معیار، معیاری برای سرمایه گذاری های شما

5 درسی که از وارن بافت میتوان آموخت، کسی که 1میلیارد دلار در اپل سرمایه گذاری کرد

تاریخ ارسال نوشته: 14 بهمن 1396

5 درسی که از وارن بافت (Warren Buffett) میتوان آموخت، کسی که 1میلیارد دلار در اپل سرمایه گذاری کرد

بخاطر ظاهر شلخته خود معروف است، در نگاه اول واضح نیست وارن بافت کسی باشد که امروز بیش از 65 میلیارد دلارثروت دارد. او هلدینگ چند ملیتی Berkshire Hathaway را اداره می کند و مهارت بینظیری در سرمایه گذاری سهام دارد. در خانه ای زندگی می کند که در سال 1995 به قیمت 31 هزار و 500 دلار در اوماها خریده و ازدواج دوم خود را با سرو شام در یک رستوران زنجیره ای جشن گرفت. همچنین بافت متعهد شده که بیشتر سرمایه خود را در طول زندگی اش ببخشد.

در سن 85 سالگی و به عنوان رئیس هیئت مدیره، خود رای واقعی در نوع رهبری خود است و همچنان به کار خود ادامه می دهد تا ما را شگفت زده کند. مهمترین حرکت پرسرو صدای او خبر سرمایه گذاری غیر منتظره اش به ارزش یک میلیارد دلار در سهام اپل بوده است. او شهرت فراوانی در دوری از سهام شرکت های فناوری دارد اما برای او این سرمایه گذاری دور از انتظار نیست.

مورد شگفت انگیز دیگر درباره او شامل برخورد بسیار نامتعارف او نسبت به همسر اول خود سوزان بافت و معشوقه اش که سرانجام همسر دوم او شد، می باشد.

او و سوزان یک ازدواج سنتی به مدت بیست و پنج سال داشتند، که حاصل آن 3 فرزند بود و سوزان زن خانه بود، ولی در سال 1977 سوزان به سان فرانسیسکو رفت تا رویای خود که خواننده شدن بود را دنبال کند. بافت خیلی شلخته بود و نمیتوانست از خود مراقبت کند. سوزان که نگران سلامتی همسرش بود از یک خدمتکار خانم محلی، آسترید منک، خواست تا از او مراقبت کند.

چیزی که بعد اتفاق افتاد، همزیستی و احترام بین سه نفر بود. مثلا با فرستادن کارت های تبریک عید که شامل همه اسم ها میشد.

وقتی که سوزان در سال 2004 بر اثر سرطان درگذشت، او کاملا بهم ریخت. 2 سال بعد او با استرید که در صرفه جویی با او همفکر بود، طی یک مهمانی شخصی در منزل دخترش سوزی ازدواج کرد.

زندگی مالی این غول مالی، تحقق زندگی کردن بواسطه قوانین مختص خودش و دانش رهبری او است. بافت یک فرد تحول گرا و رویاپرداز واقعی است.

در ادامه با اسکیل ما همراه باشید تا با 5 درس رهبری که میتوان از زندگی بافت کسب کرد، آشنا شوید.

1-حوزه تخصصی خود را مورد کند وکاو قرار دهید.

باقت از مدت ها پیش یک سرمایه گذار بر ارزش بوده است که یک استراتژی تا حدی قدیمی و سرسخت را مد نظر قرار می دهد که در برابر سرمایه گذاری رشد نوظهوری قرار دارد که با سرمایه گذاری در حوزه فن آوری مرتبط است.

“پیشگوی اوماهایی” در سهامی سرمایه گذاری می کند که در بازار کم ارزش گذاری شده است اما ارزش ذاتی خوبی دارد و منتطر بازار می ماند تا ارزش را برسمیت بشناسند و تصدیق کند. رویکرد او گاهی اوقات سال ها طول می کشد تا بازدهی داشته باشد اما شعار موفقیت او این است که او روزی یک بازدهی معینی بعد از یک سرمایه گذاری بزرگ بدست خواهد آورد.

فلسفه سرمایه گذاری او بازدهی بالایی داشته است. 22 درصد بازگشت سرمایه سالیانه، از سال 1946تا 2005، برای شرکت Berkshire Hathaway رقم زده است.

برخی از موفقیت های سرمایه گذاری معروف او با شرکت های آمریکایی مثل کوکا کولا Coca Cola ، جیکو Geico ، ژیلت Gilette بوده است. اما بافت آینده ای در چین نیز دید و در کمپانی اصلی نفت چین، پترو چاینا PetroChina ، در سال 2002 و 2003 سرمایه گذاری بزرگی انجام داده است که وقتی که سهام خود را 4 سال بعد فروخت 3.6 میلیارد دلار برای Berkshire Hathaway عایدی بدست آورد.

بافت به خاطر بیزاری اش نسبت به سهام شرکت های فناوری در قسمت اعظم حرفه اش شهرت به دست آورد. اما به نظر می رسد که این بیزاری از زمانی تغییر یافته و از بین رفته باشد همانطور که در سال 2011 Berkshire Hathaway میلیارد ها دلار در سهام IBM وVerizon سرمایه گذاری کرد. همچنین اخیرا وقتی او 1 میلیارد دلار از سهام اپل را خرید ، دنیای سرمایه گذاری را شگفت زده کرد. اما آیا این سرمایه گذاری اینقدر تعجب آور است؟

گزارش های اخیر در نشریه The New Times به همراه دیگر نشریات اظهار می کنند که خرید Berkshire Hathaway از سهام اپل بیانگر این است که اپل ازمرحله سهام در حال رشد به یک سهام با ارزش بالغ رسیده است که همراستا با استراتژی سرمایه گذاری بافت است.

2-برای آن چیزی که معتقد هستید بجنگید.

بافت مدافع طولانی مدت برای بالا بردن مالیات برثروتمندان بوده است. یا به طور خاصتری برای اینکه دولت دو طبقه بندی مالیاتی جدیدی برای کسانی که بیش از 1 میلیون وبیش از10 میلیون دلار بدست می آورند ایجاد کند. سال 2011 بافت در سرمقاله نشریه نیویورک تایمز نوشت:

” دوستان من و من به مدت طولانی توسط یک مجلس دوستانه از میلیاردرها متنعم شده ایم. زمان آن برای دولت فرا رسیده است تا درمورد فداکاری مشترک تصمیم جدی بگیرد. در حالیکه اکثر آمریکایی ها تلاش میکنند تا بتوانند از پس مخارج زندگی بر بیایند، ما ابر ثروتمندان پیگیر گرفتن تخفیفات مالیاتی فراوان برای خود هستیم.”

برای انتخاب پیش روی سال 2016 ایالات متحده، بافت از هیلاری کلینتون حمایت کرده و همچنان بر ایده گرفتن مالیات بیشتر از پردرآمدترین های کشور راسخ باقی مانده است.

3-از اشتباهات خود درس بگیرید.

اولین سرمایه گذاری بافت در سن 11 سالگی بود که از دفتر معامله سهام پدرش دیدن کرد و سه سهم به قیمت هر کدام 38 دلار خریداری کرد. این اسطوره جوان برای کسب سود کمی، آن را به قیمت 40 دلار فروخت. درحالیکه سهام نزدیک به 200 دلار به قیمت هر سهم افزایش یافت و او به خاطر فروش زود هنگام آن افسوس خورد.

بعد ازآن او به این تجربه به عنوان اولین درس یعنی صبر در سرمایه گذاری، اشاره میکرد.

او درسهای دیگری که آموخته بود را در نامه ای که به سهامداران در سال 1989 نوشت به اشتراک گذاشت که درآن نامه او زمانی را بر شمرد که فروشگاه اصلی Hochschild Kohn را به دلیل ارزان بودنش خریداری کرد و سه سال بعد آن را با همان قیمت فروخت.

این اتفاق مثالی برای “حماقت معامله ” بود. او می نویسد: ” به مراتب خرید یک شرکت بسیار خوب با قیمت مناسب بهتر از خرید یک شرکت مناسب با قیمت فوق العاده است”

4-دنیا را به جای بهتری تبدیل کنید.

بافت به شدت صرفه جو است اما خسیس نیست.

او به مدت طولانی فعالیت های بشردوستانه انجام میداده و از جوانان در معرض خطر، آموزش، آموزش زندانیان، بی خانمان ها و حیوانات به خاطر برخی دلایل شخصی خود، حمایت می کرد.

به هر حال دلیل اصلی او “قول دادن” بود، کمپینی که او به همراه دوستش بیل و ملیندا گیتس در سال 2010 ایجاد کرد تا ثروتمندان امریکایی را متعهد و وادار به اهدا بخش بزرگی از دارایی خود در طول زندگیشان کند. خود او نیز متعهد شد و تصمیم گرفته بود تا اکثر ثروت خود را به موسسه بیل و میلاندا گیتس اهدا کند.

از افراد مهمی که در این کار به او پیوستند می توان به مدیر عامل فیس بوک مارک زاکربرگ، جرج لوکاس و همسرش ملودی هابسون از شرکت سرمایه گذاری آریل، چوبانی مؤسس همدی اولوکایا و برد کیول هم بنیانگذار گروپان نام برد.

در حال حاضر 137 شخص معروف به این کار پیوستند.

5-شفاف باشید.

وقتی که بافت 85 ساله در سال 2012 فهمید که سرطان پروستات از نوع 1 دارد، این خبررا طی یک نامه به سهامداران در آوریل 2012 به اشتراک گذاشت، در حالیکه ممکن بود بیماری او بر ارزش سهام شرکت تاثیر بگذارد.

او در نامه به جزئیاتی در مورد شرایط جسمانیش پرداخت.

” خبر خوب این است که پزشکان به من اعلام کردند که وضعیتم ابدا تهدید کننده نیست حتی به طور معنی داری ناتوان کننده نیست. معاینات پزشکی خود را چهارشنبه هفته پیش دریافت کردم. بعد از آن یک اسکن CAT و اسکن استخوان در روز پنجشنبه و امروز در ادامه مراحل، MRI انجام دادم . این آزمایشات هیچ پیشرفتی از سرطان را در بدن من نشان نمی دهد.”

او همچینین ادامه داد که درمان تحت نظر پزشک را در ماه جولای شروع خواهد کرد.

به هر حال توانست در سپتامبر 2012 خبرهای خوبی را علنا انتشار دهد البته او قبلا به یک گروه از مدیران روزنامه زیر مجموعه Berkshire Hathaway اعلام کرد.

” امروز روز بزرگی است برای من. امروز 44 امین روز و آخرین روز شیمی درمانی من است”

از آن زمان وضعیت سلامتی او ثابت ماند اما بافت به پسر بزرگتر خود هاوارد گفت که جانشین او و به عنوان رئیس غیر اجرایی Hathaway alongside در کنار دو مدیران صندوق مالی باشد که او برای گرداندن سبد سرمایه گذاری گسترده خود استخدام کرده بود.

منبع:https://www.entrepreneur.com

مطالب تصادفی

آمار معاملات بازار 10 خرداد 1399

آمار معاملات بازار 10 خرداد 1399 در نمودارهای زیر روند ارزش معاملات خرد بازار، خریداران و فروشندگان بازار به تفکیک...

تحقیقات مقابله با دامپینگ کانادا برای واردات پلیت فولادی

تحقیقات مقابله با دامپینگ کانادا برای واردات پلیت فولادی آژانس خدمات مرزی کانادا (CBSA) تحقیقات مقابله با دامپینگ را برای...

از سرگیری فعالیت خودروسازان در هند

از سرگیری فعالیت خودروسازان در هند با کاهش محدودیت های کرونا، در هفته های اخیر صنعت خودروسازی هند تدریجا فعالیت...

آتی قراضه آهن تایوان عاملی در راستای تحول بازار آسیا

آتی قراضه آهن تایوان عاملی در راستای تحول بازار آسیا عرضه قرارداد آتی قراضه آهن تایوان می تواند نقطه عطفی...