معیار، معیاری برای سرمایه گذاری های شما

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت گروه تولیدی مهرام

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت گروه تولیدی مهرام (غمهرا) :            

 

 

 

 

مجمع گروه تولیدی مهرام مورخ 28/3/98 در سالن همایش اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران با حضور بیش از 87 درصدی سهامداران برگزار گردید. در این مجمع آقایان تقی گنجی رئیس مجمع, صمدیان و ملک زاده به عنوان نظار و منزوی مدیرعامل شرکت به عنوان دبیر مجمع حضور یافتند.

به گزارش معیار, منزوی در صحبت های ابتدایی خود پیام هیئت مدیره را به سمع و نظر سهامداران رساند که بیش از همه به تحولات سیاسی و اقتصادی پرداخت که تاثیرات شدیدی بر بازار کسب و کار ایجاد نموده است و باعث گردیده تا نرخ ارز پس از 4 سال ثبات, حدودا 4 برابر رشد نماید. ایشان تایید کرد این افزایش لجام گسیخته باعث افزایش نرخ مواد اولیه و اقلام بسته بندی و به تبع آن بهای تمام شده و سایر نهادهای تولید گردید.

ایشان در ادامه افزود با توجه به این که شرکت مهرام عمدتا در زمینه سس و کچاپ فعالیت می نماید و این کالاها به عنوان کالاهای غیر ضروری در سبد خانوار شناسایی می شود لذا کل این صنعت متاثر از شرایط فوق بوده و باعث گردیده است از نظر حجم فروش در سال 97 با کاهش و افت مواجه گردند.

در ادامه مدیرعامل نکاتی را گوشزد کرد که به شرح زیر می باشد :

 • در سال 97 نسبت به سال 96 فروش شرکت از افزایش 18 درصدی برخوردار گردیده است اما به لحاظ تناژ تولید معادل 20 درصد نسبت به سال 96 کاهش داشته است. آنچه باعث گردید در سال 97 مبلغ فروش با افزایش رو به رو گردد عمدتا مربوط به افزایش نرخ محصولات و مدیریت در تامین نهادهای تولید می باشد.

 • درآمد فروش محصولات اگرچه افزایش 18 درصدی داشته اما رشد 27 درصدی هزینه های عمومی اداری و 75 درصدی هزینه مالی, شرایط را برای مهرام سخت کرده و افت 27 درصدی سودسازی را رقم زده است.

 • گروه مایونز با فروش 1.502.247 میلیون ریال دارای سهم تقریبی 28 درصد از بازار و رهبر این بازار می باشد.

 • گروه کچاپ با فروش 525.963 میلیون ریال دارای سهم تقریبی 22 درصد از بازار می باشد که در کنار رقیب اصلی خود در این بازار رتبه اول و بعضا دوم را دارد.

 • گروه ترشی و خیارشور با فروش 230.445 میلیون ریال دارای سهم تقریبی 5 درصد از بازار می باشد. گروه عسل با فروش 21.687 میلیون ریال دارای سهم تقریبی 3 درصد از بازار و گروه مربا با فروش با 54.646 ریال دارنده سهم بازار تقریبی 3 درصد است. گروه کنسرو با فروش 23.043 میلیون ریال دارای سهم بازار کمتر از 1 درصد از بازار می باشد. (مبلغ سایر فروش 156.017 میلیون ریال)

نجفی رئیس هیئت مدیره درخصوص نحوه تامین و تخصیص منابع مالی شرکت 4 راهکار را ارائه کرد :

 • تسریع در وصول مطالبات از خریداران محصول

 • تامین نیازهای کوتاه مدت از طریق منابع کوتاه مدت و ارزان و تقسیط و استمهال تسهیلات اخذ شده از بانک ها در سررسید

 • اخذ اعتبار از تامین کنندگان مواد

 • فروش دارایی های راکد و ضایعات تولید و غیرتولید به منظور تامین درصورت نیاز

در ادامه مدیرعامل از طرح های توسعه آتی شرکت نیز پرده برداری کرد که شامل موارد ذیل می باشد :

 • بهره برداری از خطوط جدید نصب شده بابت تولید ظروف پت

 • دستگاه بادکن PET جهت تکمیل خط تولید بطری PET

 • خرید دستگاه اتومیک جهت تولید رب

 • تجهیز آزمایشگاه به دستگاه اتومیک

 • ساخت و تجهیز کمپرسور سردخانه مهرام 2

 • به روزرسانی خط تولید رب

در قسمت پرسش و پاسخ سهامداران در رابطه با شرکت ایرانیت که توقف فعالیت داشته خواستار توضیح شدند و نجفی در پاسخ گفت شرکت مهرام مالک 41 درصدی سهام شرکت ایرانیت است و در بخش های متعددی مشکلات دارد از قبیل بدهی های بانکی به بانک های مختلف و مشکلات با تامین اجتماعی و دارایی و عدم پرداخت حقوق کارگران. ایشان تصریح کرد بدهی های مالیاتی و تامین اجتماعی شرکت و قسمت اعظمی از مطالبات کارگری پرداخت شده و مابقی درحال انجام است ولی مشکلات بدهی های بانکی با شرکت ایرانیت پابرجاست و این قضیه مهرام را هم گریبانگیر کرده چون بدهی بانکی ایرانیت مانع از دریافت تسهیلات بانکی توسط شرکت مهرام و همچنین مسدود شدن حساب های شرکت مهرام شد که بنا به صرفه و صلاح شرکت تصمیم به کمک این شرکت گرفت تا خود مهرام نیز از این وضعیت رها یابد. در حال حاضر مانده شرکت ایرانیت به مانده 2 میلیارد و 700 میلیون تومان رسیده است و برنامه شرکت مهرام بنا به وضعیت مشکل زای ایرانیت فروش سهام این شرکت بوده است.

نجفی اضافه کرد از مشکلات عمده مهرام در سال گذشته تامین مواد اولیه بوده که بخصوص در 3 ماهه دوم سال به سختی تامین می شده که حتی روند تولید را در مواقعی از سال متوقف ساخت. ایشان مثال زد روغن و شکر با ارز دولتی وارد می شد اما در بازار هیچ گونه روغن و شکری وجود نداشت چون همان شکر و روغن به تعداد محدودی به نرخ آزاد در بازار داخل فروخته می شد و مابقی آن به کشورهای همسایه صادرات می شد. عدم نظارت مسئولین بر کنترل قیمت ها و وضع بخشنامه های صادراتی از سمت وزارت صمت تاثیری بسزایی در تداوم این روند داشت و باعث دلالی وسیعی در این صنعت گردید.

ضمنا در اواخر جلسه صحبت از افزایش سرمایه حدود 40 درصدی شرکت مهرام در مرحله دوم اجرایی خود شد.

در نهایت گروه تولیدی مهرام رای به تقسیم سود 43 تومانی به ازای هر سهم داد.