معیار، معیاری برای سرمایه گذاری های شما

پیش بینی بازار 26 شهریور1398

تاریخ ارسال نوشته: 26 شهریور 1398
پیش بینی بازار

پیش بینی بازار 26 شهریور1398

بازار سرمایه در روزی که گذشت، با رشدی بیش از 3 هزار و 500 واحد در نزدیکی کانال 306 هزار واحد قرار گرفت تا در ادامه روند مثبت خود یک گام دیگر در جهت رشد بردارد و یک قدم دیگر پای خود را از مرز روانی 300 هزار واحدی فراتر بگذارد. با وجود اینکه در ابتدای ساعت معاملات روند قوی برای بازار شکل گرفته بود و شاهد صف های خرید فراوان بودیم اما با گذر از ساعت ابتدایی زمانی بازار یک باره فشار فروش افزایش یافت. افزایش فشار فروش مخصوصا در سهامی بود که در روزهای گذشته سود خوبی را عاید سرمایه گذاران کرده بود و شناوری فراوانی دارند. برای مثال سهام گروه خودرو که در روزهای گذشته بازده مناسبی را تجربه کرده بودند با اندک فشار فروش ایجاد شده در سهام ایران خودرو، شاهد سرایت موج منفی به سایر سهام این گروه بودیم. موج فروش ایجاد شده در روز گذشته بیشتر به دلیل شناسایی سود از سوی سرمایه گذاران بود و با توجه به رشد خوب سهام در گروه های کوچک بازار سرمایه گذاران با اندکی فشار فروش وارد سمت عرضه شده و بدون توجه به درصد قیمت ها سعی در فروش سهام خود دارند. با این وجود خریدهای خوبی هم در بازار انجام شد و ارزش معاملات در روز گذشته در بازار بورس از 2 هزار و 100 میلیارد تومان فراتر رفت با این وجود در ساعت پایانی معاملات بر خلاف انتظار سهام به درصد مثبت نرسیدند. در زمانی که حجم معاملات بالا رفته و روند منفی بر قیمت سهام حاکم میشود این مفهوم به ذهن متبادر می شود که خریداران با وجود تلاش زیاد توان غلبه بر فروشندگان را ندارند. گرچه اظهار نظر در مورد ریتم بازار با یک جلسه معاملات قابل قبول نیست اما در صورتی که طی روز جاری بازهم بازار با حجم بالا روند منفی را تجربه کند و در قیمت های منفی همچون روزهای گذشته خریداران بر فروشندگان غالب نشود می توان یک شوک کوتاه مدت را برای بازار در نظر داشت. از این رو روز جاری برای بازار سرمایه بسیار مهم بوده و ریتم معاملات در این روز می تواند روند کوتاه مدت بازار را مشخص کند. جریان نقدینگی وارد شده به بازار حرف اول را در روند معاملات زده و سرمایه گذاران کم توجه به شرایط اقتصادی شرکت ها بیشتر به خرید سهام پیش رو در بازار روی آورده اند. از این رو در صورتی که جریان نقدینگی در روز جاری نیز بتواند روند را رو به بالا کند، انتظار ادامه رشد و کاهش فشار فروش خواهد بود.

نگاهی به بازارهای جهانی

بازارهای جهانی در روزی که گذشت شاهد تلاطم های زیادی بود و با تاکید بر بازار نفت تغییرات قیمتی زیادی را پشت سر گذاشت. با توجه به حمله یمن به تاسیسات نفتی عربستان و خروج نیمی از تولید این کشور از مدار قیمت نفت در ابتدای بازگشایی تا محدوده 71 دلار نیز بالا رفت. اما چیزی نگذشت که قیمت ها از جهش خود فاصله گرفتند و به زیر 68 دلار افت کردند. این درحالی بود که تحلیل گران انتظار داشتند نفت به راحتی وارد کانال 70 دلاری شده و در آن جا بماند اما جالب بود که قیمت ها تمایل زیادی به افزایش از خود نشان نداد و در برابر بحرانی به این بزرگی و آسیب دیدن 6 درصد از عرضه نفت دنیا افزایش زیادی نداشت. عدم ثبات در رشد قیمت روز گذشته به توئیت ترامپ بر میگردد مبنی بر آزاد سازی ذخیره استراتژیک این کشور برای جبران کاهش عرضه تا مرتفع شدن این مشکل. به نظر می رسد در روزهای آتی اثرات این واقعه بیشتر نشان داده شود و نوسانات روز گذشته بیشتر جنبه هیجانی داشته باشد. در صورتی که دوره خروج تولید نفت طولانی تر از دو یا سه هفته باشد باید انتظار افزایش قیمت ها را داشت و صرفا با یک توئیت نمی توان انتظار عدم رشد قیمت را داشت. در این فضا واکنش سهام گروه پالایشی در بورس جالب توجه است. در روزی که قیمت نفت به سطح 70 دلار هم رسید بازار اقبال زیاد و هیجان مثبتی در خرید سهام پالایشی نداشت که در نوع خود جالب است. این صنعت با فرض ارسال درست صورت حساب ها و عدم دستکاری در قیمت در حال حاضر پی بر ای حوالی 4 واحد دارد، با توجه به رشد قیمت دلار نیمایی و افزایش کرک اسپرد محصولات اصلی می تواند سود خوبی در سال جاری بسازد و رشد قیمت نفت می تواند بر افزایش سودآوری این صنعت موثر باشد. در نتیجه به نظر می رسد با روشن تر شدن فضای قیمت نفت و انتشار گزارش شش ماهه این صنعت مورد اقبال سهامداران قرار گیرد. اما در دیگر سوی بازارهای جهانی روز گذشته فلزات روندی منفی از خود به جای گذاشتند. با توجه به انتشار گزارش های ضعیف از سوی چین در بخش های مختلف از جمله تولیدات صنعتی، سرمایه گذاری در دارایی های ثابت و آمار خرده فروشی قیمت فلزات با کاهش مواجه شد. اقتصاد چین با وجود تلاش های زیاد در جهت بهبود اقتصادی خود اما از جنگ تجاری آثار منفی زیادی گرفته که منجر به کاهش رشد اقتصادی در این کشور شده است. توسعه صادرات از طریق کاهش ارزش پول و اعمال بسته های انبساط پولی در اقتصاد راه حل های چین برای خروج از رکود بوده که تا کنون آنطور که انتظار می رفته جواب نداده است.

پیش بینی بازار امروز

پیش بینی می شود در روز جاری بازار سرمایه در اولین ساعت معاملات روند را منفی اغاز کند. در صورتی که ریتم معاملات همچون روزهای گذشته باشد با بازگشایی منفی خریداران قوت گرفته و خریدهای سنگین و رنج های مثبتی روی سهام ایجاد خواهند کرد. اما در صورتی که تقاضا حقیقی ها کمتر شود و بازار با صف فروش همراه شود روز مهم بازار به سمت منفی تغییر فاز داده و باید انتظار افت کوتاه مدت در بازار داشت. از این رو روز جاری روزی بسیار مهم بوده و باید به دور از هیجان معاملات را دنبال کرد.

 

مطالب تصادفی

آمار معاملات بازار 10 خرداد 1399

آمار معاملات بازار 10 خرداد 1399 در نمودارهای زیر روند ارزش معاملات خرد بازار، خریداران و فروشندگان بازار به تفکیک...

تحقیقات مقابله با دامپینگ کانادا برای واردات پلیت فولادی

تحقیقات مقابله با دامپینگ کانادا برای واردات پلیت فولادی آژانس خدمات مرزی کانادا (CBSA) تحقیقات مقابله با دامپینگ را برای...

از سرگیری فعالیت خودروسازان در هند

از سرگیری فعالیت خودروسازان در هند با کاهش محدودیت های کرونا، در هفته های اخیر صنعت خودروسازی هند تدریجا فعالیت...

آتی قراضه آهن تایوان عاملی در راستای تحول بازار آسیا

آتی قراضه آهن تایوان عاملی در راستای تحول بازار آسیا عرضه قرارداد آتی قراضه آهن تایوان می تواند نقطه عطفی...