معیار، معیاری برای سرمایه گذاری های شما

پیش بینی بازار 17 شهریور 1398

تاریخ ارسال نوشته: 17 شهریور 1398
پیش بینی بازار

پیش بینی بازار 17 شهریور 1398

بازار سرمایه اولین روز از هفته نیمه تعطیل شهریور را نیز پر قدرت آغاز کرد و در آستانه رسیدن شاخص کل به محدوده 300 هزار واحد خوب معامله شد و در نهایت با رشدی نزدیک به 4 هزار و 500 واحد مواجه شد. حجم معاملات خرد و ورود جریان نقدینگی در روز گذشته بازهم تحلیل گران را شگفت زده کرد و سهام را با هیجان خرید همراه کرد. ورود نقدینگی پر قدرت ادامه دارد و همین موضوع معادلات سهام را بر هم زده و تحلیل ها را طور دیگری جلوه داده است. این در حالی است که روز گذشته مذاکرات و توفقات احتمالی هسته ای با بن بست مواجه شد گام سوم خروج از برجام برای ایران شروع شد. آمریکا هرگونه کاهش تحریم را رد کرد و برخی تحریم های جدید را نیز اعمال کرد ولی از احتمال مذاکره رئیس جمهور دو کشور در حاشیه اجلاس شورای امنیت سخن به میان آمد. با همه این تفاسیر به نظر می رسد فضای سیاسی تغییر زیادی نداشته و پیش از این نیز فضای اقتصاد خود را برای این روزها آماده کرده بود. به طوری که قیمت دلار به عنوان معیاری از ادراک ریسک سیاسی تغییر زیادی در خود احساس نکرد و نتوانست خط مقاومت مهم خود را به بالا قطع کند و همچنان تحت فشار کاهشی و ترند نزولی خود قرار داشت. همین موضوع تا حدی خیال بازار را ریسک های سیاسی آسوده تر کرده و به نظر حال سرمایه گذاران خوب است.

در حال حاضر جریان نقدینگی پر قدرت در اقتصاد کشور سرگردان است و بر اساس آخرین آمار روزانه به طور میانگین هزار میلیارد تومان بر حجم آن افزوده می شود. طی چند سال اخیر شتاب رشد نقدینگی بیشتر شده و سهم پول از نقدینگی بیشتر شده است. این در حالی است که طی چند سال گذشته یا رشد اقتصادی منفی بوده و یا رشد اقتصادی با افزایش فروش نفت بالا رفته است که نشان از رکود چند ساله در فضای صنعتی به طور میانگین دارد. به عبارتی دیگر در حالی که حجم اقتصادی ایران رو به کوچک شدن می رود حجم پول و نقدینگی در کشور به شکل فزاینده ای در حال افزایش است. این در حالی است که بازارهای سرمایه گذاری در کشور در رکود به سر می برد و فعلا جریان نقدینگی رو به سوی بازار سرمایه آورده است. عمق و حجم کم بازار موجب شده با ورود نقدینگی پر قدرت قیمت سهام به طوری غیر منطقی افزایش یابد و در بخشی از بازار شاهد شکل گیری حباب قیمتی باشیم. اما سوالی که مطرح می شود اینکه تا چه زمانی این روند ادامه خواهد داشت. برای بررسی بهتر این موضوع باید به روند قیمت دلار در سال گذشته نگاهی بیندازیم. سال گذشته در شرایطی که ارزش ذاتی دلار کمتر از ده هزار تومان ارزیابی میشد جریان نقدینگی وارد شده به این ارز با افق سرمایه گذاری قیمت را تا 19 هزار تومان نیز بالا برد در حالی که در بسیاری از محافل و پیامک ها در فضای مجازی صحبت از دلار 30 هزار تومان می شد! با اصلاح چند قانون به یک باره جریان نقدینگی از دلار خارج شد و افت قیمت تا کمتر از 10 هزار تومان نیز ادامه یافت. حال این موضوع برای بازار سرمایه شکل گرفته است. جریان پول که هرروز پر قدرت تر می شود سهام بنیادی بازار را از پی بر ای حوالی 3.5 به بیش از 4 واحد و در برخی نمادها 5 واحد رسانده و است سایر بازار را به شکل فزاینده ای و به دور از فضای منطقی و ارزش رشد داده است. حباب قیمتی در برخی گروه ها شکل گرفته و در برخی دیگر از گروه ها در حال شکل گیری است اما همچنان جریان نقد سرخوش از سودهای پیش بینی شده وارد بازار سرمایه می شود. به طوری که سهامدارانی که از عرضه های اولیه کوچک سودهای اندکی به دست آورده اند همان ضریب بازده را در سهام بزرگ انتظار دارند و به صف خرید می نشینند. به نظر می رسد تا زمانی که یک شوک جدی به بازار سرمایه وارد نشود یا در بازارهای موازی اتفاقی مهم رخ ندهد همچنان شرایط در بازار سرمایه به همین گونه پیش خواهد رفت. به نظر نمی رسد این اتفاق و شوک مربوط به اخبار سیاسی باشد چرا که بازار منفی های ناشی از این شوک ها را دیده است و مدتی با این اخبار فضای رکودی را تجربه کرده است. به نظر می رسد با توجه به افت شدید درآمدهای نفتی دولت با نزدیک شدن به موعد انتشار بودجه 99 کشور باید شاهد دست اندازی دولت در سود شرکت ها باشیم. این موضوع که طی یک سال گذشته اتفاق نیفتاده می تواند ریتم بازار را بر هم زده و محتمل ترین بهانه برای خالی شدن حباب بازار باشد. گرچه با توجه به پی بر ای منطقی در سهام بنیادی این گروه ها همچنان وارد حباب نشده اند اما اگر موضوعی سود شرکت ها را مورد خطر قرار دهد می تواند مشکلاتی به وجود بیاورد. در نتیجه تا آن زمان بهترین استراتژی معامله با ریتم بازار در سهام ارزنده باشد و دوری از هیجانات روزمره می تواند بازدهی سرمایه گذاران را بیشتر کند.

نگاهی به بازارهای جهانی

هفته گذشته با وجود نوسانات مختلف شکل گرفته در پایان نقطه نجاتی برای بازارها بود و با توجه به اخبار منتشر شده جلوی افت قیمت ها گرفته شد و روند بازارهای جهانی پس از مدها رشد را به خود دید. آنچه بازارهای جهانی را خوش بین کرده است تماس تلفنی آمریکا و چین و احتمال وقوع دوباره مذاکرات خروج از جنگ تجاری، رشد اشتغال در آمریکا و فاصله گرفتن انگلیس از خروج سخت  از اتحادیه اروپاست که می تواند مهم ارزیابی گردد. در نتیجه قیمت ها روند رو به رشدی را پشت سر گذاشتند. همچنان نوسانات در بازارهای جهانی زیاد است اما موضوعی که در روزهای اخیر به وجود آمده ادراک ریسک در بازارها را کاهش داده است و می تواند از فشار رکودی بر قیمت ها جلوگیری کند.

پیش بینی بازار امروز

پیش بینی می شود در روز جاری بازار سرمایه روندی مثبت اما متعادل تر از روز گذشته را سپری کند و در آستانه تعطیلات تحرک کمتری در بازار شاهد باشیم.

 

مطالب تصادفی

رکود در بازار سنگ آهن چین

رکود در بازار سنگ آهن چین روز سه شنبه 28 ژانویه بازار سنگ آهن وارداتی چین راکد بود در حالی...

افزایش تولید فولاد جهان در سال 2019

افزایش تولید فولاد جهان در سال 2019 رشد قابل توجه تولید فولاد چین باعث شدکه مجموع تولید فولاد خام جهان...

تقویت شاخص دلار در آستانه جلسه فدرال رزرو

تقویت شاخص دلار در آستانه جلسه فدرال رزرو در پایان معاملات روز سه شنبه قیمت طلا کاهش داشت در حالی...