معیار، معیاری برای سرمایه گذاری های شما

پیش بینی بازار 20 مرداد 1398

تاریخ ارسال نوشته: 20 مرداد 1398
پیش بینی بازار

پیش بینی بازار 20 مرداد 1398

بازار سرمایه در روزی که گذشت کمی متفاوت تر از روزهای گذشته روند خود را آغاز کرد و در ابتدای با روند مثبت شاخص و تقاضای خوبی همراه بود. اما هرچه گذشت روند بازار متزلزل تر شد و خریداران عقب نشیتی کردند و سهام بزرگ بازار در تعادل منفی فرو رفتند. گرچه بخشی از نقدینگی بازار صرف حمایت از قیمت برخی سهم شد اما تغییر نگاه سرمایه گذاران به وضوح مشخص بود. جریان نقدینگی در روزی که گذشت بیشتر سراغ سهم های کوچک بازار را گرفت و با ورود سهام به صف های خرید بخشی نقدینگی پشت دست خریداران به محکم تر شدن صف ها کمک کرد! ارزش معاملات دیروز کاهش محصوصی نداشت ولی تمایل سرمایه گذاران به خرید سهام بزرگ و صادراتی بازار به طور کاملا مشخص کاهش یافت. در نتیجه می توان گفت بازار به نوعی به دو بخش سهم های کوچک و بزرگ تقسیم شده است و نقدینگی بدون توجه به سهام بزرگ بازار سعی در استفاده از فرصت های سریع کسب بازده در سهام نوسانی یا جریان بازار یا همان سهام و گروه های کوچک دارد. افت قیمت دلار، افت قیمت ها در بازارهای جهانی، عدم وجود چشم اندازی مشخص از قیمت های جهانی و وضعیت جنگ تجاری بین قدرت های بزرگ اقتصادی موجب شده سرمایه گذاران برای خرید سهام بنیادی و بزرگ بازار عجله ای نداشته باشند. با این حال نکته مهمی که باید به آن توجه ویژه ای داشت شیوه اصلاح قیمت ها در همین دسته از سهام است. با وجود افت قابل توجه قیمت های جهانی و همچنین افت قیمت دلار نیمایی سهام گروه کالایی بازار با افت قیمت محصوصی مواجه نشده اند و بیش واکنشی های گذشته در این گروه اتفاق نیفتاده است. به طوری که اصلاح قیمتی در این گروه کم شیب بوده و منفی ها از سوی حقوقی ها خرید می شود. در نتیجه باید گفت بازار ترسی  از افت پر شیب قیمت در این گروه ها نداشته و در حال کف سازی در نقاط تعادل جدید است. در نتیجه انتظار می رود تا پایان تابستان و رسیدن گزارش های فصلی جدید باید انتظار روندی کند از گروه بنیادی بازار داشت و این بهترین فرصت برای سرمایه گذاران مخصوصا حقوقی هاست که پرتفوی خود را اصلاح کنند. نکته مهم دیگری که بیان آن ضروری است بازه نوسانی محدود در سهام نوسانی است. به طوری که بعد از ده تا 15 درصد نوسان مثبت فروشندگان زیادی وارد صحنه شده و تعادل و افت قیمت ها را حاصل می کند. از این رو خرید هیجانی در صف های خرید می تواند منجر به زیان سرمایه گذاران مخصوصا حقیق شود.

روز گذشته نرخ دلار با افتی اندک روند خود را در کانال 11 هزار تومانی تثبیت کرد و در امتداد کانال نزولی به حرکت خود ادامه داد. افت محصوص در تقاضای دلار از سمت واردات و همچنین افت تقاضای سرمایه گذاری در دلار موضوعات مهمی است که باید به آن توجه داشت. با این حال برخی تحلیل گران از نشانه های خوب سیاسی با توجه به روند دلار صحبت می کنند که خوشبینی های سیاسی در مورد توافقات بین ایران و اعضای برجام را افزایش داده است. عملیاتی شدن اینستکس با 15 میلیارد دلار خبر مهمی بود که روز گذشته منتشر شد اما شروع اجرا می تواند موانعی ایجاد کند. با این حال به نظر اوضاع سیاسی رو به بهبود و کاهش تنش هاست و بازار سرمایه ای که پی بر ای بیش از 4 را به سهام خود نمی دهد، با کاهش ریسک های سیاسی می تواند کم کم به سمت قیمت های بالاتر حرکت کند. نکته مهمی که باید به آن اشاره کرد وضعیت بازارهای موازی با بورس است. افت قیمت دلار و رکود عمیق در بازار مسکن چشم انداز این دو بازار مهم را نزولی کرده است و به نظر می رسد نگهداری ریال همچون گذشته غیر اقتصادی نخواهد بود. از این رو به نظر می رسد پولی که در بازار سرمایه وجود دارد به شوق استفاده از فرصت های موازی خارج نشده و سهامداری در سهام همچنان پر بازده ارزیابی شود. نشانه های مثبت به سمت بازار همچنان وجود دارد و همچنان فرصت های خوب سرمایه گذاری در دوره های رکود برخی گروه ها افزایش خواهد یافت.

نگاهی به بازارهای جهانی

بازارهای جهانی در ادامه التهابات خود هفته پر نوسانی را به پایان رساند و با توجه به اخبار و داده های مختلف از فضای اقتصاد جهانی و همچنین جنگ تجاری چشم انداز مبهمی از خود به جای گذاشت. فضای بازارهای جهانی از چند بعد قابل بررسی است. اولا با توجه به افت ارزش یوان و ادامه کاهش آن بازار مصرف در چین کاملا تحت تاثیر قرار گرفته است و تولید کنندگان برای رفع نیازهای خود به موجودی انبار مراجعه کرده اند و تقاضای خود برای واردات را به بعد و مشخص تر شدن روند یوان منوط کرده اند. تحت تاثیر همین موضوع قیمت ها در بازارهای چین به صورت قابل توجهی کاهش یافته است. از طرفی دیگر فعالین بازار به دنبال واکنش احتمالی آمریکا به شعله کاهش یوان از سوی چین هستند و در تحلیل های خود بار دیگر احتمال کاهش بیشتر نرخ بهره را افزایش داده اند. اونس جهانی نیز با روندی صعودی به عنوان کالایی امن مورد تقاضای بیشتر قرار گرفته است و التهاب بازارها را بیشتر کرده است. از طرفی شاهد آمار بهتر از انتظار از تراز تجاری چین هستیم که محرکی برای حمایت از قیمت ها بوده است. تراز تجاری چین بیش از انتظار تحلیل گران مثبت بوده و به نظر می تواند در کوتاه مدت برای حمایت از بازار مفید باشد. در نتیجه در روز پایانی هفته گذشته قیمت های جهانی اندکی از افت خود را جبران کردند. آنطور که در گذشته نیز شاهد بودیم نوسانات قیمت در بازارهای جهانی در پاسخ به تحولات سیاسی کمتر از گذشته شده است چراکه از قطعیت هر تصمیمی مردد است و در فضای پر نوسان سیاست های ترامپ نمی تواند به راحتی به اخبار اعتماد کند. در نتیجه به نظر می رسد افت قیمت ها در بازارهای جهانی ادامه دار نباشد.

پیش بینی بازار امروز

پیش بینی می شود بازار در روز جاری روندی متعادل و منفی داشته باشد و همچنان تقاضا و چرخش تقاضا در سهام کوچک بازار مشهود باشد.

 

مطالب تصادفی

ثبات قیمت پلیت اروپا به رغم افزایش قیمت اسلب

ثبات قیمت پلیت اروپا به رغم افزایش قیمت اسلب در هفته منتهی به چهارشنبه 4 دسامبر قیمت پلیت سنگین در...

آمار معاملات آتی 17 آذر 98

برای دسترسی به این پست، شما باید این بسته را خرید کنید آتی سکه یک ماهه, آتی سکه سه ماهه,...

آمار معاملات بازار

آمار معاملات بازار 17 آذر 1398

آمار معاملات بازار 17 آذر 1398 در نمودارهای زیر روند ارزش معاملات خرد بازار، خریداران و فروشندگان بازار به تفکیک...

کاهش موجودی سنگ آهن در 35 بندر چین

کاهش موجودی سنگ آهن در 35 بندر چین  در هفته منتهی به جمعه 6 دسامبر موجودی سنگ آهن نگهداری شده...