معیار، معیاری برای سرمایه گذاری های شما

پیش بینی بازار 23 شهریور 1399

تاریخ ارسال نوشته: 22 شهریور 1399
پیش بینی بازار

پیش بینی بازار 23 شهریور 1399

روز آغازین هفته برای بازار کمی متفاوت از روزها و هفته های گذشته بود و شاخص با روندی نسبتا بهتر مواجه شد و در پایان شاخص کل به یک میلیون و 600 هزار واحد نزدیک تر شد و با رشد 1.8 درصدی خود شروعی مثبت برای هفته را رقم زد. این در حالی است که شاخص هم وزن با کاهش اندک مواجه شد. ارزش معاملات در روز گذشته بیش از 9 هزار میلیارد تومان بود و بعد از چند روز خروج پول بالاخره ورود 600 میلیاردی پول به بازار را شاهد بودیم. در ابتدای بازار صف های خرید زیادی به ارزش بیش از 6 هزار میلیارد تومان تشکیل شده بود و با گذشت از نیمه اول معاملات عمدتا توسط حقیقی ها عرضه شد. در پایان از صف های خرید بازار 4 هزار میلیارد کاسته شده بود و می توان گفت ارزش صف های خرید با کسر سهام عرضه اولیه کم ارزش بود. عرضه صف های خرید در روزی که گذشت نوید بازاری پر عرضه در روز جاری را می دهد و باید دید تقاضا در روز جاری توان غلبه بر عرضه ها را دارد یا نه. از لحاظ نموداری شاخص کل می تواند در یک حرکت رشدی تا یک میلیون و 700 هزار واحد رشد کند و با رسیدن به این محدوده با فشار عرضه همراه شود. موضوعی که بیشتر به دلیل تردیدهای بازار توجیه پذیر است. چرا که به دلیل افت زیاد قیمت ها برخی سرمایه گذاران هر مثبتی را فرصتی برای خروج تلقی می کنند و همین عامل موجب شده روزهای مثبت بازار نا پایدار و زودگذر باشد. شاید در هفته های قبل ترس مهمترین مشخصه رفتاری سرمایه گذاران بود. مشخصه ای که صف های فروش را سنگین کرده و شیب کاهشی بازار را تند می کرد. اما با توجه به افت زیاد قیمت ها چند روزی است که ترس جای خود را به ناامیدی داده است. نا امیدی یا تردید که جلوی تحرک جدی بازار را گرفته و سرمایه گذاران را از حرکت جدی در راستای رشد قیمت و تحرک صعودی باز می دارد. چند عامل این ناامیدی و تردید را تشدید می کند که در ادامه به آن اشاره خواهد شد. در نتیجه در نمادهای مهم بازار برآیند قیمت ها به صورت خنثی درآمده و افت شدید گذشته به چشم نمی خورد اما تحرکات صعودی نیز ناپایدار است. جالب است بدانی که ناامیدی و تردید بیش از هر رفتار دیگری در کف سیکل های حرکتی بازار شکل می گیرد. به همین دلیل است که همواره می گویند بازار از اوج نا امیدی حرکت صعودی خود را آغاز می کند. رشد قیمت دلار به بالای 26 هزار تومان و رشد همزمان قیمت دلار نیمایی از یک طرف و رشد قیمت های جهانی از طرف دیگر بنیه بازار را قوی تر از گذشته کرده و به نظر با ورود به پاییز و انتشار گزارش های مهم شهریور و عملکرد شش ماهه شرکت ها نسبت قیمت به سود تعدیل خواهد شد.

یکی از نکات مهمی که روز گذشته شاهد آن بودیم بازگشایی نماد بانک ملت است. موضوعی که ابتدا ترسی در بازار ایجاد کرد اما روش بازگشایی این بانک می تواند نقطه امید بازار را بیشتر کند. در رزوهای قبل برخی صنایع و نمادها با توجه به جو روانی بدی که در آن ها صورت گرفته بود فشار روانی زیادی به بازار وارد می کردند. سرمایه گذاران می ترسیدند که در بازگشایی این نمادها به صورت سلیقه ای عمل شده و با بازگشایی با دامنه و کنترل یک روزه قیمت فشار فروش تخلیه نشده و بار دیگر پس از چند روز روند فرسایشی اصلاح قیمت به بازار تحمیل شود. اما این بار با بازگشایی نماد بانک ملت بدون دامنه و بودن ابطال معاملات شاهد بهتر شدن فضای معاملات خواهیم بود. یکی از دلایل ناامیدی بازار در کوتاه مدت همین بازگشایی هاست که به نظر رویکرد بهتری برای آن صورت گرفته است. عدم استقبال از دارا دوم نیز بدون ارتباط با این موضوع نبوده و با توجه به اینکه روند اصلاحی قیمت در پالایشی ها تمام نشده برخی با تردید از روند آتی حاضر به خرید دارا دوم نیستیند. به نظر می رسد با بازگشایی نمادهای مربوطه فشار فروش دست خود را از سر بازار برداشته و با توجه به ارزندگی سهام روند اصلاحی بازار جای خود را به روند صعودی بدهد.

طی روزهای قبل چند موضوع مهم قابل مشاهده بوده است. موضوعی که به کدال شرکت ها بر میگردد و به نظر ناشرین تلاش دارند اخبار مثبت خود را تسریع کرده و فرآیند اطلاع رسانی را بهبود بخشند. در کنار این موضوع شاهد تحرکاتی در خصوص سهام خزانه و همچنین اوراق تبعی فروش از سوی شرکت ها هستیم که با عرضه ی این اوراق کف قیمت ها بسته خواهد شد. بر خلاف آنچه در گذشته شاهد آن بودیم تعداد شرکت هایی که تا امروز در این راستا گام برداشته اند بیشتر شده و می تواند توسعه بازار را به همراه داشته باشد. با این حال تا زمانی که بازار به تعادل جدید خود دست نیافته باشد این موضوعات به عنوان محرک عمل می کنند اما تعادل بازار در گروه بازگشایی نمادها و حمایت چند روزه و تقویت تقاضا خواهد بود. با بهبود نا امیدی به زودی پول های پارک شده به بازار برگشته و روند صعودی شکل خواهد گرفت.

پیش بینی بازار امروز

پیش بینی می شود در روز جاری بازار با روندی منفی و متعادل کار خود را آغاز کند اما با گذشته از ساعت ابتدایی معاملات شاهد روند بهتر خواهیم بود و به نظر نیمه دوم معاملات بهتری را شاهد باشیم.

 

مطالب تصادفی

پیش بینی بازار

پیش بینی بازار 6 مهر 1399

پیش بینی بازار 6 مهر 1399 بازار اولین شنبه پاییز را در شرایطی آغاز کرده که یک پیام ناظر بدون...

آمار معاملات بازار 5 مهر 1399

آمار معاملات بازار 5 مهر 1399 در نمودارهای زیر روند ارزش معاملات خرد بازار، خریداران و فروشندگان بازار به تفکیک...

افزایش قیمت مس و آلومینیوم در آخرین روز هفته

افزایش قیمت مس و آلومینیوم در آخرین روز هفته روز جمعه در بورس آتی شانگهای فلزات اساسی روندهای یکسانی نداشتند...

کمبود عرضه و جو مثبت در بازار کلاف گرم اروپا

کمبود عرضه و جو مثبت در بازار کلاف گرم اروپا کمبود دسترسی به کلاف گرم در بازار اروپا از طرف...