معیار، معیاری برای سرمایه گذاری های شما

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت شوکوپارس

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت شوکوپارس (غشوکو) :             

 

 

 

 

مجمع شرکت شوکوپارس مورخ 7/3/98 با حضور 55 درصدی سهامداران واقع در سالن ورزشی شرکت صنعتی پارس مینو برگزار گردید. مجمع به ریاست رضایی, ابراهیمی و علیجانی به عنوان نظار, سلطانی نماینده سازمان بورس و اوراق بهادار, گلچین پور به عنوان حسابرس و علی مشایخ به عنوان مدیرعامل شرکت شوکوپارس و منشی جلسه آغاز به کار کرد.

در ابتدا علی مشایخ از وضعیت نامناسب و مشکلات شرکت در سال 97 توضیحاتی را به استماع سهامداران رساند وی گفت در 6 ماه نخست سال مالی 97 بدلیل نوسان قیمت مواد اولیه و همچنین جهش نرخ ارز تمامی شرکت ها دچار مشکل شدند. شرکت هایی که از موجودی انبار خوبی برخوردار بودند سود خوبی نصیبشان شد اما شرکت های کوچکی مانند شرکت شوکوپارس مواد اولیه را به سختی و به نرخ روز تهیه کرده و در نتیجه تاثیر مستقیمی در عدم سودآوری شرکت در سال 97 داشته است.

مشایخ با تاکید بر اینکه از 6 ماه دوم سال گذشته مدیریتش را آغاز کرده افزود در مرحله اول برنامه های کوتاه مدت, میان مدت و بلند مدتی را برای شرکت تدوین کرده و با تغییراتی که در بخش های مالی و برنامه ریزی ایجاد کرده توانسته وضعیت شرکت را تا حدودی سر و سامان بخشد.

ایشان تصریح کرد در مهرماه که امور را به دست گرفته شرکت در زیان 1 میلیارد و 800 میلیون تومانی بود اما در پایان سه ماهه سوم این عدد به کمتر از 300 میلیون تومان رسیده است. او شیوه پرداخت بدهی های شرکت به بازار را انتقال به بدهی های درون گروهی هلدینگ (پارس مینو) اعلام کرد.

 مشایخ یادآوری کرد شرکت احتیاج به بازسازی مطلق دارد چون خطوط شرکت قدیمی شده و نیاز به رسیدگی اساسی دارد. آخرین خطی که خریداری شده مربوط به سال 1372 بوده و حتی برخی از تجهیزات برای سال 1350 است. بدلیل استهلاک بالا, خطوط کارخانه به لحاظ کیفی دچار مشکل شده و این ها از جمله دردسرهای بزرگ مدیرعامل جدید برای ادامه زندگی شرکت شوکوپارس است. مشایخ در ادامه افزود با این مشکلات کار کردن بسیار دشوار است, ضمنا اشاره کرد نگاهی هم به کمک های دولت دارند تا با حمایت آن ها سریع تر از این وضعیت خارج شوند اما به سهامداران قول داد در هر صورت تمامی تلاشش را برای خروج از وضعیت فعلی انجام دهد.

مشایخ فعالیت هایی که در سال مالی 97 صورت گرفت را به شرح زیر طبقه بندی کرد:

  • اخذ مجوز افزایش قیمت محصولات

  • اصلاح ساختار سازمانی و مصوب نمودن آن

  • خرید ماشین های چاکلت برای تولید انواع محصولات گروه

  • خرید خط تولید آدامس بادکنکی برای تکمیل سبد تابستانه

  • راه اندازی ماشین آلات متوقف موجود در شرکت برای بسته بندی شکر و دریافت های مجوزهای لازم

لازم بذکر است تامین مالی برای خرید خط تولید و راه اندازی ماشین آلات از طریق تسهیلات بانکی با بهره پایین طبق گفته مدیر عامل صورت می گیرد.

او بیان کرد قطعا عملکرد سال 98 با سال 97 متفاوت خواهد بود. در بخش مواد اولیه ذخیره سازی مناسبی را پیشبینی کرده اند که دچار بحران های ناشی از عدم موجودی مواد همانند سال قبل نشوند. ایشان اضافه کرد شرکت شوکوپارس برندهای خوبی دارد و خواهان افزودن آن ها به بازار هستند تا بتوانند با برنامه ریزی های صورت گرفته سهم خود را از بازار مواد غذایی پس گیرند.

مدیرعامل در ادامه صحبت هایش ریسک های سال 98 را این چنین برشمرد:

  • وجود نوسانات و افزایش نرخ در مواد اولیه

  • بسته بندی و قطعات یدکی

  • محدودیت ها و عدم وجود تناسب در افزایش نرخ مواد اولیه به نسبت افزایش نرخ محصولات

  • تاثیرگذاری بیش از حد عوامل بیرونی اعم از اقتصادی و سیاسی بر تصمیم گیری ها و پارامترهای تولید

در آخر با توجه به زیان ده بودن شرکت شوکوپارس از محل سود انباشته, 5 تومان به ازای هر سهم سود میان سهامداران تقسیم گردید.