معیار، معیاری برای سرمایه گذاری های شما

ثروتمندترین فرد جهان تاکنون دچار چه اشتباهاتی شده است؟

تاریخ ارسال نوشته: 21 آبان 1396

بیل گیتس، ثرتمندترین مرد دنیا، شاید بیشتر به یک افسانه شبیه باشد تا هر چیز دیگری. اغلب ما اطلاعات زیادی در رابطه با این فرد داریم، مثلا اینکه:
• او تحصیلاتش را در دانشگاه هاروارد نیمه کاره رها کرد
• ثروت باورنکردنی خود (به ارزش دست کم 79 میلیارد دلار) را از طریق تاسیس مایکروسافت با همراهی پل آلن در سال 1975 میلادی و در حالی که تنها 20 سال داشت به دست آورد.
• از سال 2008 میلادی تاکنون تمام زندگی خود را به فعالیت های بشردوستانه اش اختصاص داده و تاکنون بیش از 30 میلیارد دلار را برای این منظور خرج کرده و در نظر دارد که تا پایان عمر بخش بیشتری از ثروت خود را صرف امور خیریه نماید.
• او با ملیندا ازدواج کرده که از موسسان بنیاد گیتس است. وی همچنین مردی خانواده دوست و پدر سه فرزند است.
اما اسرار ناگفته زیادی در مورد او وجود دارد که ممکن است حتی تصورشان را نیز نکرده باشید. از جمله این ناگفته اشتباهات بزرگی است که ثروتمندترین فرد جهان نیز در زندگی حرفه ای اش مرتکب شده ، در ادامه به 5 مورد از این اشتباهات اشاره میشود:

تاسیس شرکت Traf-O-Data
بیل گیتس در 18 سالگی با شراکت پاول الن شرکت Traf-O-Data را تاسیس کردند. این شرکت در زمینه عرضه رایانه های تجاری فعالیت داشت. آلن، شریک گیتس می گوید : Traf-O-Data ایده خوبی بود با مدلی اشتباه؛ مطالعه ای روی بازار نکرده بودیم و سرانجام با ضرر 4 هزار دلاری در سال 1980 شرکت را تعطیل کردیم.
او میتوانست جای گوگل باشد
وقتی گوگل در سال 98 تاسیس شد مایکروسافت از بزرگترین شرکت های جهان بود؛ گیتس میتوانست موتور جستجویی مشابه گوگل بسازد اما از این کار غفلت کرد؛ او در سال 2004 به این اشتباه خود اعتراف کرد.

نجات دادن اپل از ورشکستگی
وقتی در سال 97 اپل تنها چند هفته با ورشکستگی فاصله داشت و عمده سهم بازار خود را از دست داده بود و در ضرر غرق شده بود این سرمایه گذاری بیل گیتس بود که با سرمایه گذاری 150 میلیون دلاری در اپل، این شرکت را نجات داد.
البته باید توجه داشت که سرمایه گذاری در شرکت رقیب یک استراتژی مدیریتی است و می تواند سود ده باشد. اما بالمر مدیرعامل فعلی مایکروسافت معتقد است که این تصمیم یکی از بزرگترین اشتباهات بیل گیتس بوده است.

او اینترنت را دست کم گرفت
در دهه 90 میلادی ویندوز تبدیل به ماشین چاپ پول مایکروسافت شده بود و همه چیز عالی بود و بیل گیتس خطر و فرصت های عالی اینترنت را درک نکرد و رقبایی همچون گوگل، آمازون و eBay توانستند بسیار بیشتر از او از اینترنت بهره ببرند. گیتس از انقلاب کامپیوتر به خوبی بهره برد اما انقلاب اینترنت را به درستی درک نکرد.

با دولت ارتباط خوبی برقرار نکرد
زمانی که رقبا مشغول ارتباط گرفتن و لابی کردن با دولت بودند بیل معتقد بود مایکروسافت عادلانه کار میکند و نباید به دولت کاری داشته باشد. او سرانجام به خاطر انفعال در ارتباط با دولت در پرونده های مربوط به انحصارطلبی و حذف غیرقانونی رقیب، در آمریکا و اتحادیه اروپا دادگاهی شد و غرامت و هزینه سنگینی پرداخت کرد.

منبع: کانال تلگرامی تجارت الکترونیک و کسب و کارهای آنلاین

مطالب تصادفی

آمار معاملات آتی زعفران 25 بهمن 97

برای دسترسی به این پست، شما باید این بسته را خرید کنید آتی سکه یک ماهه, آتی سکه سه ماهه,...

گزارش معاملات بورس کالای فلزات هفته منتهی به 24 بهمن 97

گزارش معاملات بورس کالای فلزات هفته گذشته به شرح زیر است:این پست فقط برای اعضایی که اشتراک خریداری کرده انددر...

گزارش معاملات بورس کالا و انرژی هفته منتهی به 24 بهمن97

گزارش معاملات بورس کالا و انرژی هفته گذشته به شرح زیر است:این پست فقط برای اعضایی که اشتراک خریداری کرده...

گزارش معاملات بورس کالای فرآورده های نفتی هفته منتهی به 24 بهمن 97

گزارش معاملات بورس کالای فرآورده های نفتی هفته گذشته به شرح زیر است:این پست فقط برای اعضایی که اشتراک خریداری...