معیار، معیاری برای سرمایه گذاری های شما

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت پتروشیمی فجر

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت پتروشیمی فجر (بفجر) :                     

 

 

 

 

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت پتروشیمی فجر مورخ 31/4/98 در مرکز همایش های بین المللی نیایش با حضور بیش از 94 درصدی سهامداران برگزار گردید که با تقسیم سود 120 تومانی به ازای هر سهم همراه شد.

رئیس مجمع: سرکانیان / نظار: راستی و رحیمیان سرای / منشی مجمع: زال خانی

به گزارش معیار، زال خانی در ابتدای جلسه گزارش فعالیت هیئت مدیره را قرائت کرد و گفت: شرکت پتروشیمی فجر در حال حاضر 100 درصد یوتیلتی مورد نیاز مجتمع های تولیدی در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی بندر امام خمینی را که بالای چهل درصد صنعت پتروشیمی کشور را شامل می شوند، تامین می نماید. این مجتمع در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی بندرامام خمینی دردو ناحیه 1 و 2 در سایت 2 و سایت 4 مستقر گردیده و عملیات تولید و انتقال سرویس های جانبی به شرکت های مستقردر این منطقه را بر عهده دارد. با توجه به نوع محصولات و ماهیت فعالیت شرکت، محصولات تولیدی در فرآیند تولید شرکت های تولیدی مستقر در منطقه نقشی اساسی دارد و میزان تولید محصولات به رونق بازار محصولات پتروشیمی و میزان افزایش یا کاهش تولید دیگر مجتمع ها بستگی دارد. همچنین انتظار می رود با احداث و بهره برداری از طرح های جدید تولیدی در منطقه ویژه اقتصادی در سنوات آتی به میزان تولید و فروش محصولات این شرکت افزوده گردد. شرکت در سال 97 با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کرد از قبیل نوسانات نرخ ارز، صدور انواع بخشنامه ها و اما توانست با همه این مشکلات سال خوبی را پشت سر بگذارد.

ایشان در ادامه نکاتی را بیان نمود که به شرح زیر آورده شده است :

 • شرکت پتروشیمی فجر در سال 97 موفق شد نام خود را از فهرست شرکت های آلاینده حذف نماید و این موضوع باعث شد از پرداخت 1 درصد میزان فروش خودداری کرده و به سودآوری شرکت کمک نماید.

 • شرکت تندگویان و اروند از زیرمجموعه های شرکت فجر از زیان خارج شده اند و به سودآوری و بازدهی بالایی رسیده اند.

 • تلاش شرکت اخذ معافیت مالیاتی 20 ساله در منطقه ماهشهر است که به نتایج خوبی هم دست یافته است.

 • برطرف شدن مغایرت حساب با شرکت پتروشیمی فناوران و دریافت عمده مطالبات فجر

 • شرکت فجر معادل دو هزار میلیارد ریال معادل ریالی کل بدهی های ارزی از سیستم بانکی اخذ نموده است که در حال مذاکره جهت انتقال وجه ریالی به حساب سهامدار عمده (شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس) و تسویه این بدهی ها می باشد.

 • در مرداد ماه سال 97، مبلغ 55 میلیون یورو از بدهی ارزی به صندوق ذخیره ارزی با نرخ 51.686 ریال تسویه شده است.

 • حل و فصل پرونده های مالیاتی تا پایان سال 1395 و همچنین پیگیری پرونده مالیاتی عملکرد سال 96 با استناد به معافیت ماده 132 عملکرد تولید مندرج در ماده 159 قانون مالیات های مستقیم

 • میزان فروش شرکت در سال 97 مبلغ 15.890.893 میلیون ریال و در سال 96 مبلغ 14.945.517 میلیون ریال بوده که نشان دهنده رشد 6 درصدی می باشد.

 • بهای تمام شده محصولات فروش رفته در سال 97 مبلغ (8.099.060) میلیون ریال و در سال 96 مبلغ (7.204.857) میلیون ریال بوده که حاکی از افزایش 12 درصدی می باشد.

 • سود ناخالص شرکت در سال 97 مبلغ 7.791.833 میلیون ریال و در سال 96 مبلغ 7.740.661 میلیون ریال بوده که نشان دهنده افزایش حدودا 1 درصدی است.

 • سود عملیاتی شرکت در سال 97 مبلغ 7.770.635 میلیون ریال و در سال 96 مبلغ 7.868.655 میلیون ریال بوده که حاکی از کاهش حدودا 1 درصدی می باشد.

 • سود خالص شرکت در سال 97 مبلغ 7.349.618 میلیون ریال و در سال 96 مبلغ 5.943.266 میلیون ریال بوده که نشان دهنده افزایش 23 درصدی می باشد.

 • شرکت در 4 ماهه اول سال 98 توانسته مطابق با پیش بینی ها حرکت کند.

 • از نقاط قوت شرکت پتروشیمی فجر می توان به امکان فروش برق به بازار خارج از منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی، موقعیت جغرافیایی منحصر به فرد از لحاظ دسترسی به منابع و بازار مصرف اشاره کرد. نقطه ضعف شرکت هم وابستگی ارزی جهت تامین قطعات یدکی است.

زال خانی در خصوص برنامه های آتی شرکت برای سال 98 افزود :

 • توسعه بازار و افزایش مشتریان با استفاده از ظرفیت خالی و زیر ساخت های مناسب

 • افزایش سود آوری با مدیریت بهینه درآمدها و هزینه ها

 • بهبود عملکرد HSE به منظور رعایت الزامات قانونی و رضایت ذینفعان با بهره گیری از مراکز پژوهشی و دانشگاهی معتبر

 • بهبود سیستم مدیریت نگهداری و تعمیرات به منظور ارتقای کارایی تجهیزات

 • توسعه نظام جامع برنامه ریزی استراتژیک و اتصال آن با نظام های مدیریت فرآیندی و عملکردی با استفاده از مشاوران داخلی

 • بهبود مکانیزم های ارتباطی درون سازمانی به منظور افزایش شفافیت گزارشات و تسری اطلاعات مهم سازمان به تمامی سطوح

در ادامه جلسه حسابرس و بازرس قانونی گزارش خود را  قرائت کرد و اظهارنظر مشروط نسبت به صورت های مالی را ارائه کرد.

بند شرط صورت های مالی مربوط به نرخ گذاری جدید محصولات یوتیلیتی بود که بر اساس فرمول شورای رقابت و MPC ابلاغ شده است.

مدت زمان زیادی از مجمع به این بند اختصاص داده شد و سهامداران نسبت به فرمول ارائه شده از سوی شورای رقابت همانند مجمع مبین معترض بودند و معتقد بودند با اجرای این فرمول هزینه های شرکت بیش از پیش افزایش می یابد و مجموعه فجر می بایست ایستادگی بیشتری نسبت به این موضوع نشان دهد.

پس از انجام مباحث طولانی حول موضوع فوق سهامداران تاکید داشتند در صورت دست نیافتن توافق با شورای رقابت و MPC، شرکت بایستی اقدام به افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی نماید. این موضوع با موافقت رئیس مجمع همراه شد و افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی به عنوان تکلیف مجمع به شرکت ابلاغ شد.

از حواشی دیگر این جلسه، اعتراض سهامداران به تصویب ماده 129 مربوط می شد. نماینده سازمان بورس و سهامداران خرد مخالف رای دادن سهام عدالت در خصوص ماده 129 بودند چرا که سهام عدالت را ذینفع می دانستند اما رئیس مجمع بر خلاف نظرآن ها ماده 129 را با تکیه بر رای سهام عدالت تصویب کرد.

در نهایت سهامداران با تصویب صورت های مالی رای به تقسیم سود 120 تومانی به ازای هر سهم دادند.

لازم بذکر است سود هر سهم این شرکت 1131 ریال بود و شرکت از محل انباشته هم 7 تومان سود تقسیم کرد.

در مجمع فوق العاده نام شرکت از پتروشیمی فجر به فجر انرژی خلیج فارس تغییر یافت. دلیل این تغییر نام همانند شرکت پتروشیمی مبین، عدم فعالیت شرکت در زمینه پتروشیمی عنوان شد.

سرکانیان عنوان کرد: شرکت با این تغییر نام تلاش می کند نرخ سوختی را که بر اساس مصوبه مجلس از 132 تومان به 260 تومان افزایش یافته بود را به رقم گذشته بازگرداند تا موجب کاهش هزینه ها و افزایش سودآوری برای شرکت شود.

# مجمع# پتروشیمی# فجر# افزایش# سرمایه# تجدید# ارزیابی# پیگیری# ابلاغ# نرخ ها# اعتراض# فرمول# شورا# رقابت