معیار، معیاری برای سرمایه گذاری های شما

پیش بینی بازار 8 مرداد 1398

تاریخ ارسال نوشته: 8 مرداد 1398
پیش بینی بازار

پیش بینی بازار 8 مرداد 1398

بازار سرمایه روز میانی هفته را با روندی مثبت شروع کرد به طوری که شاخص کل با رشد به محدوده 253 هزار واحد رسید اما هرچه از جریان معاملات گذشت از واحدهای مثبت شاخص کاسته شد و در نهایت بازار سرمایه کار خود را با 163 واحد مثبت به پایان رساند. مهمترین نشانه ای که در بازار روز گذشته باید به آن پرداخت و در مورد آن تحلیلی ارائه کرد وضعیت حجم معاملات و ارزش معاملات خرد بازار است. در حالی طی روزهای گذشته حجم معاملات نسبت به روزهای اوج کاهش قابل ملاحظه ای یافته که بازار سرمایه در کوران گزارش های ماهانه شرکت ها قرار دارد. دلایل مختلفی باعث شده که ارزش معاملات نسبت به دوره اوج بازار در اردیبهشت و خرداد ماه فاصله 50 درصدی گرفته باشد. یکی از مهمترین دلایل سیستم مدیریت ریسک بوده که دست شرکت ها و اشخاص را برای مدیریت فعالانه تر دارایی های سهام خود بسته و گردش معاملات را کاهش داده است. موضوع دیگر گذر از دوره گزارش های شرکت و اتمام دوره پر خبر بازار است. اگر این فرضیه را قبول کنیم که بازار بخش قابل توجهی از آثار مندرج در گزارش ها را پیش خور میکند، باید قبول کنیم که تا حد زیادی رشد بازار مبنی بر اطلاعات کنونی انجام شده و تمایل به رشد کاهش یافته است. همین موضوع پویایی معاملات را در مقطع کنونی گرفته است. در نتیجه به نظر می رسد در کوتاه مدت بازار سرمایه وارد فازی از استراحت شده و در این فضا سرمایه گذاران فعالیت خود را کم کرده اند. رشد قابل توجه قیمت سهام سرمایه گذاران را به سمت شناسایی سود پیش برده است و همین موضوع موجبات فشار فروش بازار را فراهم ساخته است. برای مثال در سهامی چون پتروشیمی پردیس با گزارش خوب تیر ماه و عملکرد مناسب سه ماهه بهار که می تواند برای سال مالی فعلی سود حداقل 400 تومان و سال مالی بعد سود 500 تومانی را به همراه داشته باشد. در قیمت های 2000 تومانی فروشنده ها زیاد است. به عبارتی بازار سرمایه پی بر ای کمتر از 4 به سهام بنیادی می دهد و با رسیدن به پی بر ای 4 فروشنده زیاد می شود. درست یا غلط بازار سرمایه محتاطانه به کار خود ادامه می دهد و در دو ماه باقی مانده از تابستان می تواند یک روند رو به بالای کند داشته باشد. همین موضوع جابجایی سهم را به حداقل رسانده ولی خروج سرمایه را نمی توان انتظار داشت. به نظر تا زمانی که وضعیت در بازارهای موازی اینچنین باشد و پی بر ای بازار اینگونه ارزنده باشد نمی توان انتظار خروج جریان نقدینگی را داشت. همین موضوع کف های محکمی را برای بازار فراهمی می آورد و باید بگوییم اصلاح عمیقی انتظار نخواهد رفت. در این دوران گروه های کوچک بازار مورد توجه نوسانگیران قرار خواهد گرفت.

روز گذشته دلار بار دیگر روندی نزولی به خود گرفت و در آستانه ورود به کانال 11 هزار تومان قرار داشت تا کم اقبالی سرمایه گذاران به دلار مشهود تر از گذشته باشد. با وجود وابستگی کمی که بین دلار و بازار سرمایه در این روزها حس می شود اما نزدیک شدن دلار آزاد به نیمایی و احتمال کاهش نیمایی بازار را می ترساند. کاهش انتظارات تورمی در مورد دلار موجب شده است که تقاضای سرمایه گذاری آن کاهش یافته و از طرفی کاهش قابل ملاحظه در تقاضای واردات موجب شده قیمت این ارز رو به بالا نباشد. از طرفی با توجه به مشکلات بودجه ای دولت و همچنین افزایش نقدینگی انتظاری  نمی توان نشانه هایی از افزایش ارزش پول ملی را از داده های بنیادی پیدا کرد و انتظار کاهش دلار را داشت. با این حال به نظر می رسد بعد از گذر از دوران نوسانی قیمت تعادل جدیدی در بازه 11500 تا 12500 برای قیمت دلار به وجود بیاید. از طرفی اوضاع در بازار مسکن نیز آنچنان تعریفی نداشته و بر اساس آخرین آمار تورم ماه گذشته مسکن به صفر رسیده است. نرخ سود بانکی نیز با توجه به تورم موجود برای سرمایه گذاری قابل توجیه نیست که همه این موارد موجبات یکه تازی بازار سرمایه را فراهم می آورد. با این حال افزایش خرید ها در اوراق و سبدهای درآمد ثابت طی روزهای گذشته نشان می دهد که جریان نقدینگی موجود قصد خروج از بازار سرمایه را ندارد اما برای استفاده از فرصت های بهتر در صدد نگهداشتن نقدینگی و خرید سهام در قیمت های پایین تر دارد. موضوعی که می تواند فرصت های زیادی برای اصلاح پرتفوی و بهینه سازی سبد سهام برای افق های میان مدت فراهم آورد. پیش بینی می شود بازار سرمایه در روزهای پیش رو نگاه خود را از کدال به سمت اخبار سیاسی معطوف کرده و وزن این اخبار در روند بازار بیشتر شود.

نگاهی به بازارهای جهانی

بازارهای جهانی روز گذشته با روند مثبت شاخص دلار و نوسان قیمتی در فلزات و مواد معدنی کار خود را آغاز کرد. نشانه های زیاد کاهش رشد اقتصادی در کشورهای اروپا و همچنین کاهش زیاد ارزش پوند موجب شده که شاخص دلار با افزایش مواجه شده و پول آمریکا در مقابل اقتصادهای بزرگ دنیا تقویت شود. هچنین کمتر شدن احتمال کاهش بیش از 0.25 درصد نرخ بهره آمریکا موجب شده کاهش های بیش از حد پیش خور شده بازار جبران شود و فشار بر قیمت کالاها افزایش یابد. با این حال طی هفته جاری بار دیگر مذاکرات چین و آمریکا برای توقف جنگ تجاری از سر گرفته خواهد شد و بازارها به این مسئله خوب بین هستند. روند بازارهای جهانی به گونه ای است که بیش از هر حالتی نوسان قیمتی را با خود همراه داشته باشد.

پیش بینی بازار امروز

پیش بینی می شود در روز جاری بازار سرمایه با روندی متعادل اما منفی مواجه شود و با افزایش فشار فروش در بازار کمی اصلاح قیمتی را شاهد باشیم.

 

مطالب تصادفی

ثبات قیمت پلیت اروپا به رغم افزایش قیمت اسلب

ثبات قیمت پلیت اروپا به رغم افزایش قیمت اسلب در هفته منتهی به چهارشنبه 4 دسامبر قیمت پلیت سنگین در...

آمار معاملات آتی 17 آذر 98

برای دسترسی به این پست، شما باید این بسته را خرید کنید آتی سکه یک ماهه, آتی سکه سه ماهه,...

آمار معاملات بازار

آمار معاملات بازار 17 آذر 1398

آمار معاملات بازار 17 آذر 1398 در نمودارهای زیر روند ارزش معاملات خرد بازار، خریداران و فروشندگان بازار به تفکیک...

کاهش موجودی سنگ آهن در 35 بندر چین

کاهش موجودی سنگ آهن در 35 بندر چین  در هفته منتهی به جمعه 6 دسامبر موجودی سنگ آهن نگهداری شده...