معیار، معیاری برای سرمایه گذاری های شما

پیش بینی بازار 9 تیر 1398

تاریخ ارسال نوشته: 9 تیر 1398
پیش بینی بازار

پیش بینی بازار 9 تیر 1398

بازار سرمایه با شروع تابستان و گرمای هوا این گرما را در روند معاملات خود دید و پس از چند هفته اصلاح بار دیگر رنگ و بوی صعودی به خود گرفت تا شاخص کل با رشدی نزدیک به 3 هزار و 500 واحد محدوده 248 هزار واحدی را نیز پشت سر گذاشته تا سقف جدیدی را به ثبت برساند. در ابتدای معاملات روز چهارشنبه بازار روند پر هیجان خرید را شروع کرد ولی با توجه به تعطیلات پایان هفته در ساعت پایانی معاملات فشار فروش در بازار افزایش یافت و قیمت ها به سمت تعادل پیش رفته و در برخی گروه ها همچون نمادهای خودرویی روند منفی شد. در نتیجه طی هفته ای که گذشت شاخص کل با جان تازه ای که در معاملات خود گرفت سقف تاریخی خود را شکسته و روند صعودی خود را تثبیت کرد تا یک بار دیگر امیدها به بورس افزایش یابد. مهمترین عواملی که موجبات تغییر کلی در روند معاملات شد را می توان در گزارش های ماهانه خرداد شرکت ها و همچنین بهبود فضای سیاسی جستجو کرد. با این حال بازار سرمایه با ترسی که به خاطر دو پنجشنبه گذشته و اتفاقات مربوط به آن داشت کمی احتیاط را در پیش گرفت و به نظر نباید چهره ساعت پایانی معاملات روز چهارشنبه را معیار مهمی در معاملات روز جاری برشمرد. دیگر عاملی که می توان در روند مثبت بازار در نظر گرفت رشد قیمت ها در بازارهای جهانی است که در پی تغییر در سیاست های پولی آمریکا به وجود آمده است.

یکی از مهمترین موضوعات این روزهای بازار سرمایه انتشار گزارش دوره ای شرکت ها در ماه خرداد و گزارش های سه ماهه اول، همچنین گزارش های سالانه و برگزاری مجامع عملکرد 97 شرکت ها بوده است. موضوعی که بیش از پیش چشم ها را به سمت کدال برده و در بسیاری از نمادها واکنش های مناسبی را شاهد هستیم. به طور کلی گزارش های منتشر شده مورد قبول، مثبت و در بسیاری از نمادها بیش از انتظار بوده است. به طور کلی از گزارش ها اینگونه بر می آید که حاشیه سود و سود خالص در سه ماهه پایانی سال 97 افزایش یافته و بخش عمده این افزایش حاشیه سود به دلیل افزایش نرخ فروش بوده است. مهم ترین دلیل افزایش نرخ فروش در این سه ماهه برداشته شدن نرخ 4200 از فروش ها و اعمال دلار نیمایی در تسعیر ارز بوده است. اما در سال 98 که با شروع دور جدید تحریم ها کارشناسان انتظار کاهش فروش و صادرات و همچنین کاهش نرخ های صادرات محصولات را داشتند، شرایط به گونه دیگری رقم خورد. در کلیت گزارش های کاهش قابل توجه در میزان فروش صادراتی حس نشده و در برخی نیز فروش از محل موجودی ها افزایش یافته که نشان دهنده حل مشکل فروش شرکت ها بعد از اعمال تحریم ها است. اما دو موضوع مهم دیگر که در گزارش خرداد ماه شرکت ها به خوبی نشان داده شد افزایش نرخ فروش داخلی و صادراتی نسبت به ماه های قبل است. نرخ های داخلی با توجه به افزایش تورم بالا رفته است و نرخ های صادراتی شرکت ها با توجه به کاهش تخفیف های فروش و همچنین افزایش نرخ دلار در بازار نیمایی افزایش یافته است. در نتیجه حاشیه سود بهار 98 شرکت ها نسبت به سه ماه پایانی سال 97 نیز افزایش یافته و در مقایسه با بهار 97 رشد بسیار بالایی داشته است. نرخ نیمایی همچنان در حال افزایش است و همچنان پتانسیل هایی از این منظر برای شرکت ها وجود دارد و در برخی صنایع همچون سیمان به تازگی افزایش نرخ تصویب شده است. از این رو می توان انتظار داشت همچنان در سال 98بهبود عملکرد ادامه داشته باشد. در نتیجه موارد مذکور پی بر ای تحلیلی بازار باز هم کاهش یافته و می توان به ادامه رشد بازار امیدوار بود. با این حال رشد بی رویه در سهام بدون بنیاد را باید با دقت بررسی کرد و با هیجانات تصمیم به خرید سهام نگرفت.

پایان هفته پر بود از اخبار مختلف سیاسی و مقامات کشورهای مختلف در مورد روابط ایران و آمریکا صحبت های زیادی را انجام دادند. در مهم ترین خبر شاهد عملیاتی شدن معاملات از طریق اینستکس در آستانه اتمام مهلت ایران به اروپا بودیم. موضوعی که می تواند در فرایند پیچیده و مبهم این روزها پیرامون پرونده ایران امید بخش باشد. با این وجود نشست وین آن طور که باید با پمپاژ خبری همراه نبود و همچنان ابهامات سیاسی ادامه دارد. اما آنچه بازار سرمایه به دنبال آن است بهبود اخبار از سمت و سوی جنگ به ادامه وضع موجود است که می تواند ریسک های سیستماتیک را کاهش دهد. به نظر می رسد در دور جدید میانجیگری ها ایران میزبان رئیس جمهور فرانسه باشد که می توان این موضوع را مهم ارزیابی کرد. به طور جمعبندی باید گفت اخبار پایان هفته ریسک جدیدی برای بازار نداشته که بخواهد فشار فروش را افزایش دهد.

نگاهی به بازارهای جهانی

بازارهای جهانی هفته گذشته را با خوشبینی های نشست جی 20 به پایان رساند و با توجه به افت شاخص دلار روند مثبتی را به جای گذاشت. در نشست جی 20 اخبار فراتر از انتظار بود و به نظر می رسد با توافقات صورت گرفته بین چین و آمریکا بخش قابل توجهی از تعرفه ها بر واردات چین تعلیق شده است. ترامپ بار دیگر بر نتایج خوب این نشست اشاره کرده و بیان کرده در صورت عدم حصول نتیجه تعرفه بر کل واردات چین اعمال خواهد شد. موضوعی که می توان از آن به عنوان آخرین خط و نشان های آمریکا برای چین نام برد و به نظر می رسد این بار توافق بین دو کشور نزدیک تر از گذشته باشد. از این رو می توان انتظار داشت بازارهای جهانی تاثیر خوبی از این توافق گرفته و روند رو به رشدی را داشته باشند.

پیش بینی بازار امروز

پیش بینی می شود در روز جاری بازار سرمایه روندی مثبت داشته باشد. البته پیش بینی می شود در ابتدای ساعت معاملات فشار فروش در بازار بالا باشد و خریداران ارزیابی بیشتری داشته باشند. اما به نظر با گذر از ساعت ابتدایی معاملات روند بهتر شده و بازار به سمت مثبت حرکت کند.

مطالب تصادفی

آمار معاملات آتی 29 آبان 98

برای دسترسی به این پست، شما باید این بسته را خرید کنید آتی سکه یک ماهه, آتی سکه سه ماهه,...

گزارش معاملات بورس کالای فلزات هفته منتهی به 29 آبان 98

گزارش معاملات بورس کالای فلزات هفته گذشته به شرح زیر می باشد:این پست فقط برای اعضایی که اشتراک خریداری کرده...

گزارش معاملات بورس کالای فرآورده های نفتی هفته منتهی به 29 آبان 98

گزارش معاملات بورس کالای فرآورده های نفتی هفته گذشته به شرح زیر می باشد:این پست فقط برای اعضایی که اشتراک...

گزارش معاملات بورس کالا و انرژی هفته منتهی به 29 آبان 98

گزارش معاملات بورس کالا و انرژی هفته گذشته به شرح زیر می باشد:این پست فقط برای اعضایی که اشتراک خریداری...