5 میلیارد دلار رسیده است. به پیش بینی بارکلِیز، آمازون می تواند اولین شرکت تیلیارد دلاری باشد.
در ماه جولای، بِزوس ثروتمندترین شخص جهان شد و از بنیان گذار مایکروسافت بیل گیتس در این زمینه پیشی گرفت. ثروت خالص او هم اکنون بیش از 90 میلیارد دلار است.
تا مدت ها نباید انتظار داشته باشید که بزوس دست از تجربۀ ایده های جدید بردارد. در یک مصاحبه با بیزنس اینسایدر، بزوس اینگونه گفت: «چیزی که واقعاً اهمیت دارد این است که شرکت هایی که به تجربه ادامه نمی دهند و شرکت هایی که شکست را تجربه نمی کنند سرانجام در شرایط نومیدکننده ای قرار می گیرند که در آن وضعیت، تنها کاری که می توانند انجام دهند همانند آخرین ضربۀ نومیدانه ای است که در پایان بازی شرکتی خود به توپ می زنند.»

مطالب تصادفی

گزارش معاملات بورس کالای فلزات هفته منتهی به 26 شهریور 97

گزارش معاملات بورس کالای فلزات هفته گذشته به شرح زیر است:  این پست فقط برای اعضایی که اشتراک خریداری کرده...

گزارش معاملات بورس فرآورده های نفتی هفته منتهی به 26 شهریور 97

گزارش معاملات بورس فرآورده های نفتی هفته گذشته به شرح زیر است :این پست فقط برای اعضایی که اشتراک خریداری...

گزارش معاملات بورس کالا و انرژی هفته منتهی به 26 شهریور 97

گزارش معاملات بورس کالا و انرژی هفته گذشته به شرح زیر است:  این پست فقط برای اعضایی که اشتراک خریداری...

آمار معاملات آتی زعفران 27 شهریور 1397

آمار معاملات آتی زعفران 27 شهریور 1397برای دسترسی به این پست، شما باید این بسته را خرید کنید آتی سکه...