معیار، معیاری برای سرمایه گذاری های شما

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت داروسازی آوه سینا

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت داروسازی آوه سینا (داوه) :          

 

 

 

 

مجمع شرکت داروسازی آوه سینا مورخ 15/4/98 واقع در دانشکده داروسازی دانشگاه تهران با حضور بیش از 53 درصدی سهامداران تشکیل شد. مجمع با حضور میرترابی مدیرعامل شرکت آوه سینا به عنوان رئیس مجمع, صالحی و توکلی به عنوان نظار و زاهدی به عنوان دبیر مجمع برگزار گردید.

به گزارش معیار, مدیرعامل شرکت در صحبت های اولیه خود تصریح کرد: شرکت داروسازی آوه سینا با توجه به خط مشی و کیفیت و نقشه استراتژیک, اهداف کلان و عملیاتی سازمان, شاخص ها و معیارهای عملکرد را در حوزه های مختلف تعریف نموده است.

ایشان در ادامه افزود: موضوع فعالیت شرکت واردات مواد اولیه, تولید فرآورده های دارویی, بسته بندی, توزیع و فروش داخلی و صادرات انواع داروهای مجاز شیمیایی, مشارکت و سرمایه گذاری با شرکت های داخلی و خارجی برابر با قوانین جاری ایران است.

ایشان وجود تولیدکنندگان جدید دارو, تامین مواد اولیه دارویی, دوره وصول مطالبات, بهینه بودن GMP شرکت, تامین و نوسانات نرخ ارز و جذب نیروی انسانی متخصص را از جمله ریسک های تجاری و غیرتجاری شرکت که با آن مواجه است یاد کرد.  

ترابی در ادامه نکاتی را ذکر است که به شرح زیر می باشد :

 • طی 12 ماه گذشته چهار محصول جدید به نام سیتاگلیپتین 25 و 50 , هیوسین 10 و داپوکستین 30 به بازار عرضه شده است.

 • بدلیل اهمیت تامین دارو, تامین ارز برای ورود مواد اولیه از تعهدات دولت است و بدون تردید از ارز دولتی با نرخ 4200 تومانی برای این منظور استفاده شده است.

 • مبلغ خرید شرکت داروسازی آوه سینا از شرکت فرعی تامین کننده مواد اولیه (شرکت صنایع شیمیایی ارسطو) در 12 ماهه سال 97 برابر 65.938 میلیون ریال می باشد. فروش شرکت آوه سینا به شرکت پخش وابسته (شرکت دایادارو) در 12 ماهه سال 97 برابر 155.007 میلیون ریال می باشد که حدود 30 درصد از فروش این شرکت را تشکیل می دهد.

 • بهای تمام شده محصولات در سال 96 مبلغ 25 میلیارد و 266 میلیون تومان بوده که در سال 97 به مبلغ 28 میلیارد و 775 میلیون تومان رسیده است.

 • فروش خالص در سال 96 مبلغ 45 میلیارد و 123 میلیون تومان بوده که در سال 97 تا مبلغ 51 میلیارد و 724 میلیون تومان افزایش یافته است.

 • نمودار مقایسه ای تولید تعدادی در سال 96 معادل 171.638.961 بوده که در سال 97 این میزان به 220.980.968 افزایش یافته است.

 • نمودار مقایسه ای فروش تعدادی در سال 96 معادل 215.906.498 بوده که در سال 97 تا میزان 200.357.424 کاهش یافته است.

 • درآمدهای عملیاتی شرکت در سال مالی 97 معادل مبلغ 517.240 میلیون ریال محقق گردیده است.

 • درصد پوشش بودجه با در نظر گرفتن مقدار ریالی فروش سالیانه در سال مالی 97 معادل 91% تحقق یافته است.

 • دوره وصول مطالبات شرکت با توجه به وضعیت اقتصادی کشور تغییر یافته و فروش با بازپرداخت 210 روزه به 120 روز کاهش یافته.

 • سرمایه شرکت به موجب مجمع عمومی فوق العاده مورخ 15/12/97 از مبلغ 350.000 میلیون ریال به مبلغ 480.000 میلیون ریال از محل سود انباشته افزایش داده شده است.

میرترابی دلایل کاهش فروش تعدادی محصولات سال 97 نسبت به سال قبلش را ناشی از کسری فروش قرص والسارتان دانست. ایشان بیان کرد: با وجود اینکه شرکت داروسازی آوه سینا ماده موثره دارویی والسارتان را از منبع دارویی تاییدیه سازمان غذا و دارو آمریکا وارد نموده بود, در اردیبهشت ماه سال 97 سازمان F.D.A آمریکا اعلام نمود این ماده دارای ناخالصی است و دستور جمع آوری دارو را صادر نمود. سپس شرکت ارسطو اقدامات لازم جهت دفع ناخالصی این ماده را انجام نمود و تحقیقات و نتایج خود را به وزارت بهداشت ارسال تا هم کمبود داروی والسارتان تامین و هم کسری فروش آوه سینا جبران گردد. در ادامه شرکت آوه سینا در بهمن ماه سال 97 موفق به اخذ مجوز از وزارت بهداشت گردید که در طی این فاصله توانست معادل 2.500 میلیون ریال از محصول را در نیمه دوم اسفند ماه به فروش رساند که چنانچه زودتر از این موعد مجوز مربوطه اخذ می گردید منجر به فروش بیشتری از این محصول می گردید.

وی در رابطه با پروژه های مهم و برنامه های آتی شرکت در سال 98 مواردی را بیان نمود:

 • پیگیری برای دریافت پروانه موافقت اصولی برای تولید 56 محصول جدید شرکت از وزارت بهداشت, درمان و آموزش پزشکی

 • تحقیق و توسعه برای تولید داروی خاص که با حجم تولید کم, ارزش افزوده زیادی داشته باشد.

 • سرمایه گذاری در زمینه تولید داروهای تزریقی (کوتاه مدت) و بیولوژیکی (بلند مدت)

 • افزایش سهم بازار و کاهش دوره وصول مطالبات

 • ساخت ماشین آلات تولید داروهای ضد سرطان در شرکت زیر مجموعه (شرکت دارویی شیمیایی ارسطو) و اتمام ساختمان پروژه تا پایان مرداد ماه سال 98

 • خرید و جایگزینی ماشین آلات مورد نیاز از جمله دو دستگاه رآکتور 3000 و دو دستگاه 5000 لیتری, 6 دستگاه سانتریفیوژ, 3 دستگاه خشک کن مخروطی دوار و احداث 198 متر مربع تمیز تا پایان مرداد ماه (در شرکت ارسطو)

مدیرعامل با بیان اینکه بهره برداری از پروژه تولید داروی ضد سرطان چشم انداز روشنی را برای شرکت ترسیم می کند اضافه کرد: اگر چه در سال های اخیر تعدادی از شرکت های داروسازی اقدام به بسته بندی داروی ساخته شده در خارج از کشور نموده اند و به عنوان تولید به بازار عرضه کرده اند, ولیکن با تامین مواد اولیه مورد نیاز تولید, این امر تا اواخر مرداد ماه  محقق خواهد گردید. از مزایا این پروژه می توان به کاهش هزینه بسته بندی داروهای گران قیمت ضد سرطان و بالا بردن توان رقابتی شرکت در قیمت و کیفیت این محصول در آینده اشاره کرد.

ایشان ضمن بیان اینکه تولید این داروها پیچیده بوده و علاوه بر اشراف کامل به فرایندهای شیمیایی غامض, مستلزم شرایط خاص فضاهای تولید برای این مواد می باشد. (سیستم های بسته تولید)

در پایان جلسه شرکت دارویی آوه سینا سودی معادل 40 ریال را میان سهامداران تقسیم کرد.