معیار، معیاری برای سرمایه گذاری های شما

پیش بینی بازار 18 تیر 1398

تاریخ ارسال نوشته: 18 تیر 1398
پیش بینی بازار

پیش بینی بازار 18 تیر 1398

بازار سرمایه روز میانه هفته را با روند بهتر از ابتدای هفته آغاز کرد و با بهتر شدن نسبت های خرید کمی فروشندگان عقب نشینی کردند تا در انتها پس از اتمام روزی هیجانی شاخص کل با رشد بیش از 2 هزار و 800 واحد به نزدیکی مرز 250 هزار واحدی خود نزدیک شود. مرزی روانی که یک بار در گذر از آن ناکام بود و این بار شانس خود را برای گذر از این سطح مقاومتی امتحان خواهد کرد. مهم ترین دلایلی که می توان برای حرکت دیروز بازار متصور بود بهبود اخبار سیاسی پیرامون پرونده برجام و جذاب تر شدن قیمت ها با ریزش های اخیر می باشد. علاوه بر این نقدینگی موجود در بازار سرمایه خروجی ندارد و همچنان به رشد قیمت ها امیدوار است. این عدم خروج نقدینگی موجب می شود در روزهای اینچنینی رشد قیمت ها به یک باره صورت گیرد و نشانه های هیجان خرید را می توان از رشد همگن بازار پیدا کرد. به طوری که شاخص کل و هم وزن هم تراز هم رشد کرده و هیجان خرید در کلیت بازار وجود داشت. اینکه این موضوع تا چه حد خوب است یا بد بحث دیگریست اما موضوعی که مهم است شرایط رفتاری بازار است. از این نوع رفتار بازار این گونه بر می آید که سرمایه گذاران کمتر به ریسک های پیرامونی بازار توجه داشته و نسبت به ریسک های سیستماتیک تا حد زیادی واکسینه شده اند. به طوری که با وجود ابهامات در برجام و موضوعات جدیدی که پیش آمده با ورود نقدینگی جدید خریداران به کار خود ادامه می دهند. با این وجود تحرکات دلار نیز در روز گذشته تایید کننده کاهش ریسک های پیرامون پرونده هسته ای ایران بود. موضوعی که می تواند به خوش بینی ها کمک کند. البته به نظر می رسد این جو چند روزی ادامه داشته باشد و باز از ابتدای هفته توازن بین خریداران بر قرار شود.

یکی از مهمترین موضوعاتی که باید در پیش بینی بازار در مورد آن ورود کرد قیمت گذاری سهام مختلف در بازار است. به طوری که چقدر ارزندگی در سهام خریداری شده وجود دارد و آیا رشد قیمتی حباب گونه است یا نه؟ با پاسخ به این سوال بهتر می توان به یک استراتژی درست سرمایه گذاری رسید. بازار سرمایه در ماه های اخیر بالاخص از اسفند سال گذشته در موج افزایشی که داشته شکل معاملاتش تغییر کرده است. به طوری که بخشی از نقدینگی وارد شده به بازار به سمت سهام ریسکی رفته و قیمت ها را چندین برابر کرده است. در گذشته نیز در مورد این موضوع بحث مهمی مطرح شد وبه نظر نگارنده مهمترین نگرانی تحلیل گران در روزهای جاری نه بحث برجام بلکه رشد بی بنیاد سهامی است که می تواند در زمان ترکیدن حبابش جریان نقدینگی را به کلیت بازار بدبین کند. موضوع ساده است، هر سهمی بر مبنای یک سری فاکتورها قیمت گذاری می شود مهمترین آن فاکتورها جریانات نقدی آتی سهم است. اما زمانی که با اخباری همچون فروش زمین، انعقاد فلان قرارداد و این گونه موضوعات سهمی باد میکند و متورم می شود، زمانی که این اخبار نقض شود  دیگر این حباب خواهد ترکید. در نتیجه در تحلیل ها و خرید سهام باید به دقت بررسی صورت بگیرد چرا که هر خریدی زمانی برای فروش می خواهد باید امکانی برای این امر فراهم شود. بخش دیگر بازار را که اتفاقا درصد زیادی را به خود اختصاص می دهد سهامی هستند که پتانسیل های فراوانی دارند، برای مثال پتروشیمی شیراز که با اهرم بالا در شرف اتمام هزینه های مالی است، پتروشیمی پارس که بعد از رفع مشکلات فروش می تواند از مزایای کاهش نرخ خوراک مایع پتروشیمی برخوردار شود، یا فولاد مبارکه با سودآوری خوب در سال 97 و پتانسیل های خوب فروش در سال 98 و قراردادهای سلفی که دارد، یا فملی با موجودی 70 تومانی به ازای هر سهم در انبار و …. این موضوعات پی بر ای بازار را در بسیاری از سهم ها تا محدوده زیر 4 کاهش داده و در شرایطی که نرخ بهره بدون ریسک حوالی 20 درصد است جذابیت قیمت را بیشتر می کند. در نتیجه نمی توان به سادگی از کنار پتانسیل های بازار گذشت و در مقابل به راحتی در صفوف خرید سهامی رفت که بنیادی ندارند و صرفا باجریان بازار در حال رشد هستند. از این رو توصیه می شود استراتژی های سرمایه گذاری به گونه ای چیده شود که جریان معاملات موجب تضرر تازه واردها در بازار نشود.

نگاهی به بازارهای جهانی

بازارهای جهانی در روزی که گذشت با افت خیز شاخص دلار همراه شد اما قیمت در بین فلزات و مواد معدنی روندی رو به رشد به خود گرفت. قیمت در بازار نفت و محصولات پتروشیمی نیز از قافله جا نماند و با وجود فشار شاخص دلار اما قیمت ها در این بازارها نیز افزایشی دنبال شد. در بازارهای جهانی چند عامل مهم تاثیرگذار وجود دارد. بحث کاهش نرخ بهره آمریکا در جنگ ارزی با چین و اروپا باتوجه به فشارهای ترامپ خوشبینی ها را در بازارهای جهانی بیشتر کرده است اما آمار اشتغال این کشور و تقویت شاخص دلار موضوعی است که یک ابهام بزرگ برای تصمیم گیری به وجود آورده است. از طرفی کاهش نرخ بهره می تواند به رشد قیمت ها بینجامد و با کاهش شاخص دلار قیمت محصولات افزایش یابد، از طرفی دیگر کاهش بیش از انتظار نرخ بیکاری در آمریکا کار سیاست گذاران پولی را برای کاهش نرخ سخت تر کرده است. برخی از تحلیل گران اعتقاد دارند که فشارهای ترامپ موجب می شود به زودی فدرال رزرو به کاهش 25 صدم درصدی نرخ بهره در این کشور رای دهند اما برخی آمار رو به رشد اقتصادی در این کشور را مانع این موضوع می دانند. در طرف مقابل شو های سیاسی ترامپ در رابطه با توافق این کشور با چین را شاهد هستیم که هروز با توئیتی بازارها را به اندیشه ای تازه وا میدارد اما وقتی به بطن ماجرا رجوع میکنیم می بینیم شرایط آنگونه هم گل و بلبل نیست. در نتیجه در شرایط کنونی نوسان ذات بازارهاست و با ابهامات موجود باید گفت قیمت ها نه منفی زیادی و نه مثبت زیادی را تجربه خواهند کرد و در یک بازه مشخص به نوسان خود ادامه خواهند داد. 

پیش بینی بازار امروز

پیش بینی می شود در روز جاری بازار روندی مثبت داشته باشد و خریداران همانند روز گذشته حضور داشته باشند، اما به نظر می رسد فروشندگان نیز فروشهای بیشتری را در دستور کار خود قرار داده باشند.

 

مطالب تصادفی

آمار معاملات بازار 10 خرداد 1399

آمار معاملات بازار 10 خرداد 1399 در نمودارهای زیر روند ارزش معاملات خرد بازار، خریداران و فروشندگان بازار به تفکیک...

تحقیقات مقابله با دامپینگ کانادا برای واردات پلیت فولادی

تحقیقات مقابله با دامپینگ کانادا برای واردات پلیت فولادی آژانس خدمات مرزی کانادا (CBSA) تحقیقات مقابله با دامپینگ را برای...

از سرگیری فعالیت خودروسازان در هند

از سرگیری فعالیت خودروسازان در هند با کاهش محدودیت های کرونا، در هفته های اخیر صنعت خودروسازی هند تدریجا فعالیت...

آتی قراضه آهن تایوان عاملی در راستای تحول بازار آسیا

آتی قراضه آهن تایوان عاملی در راستای تحول بازار آسیا عرضه قرارداد آتی قراضه آهن تایوان می تواند نقطه عطفی...