معیار، معیاری برای سرمایه گذاری های شما

پیش بینی بازار 4 تیر 1398

تاریخ ارسال نوشته: 4 تیر 1398
پیش بینی بازار

پیش بینی بازار 4 تیر 1398

هفته اول تیر ماه در گذر از روز میانی خود رنگی یک دست سبز به خود گرفت و با افزایش بیش از 5 هزار واحد در شاخص کل، شاهد عبور شاخص از سقف روانی 240 هزار واحدی بودیم. موضوعی که موجب رشد یک باره نمادهای زیادی در بازار شده و بار دیگر هیجان خرید را وارد بورس کرد. ورود خریداران تازه نفس پس از گذر از چند هفته بحرانی موجب شد قاعده هفته گذشته نقض شده و واگرایی بین شاخص کل و هم وزن از بین برود و با رشد تقریبا یک دست بازار روند مثبت تقریبا با قدرتی شکل گیرد. موضوع قابل بررسی در معاملات کاهش فشار فروش بوده و به نظر قدرت خریداران قوت بیشتری گرفته است. از دلایل مهم رشد یک دست بازار در روز گذشته می توان به تلطیف فضای سیاسی و گزارش های ماهانه خوب شرکت ها اشاره کرد. همانطور که انتظار می رفت بازار سرمایه در فصل مجامع و دوره انتشار گزارش های عملکرد واقعی شرکت ها از اخبار سیاسی کمی فاصله گرفته و بیشتر بر داده های عملکردی تکیه کند. همین موضوع هم اتفاق افتاد و با شروع هفته جاری و انتشار گزارش های ماهانه تحلیل گران از سودهای جدید شرکت ها حرف به میان می آورند و روندها با تغییراتی همراه شده است. گرچه تا کنون تعداد زیادی از گزارش های ماهانه منتشر نشده است اما مشت را می توان نشانه خروار دانست. چند نکته بسیار مهم را می توان از گزارش های ماهانه شرکت ها استنباط کرد. اول رشد قوی درآمدها در سه ماهه جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل که می تواند رشد قیمت سهام پر پتانسیل را توجیه پذیر کند. دوم افزایش نرخ فروش شرکت های صادراتی در خرداد ماه نسبت به ماه های گذشته با توجه به افزایش نرخ دلار نیمایی. سوم عدم مشکلات عمده در میزان فروش شرکت ها طی سه ماهه گذشته و عدم کاهش جدی در مقدار فروش است. عامل سوم می تواند تاثیر زیادی بر کاهش ادراک ریسک سیاسی در بازار سرمایه داشته باشد چراکه مهمترین دلیل فعالین برای خروج سرمایه از بورس احتمال کاهش صادرات شرکت ها در شرایط تحریم بوده و با پیشبرد فروش از سوی شرکت ها و انعکاس آن در گزارش های ماهانه، سرمایه گذاران خیال راحت تری برای خرید سهام خواهند داشت و ریسک کمتری را از مسائل سیاسی متوجه پرتفوی سهام خود می دانند.

این روزها با رونق جریان معاملات در بازار بورس و با توجه به گستره هرچه بیشتر شبکه های مجازی و کاهش عمق تحلیل های بنیادی به دلیل نبود اطلاعات کافی و لازم، شاهد برخی جریانات نگران کننده بر روی بخشی از سهام بازار هستیم و با توجه به گرم شدن بازار، رشد گروهی قیمت سهام با استفاده از مدیریت جریان معاملات از سوی برخی فعالین حقیقی یا حقوقی، به چشم می خورد. در نتیجه نگرانی هایی برای ایجاد حباب و رشد بدون دلیل برخی سهم ها وجود دارد و تورم قیمت ها با اخباری چون تجدید ارزیابی، فروش دارایی و اخباری از این دست بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. در نتیجه شرایطی پیش آمده که شرکت ها با ابهامات بیشتر رشد های بیشتری را تجربه کنند. این روزها در بین فعالین بازار به کرات به عبارت هایی با مضمون “برای کسب بازده در بورس هرچه سهم زیان ده تر باشد بهتر است”  به گوش می خورد، موضوعی که رشد حبابی قیمت ها را در سهام کوچک و با شناور کم به وجود آورده است. سرمایه گذاران در سال های اخیر بارها تجربه رشد اینچنینی قیمت ها و بعد از آن نزول بدون توقف قیمت ها را داشته اند. از این رو توصیه می شود در شرایطی که شاخص کل به مقاومت های مهمی در حال نزدیک شدن است و سرمایه گذاران دقت بیشتری در خریدهای خود داشته باشند. بدیهی است برای خرید یک دارایی سرمایه گذاران باید به جریانات نقدی آتی سهام بها داده و اقدام به خرید کنند. در نتیجه خرید هیجانی در صف های خرید با اخباری بدون منطق می تواند در ماه های آینده حاصلی جز دود شدن پول ها در هوای بازار نداشته باشد. در نتیجه توصیه می شود برای خرید سهام در مقاطع کنونی سهام پر پتانسیل بر مبنای اطلاعات واقعی شرکت ها انتخاب شده و با هیجان صف های خرید را پر بار تر نشود. نکته دیگری که می توان به آن اشاره کرد تجربه خوب مجامع در روزهای اخیر است. به طوری که در روزهای اخیر بازگشایی نمادها بعد از مجامع خوب بوده و با توجه به اخبار خوب مجامع به زودی کاهش پی بر ای سهم به دلیل تقسیم سود، جبران شده و سود نقدی خوبی عاید سهامداران می شود. در نتیجه انتظار می رود همچون سال های گذشته در فصل مجامع با فشار فروش برای عدم شرکت در مجامع مواجه نباشیم.

نگاهی به بازارهای جهانی

بازارهای جهانی در معاملات روز گذشته بار دیگر شاهد افت شاخص دلار بود و قیمت محصولات در ابتدای روز با افزایش مواجه شد. هرچه پیشتر می رویم بر احتمال کاهش نرخ سود بانکی در آمریکا افزوده می شود و واکنش های قیمت طلا در بازارهای جهانی می تواند به خوبی نشان دهنده این موضوع باشد. کاهش شاخص دلار فشار سیستماتیک را از قیمت محصولات در بازارهای جهانی برداشته است. از این رو انتظار می رود قیمت محصولات فلزی، معدنی و پتروشیمی افزایشی باشد. با این حال برخی مقاومت های پیش رو همانند 6 هزار دلار برای مس کمی روند را کند کرده که انتظار می رود بازار برای گذر از این مقاومت ها نیاز به اخبار بیشتر و قوی تری داشته باشد. آنچنان که گزارش های جهانی نشان می دهد، نمی توان انتظار ریزش قیمت ها را در شرایط کنونی داشت، از طرفی در این قیمت ها نرخ فروش تسعیر شده با ارز نیمایی جدید با لحاظ تخفیف ها و هزینه مبادلات پول برای شرکت های صادراتی بازار بالا بوده و می توان انتظار رشد سودآوری را داشت.

پیش بینی بازار امروز

پیش بینی می شود در روز جاری بازار با روندی مناسب کار خود را آغاز کند ولی در ادامه کار با فشار اندک فروش کمی عقب نشینی داشته باشد. با توجه به نزدیک بودن تعطیلات و احتمال انتشار اخبار منفی در روزهای تعطیل، بازار سرمایه سعی در نقد کردن سود طی دو روز باقی مانده از ماه باشد و فشار فروش بیشتر شود.

 

مطالب تصادفی

آمار معاملات آتی 29 آبان 98

برای دسترسی به این پست، شما باید این بسته را خرید کنید آتی سکه یک ماهه, آتی سکه سه ماهه,...

گزارش معاملات بورس کالای فلزات هفته منتهی به 29 آبان 98

گزارش معاملات بورس کالای فلزات هفته گذشته به شرح زیر می باشد:این پست فقط برای اعضایی که اشتراک خریداری کرده...

گزارش معاملات بورس کالای فرآورده های نفتی هفته منتهی به 29 آبان 98

گزارش معاملات بورس کالای فرآورده های نفتی هفته گذشته به شرح زیر می باشد:این پست فقط برای اعضایی که اشتراک...

گزارش معاملات بورس کالا و انرژی هفته منتهی به 29 آبان 98

گزارش معاملات بورس کالا و انرژی هفته گذشته به شرح زیر می باشد:این پست فقط برای اعضایی که اشتراک خریداری...