معیار، معیاری برای سرمایه گذاری های شما

پیش بینی بازار 10شهریور 1398

تاریخ ارسال نوشته: 10 شهریور 1398
پیش بینی بازار

پیش بینی بازار10 شهریور 1398

بازار سرمایه در روزی که گذشت با رشدی نزدیک به 5 هزار و پانصد واحد به کانال 284 هزار واحدی وارد شد و با هیجان زیادی به معاملات خود ادامه داد. معاملات در روز گذشته به شکل خاصی دنبال شد و تحولات زیادی در رفتار سرمایه گذاران شاهد بودیم. به طوری که شاهد کوچ هیجانی اما با تردید سرمایه از سهام کوچک به سمت سهام بزرگ بازار بودیم و بعد از مدت ها رشد شاخص کل بیشتر از رشد شاخص هم وزن بود که نشان دهنده اقبال بیشتر سرمایه گذاران به سهام بزرگ بازار می باشد. رشد قیمت دلار در بازار شنبه در کنار متعادل تر شدن قیمت های جهانی و همچنین گزارش های مناسب ماهانه شرکت ها در گروه های کالایی بازار موجب شد اقبال به سمت سهام گروه های بزرگ بیشتر شود. انتظار می رود طی چند روز آینده این روند ادامه داشته باشد. نکته مهمی در بازار سودده بودن پرتفوی سرمایه گذاران است. به این دلیل با اندک ریسکی که ادراک کنند رنج های منفی برای فروش را اعمال کرده و در خرید ها خیلی سریع قیمت را تا آستانه مثبت می برند. عمق کم بازار موجب می شود که 1700 میلیارد ریال معامله خرد در یک روز نوسانات غیر منطقی زیادی را ایجاد کند.

روز گذشته آمار نقدینگی کشور در بهار سال جاری منتشر شد و نقدینگی با رشد قابل توجه به مرز 2 هزار هزار میلیارد نزدیک شد. بر اساس این گزارش طی بهار سال جاری روزانه بیش از 1000 میلیارد تومان بر نقدینگی کشور افزوده شده است در دوازده ماهه منتهی به خرداد 98 نقدینگی کشور رشد 25 درصدی داشته است. نکته جالب توجه در این گزارش افزایش قابل توجه سهم پول از نقدینگی است و با توجه به سیاست های غلط اقتصادی در دو سال گذشته پول در کشور بیشتر و بیشتر شده است. این سیل نقدینگی در حالی بدون وجود سد برای دفع آن در حرکت است که به هر بازاری وارد شود می تواند آثار بسیار مخربی داشته باشد. بازارهایی چون دلار، مسکن، طلا و بورس همواره به عنوان سیل بندهایی پیش روی نقدینگی عمل می کردند اما رکود در بازار مسکن و قیمت های غیر جذاب آن و تعادل جدید در بازار دلار موجب شده سرگردانی نقدینگی در کشور بیش از پیش باشد. بخشی از این نقدینگی طی ماه های گذشته وارد بورس شده اما عمق کم این بازار نیز موجب شده آثار مخرب آن در سهام بازار پایه وبرخی سهام کوچک کاملا مشخص باشد. در سال هایی که رشد اقتصادی منفی است رشد 25 درصدی نقدینگی نگرانی های زیادی به وجود آورده است.

تغییر قوانین در بازار پایه از امروز اعمال می شود و حد نوسان در بازار پایه از 10 درصد به 3 درصد کاهش می یابد همچنین در سهام بازار پایه ج نیز در دوره سفارش گیری بازه نوسان محدود خواهد شد. این موضوع باعث شده در روزهای گذشته تمایل خریداران به سهام بازار پایه کمتر شده و با توجه به هیجانات به وجود آمده بسیاری از سهام این بازار نوسانات منفی زیادی را از خود به جای بگذارند. قفل شدن سهم هایی چون لکما در صف فروش که در روزهای اخیر قیمت های نجومی در تارگت های آن نقل قول می شد، یکی از نشانه های کاهش جذابیت این بازارها برای سرمایه گذاران بود. برای تبیین بهتر این موضوع بهتر است نگاهی به سرمایه های حقیقی بدون دانش وارد شده در بازار طی یک ماه اخیر بیندازیم. افرادی بدون اطلاعات از بازار و ریسک های آن و بدون تجربه سرمایه گذاری در تماس با کارگزاران سفارش خرید سهام بازار پایه داده و در پاسخ به اینکه ریسک این دست سهام بالاست از تارگت های نجومی این سهام سخن به میان آورده  و حد نوسان دوبرابری آن را پلی برای رشد سریع تر سرمایه می دانستند. در این فضای ابهام آلود غیر شفاف و غلط اطلاع رسانی موج پر قدرت پول سهام این بازار را چندین برابر کرد و حال با کاهش جذابیت نوسانی این گروه عده ای سعی در خروج سرمایه خود از این بازارها دارند. نه رشد این بازار بر مبنای منطق بود و نه حالا هیجانات فروش بر مبنای منطق شکل می گیرد. البته هیجان فروش اگر به دلایل تحلیلی باشد و سرمایه گذاران با تحلیل شرایط شرکت به این نتیجه رسیده باشند که قیمت های تابلو بر مبنای جریانات نقدی آتی سهام ارزش گذاری نشده است و حباب قیمتی در سهام شکل گرفته، ایرادی ندارد. اما صرفا به دلیل کاهش نوسان قیمتی فروش هیجان جالب توجه است. البته به نظر نگارنده بسیاری از سهام بازار پایه بدون مبنای اطلاعاتی و بنیادی رشد های زیادی داشته اند و وارد حباب قیمتی شده اند و به نظر می رسد اصلاح این قانون شروعی برای اصلاح قیمت و خالی شدن حباب قیمتی خواهد بود. از این رو به نظر می رسد با قوانین جدید جذابیت بازار پایه کاهش یافته و تمایل به خرید سهام بورس و فرابورس بیشتر خواهد شد.

نگاهی به بازارهای جهانی

بازارهای جهانی با وجود اینکه طی هفته گذشته باز هم روند منفی خود را ادامه داد اما شیب کاهش از هفته های قبل کمتر بود. مهم ترین عامل موثر بر بازارهای جهانی کاهش شدید احتمال توافق بین چین و آمریکا و به هم خوردن نظم اقتصادی در بازارهاست. هر روز پرده ها و قسمت های جدیدی از این تنش رو نمایی می شود و در جدید ترین گام آمریکا در پی گرفتن غرامت اوراق قرضه در حکومت قبلی چین را مطرح کرده است که رقم به روز شده آن چیزی بیش از یک هزار میلیارد دلار ارزیابی می شود. این موضوع نوسانات و ابهامات را در بازارهای جهانی بیشتر کرده و پیش بینی را از هر زمانی سخت تر می نماید.

پیش بینی بازار امروز

پیش بینی می شود در روز جاری بازار سرمایه روندی متعادل تر از روز گذشته را دنبال کند اما رشد نقدینگی در بازار طی روزهای گذشته موضوعی نیست که بتوان ساده از آن گذشت و به نظر میرسد به دلیل دانش کم سرمایه گذاران بازه های نوسان در بازار زیاد بوده همچون روز گذشته نوسان قیمتی و رنج های مثبت و منفی را شاهد باشیم. در این فضا توصیه می شود سرمایه گذاران قبل از هرچیزی جلوی زیان خود را گرفته و در مرحله بعد با خرید سهام پر پتانسیل در قیمت های مناسب کسب سود کنند.

مطالب تصادفی

رکود در بازار سنگ آهن چین

رکود در بازار سنگ آهن چین روز سه شنبه 28 ژانویه بازار سنگ آهن وارداتی چین راکد بود در حالی...

افزایش تولید فولاد جهان در سال 2019

افزایش تولید فولاد جهان در سال 2019 رشد قابل توجه تولید فولاد چین باعث شدکه مجموع تولید فولاد خام جهان...

تقویت شاخص دلار در آستانه جلسه فدرال رزرو

تقویت شاخص دلار در آستانه جلسه فدرال رزرو در پایان معاملات روز سه شنبه قیمت طلا کاهش داشت در حالی...