معیار، معیاری برای سرمایه گذاری های شما

پیش بینی بازار 15 مرداد 1398

تاریخ ارسال نوشته: 15 مرداد 1398
پیش بینی بازار

پیش بینی بازار 15 مرداد 1398

بازار سرمایه در روزی که گذشت با روندی مناسبت بار دیگر رشدی بیش از هزار و 100 واحد را در شاخص کل تجربه کرد و با فعال تر شدن خریداران و ایجاد هیجان روند بازار با بهبود مواجه شد. این موضوع در شرایطی اتفاق می افتد که هفته گذشته بسیاری از تحلیل گران در تحلیل های خود صحبت از ریزش بازار داشتند و برخی تحلیل گران با نسبت دادن بازار به سال 92 ترس از ریزش شاخص داشتند یا برخی با کشیدن کانال هایی بر سر راه شاخص صحبت از ریزش به200 هزار واحد را مطرح می کردند. به عبارتی دیگر در شرایطی که بد بینی ها در بازار افزایش یافته بود و حجم معاملات در بورس به نصف دوران اوج خود در خرداد ماه رسیده بود، بار دیگر با افزایش 50 درصدی حجم معاملات جریان نقد به سمت سهام کشیده شد. موضوع مهمی که باید به آن توجه ویژه داشت عدم خروج نقدینگی از بازار است. همانطور که مشاهده می شود بعد از رشد سهام صادراتی و کالایی محور بازار در ماه اخیر و اتمام مجامع، جذابیت های قیمتی این سهم ها کمی کاسته شد. البته همچنان پی بر ای این گروه ها در محدوده 4 و کمتر است اما با توجه به افت قیمت های جهانی و افت قیمت دلار کمی بازار فاصله خود را با این سهم ها بیشتر کرد. در این شرایط به نظر می رسید بخشی از نقدینگی از بازار خارج شود اما شرایط رکودی در بازارهای موازی و همچنین افزایش قیمت اوراق و کاهش نرخ موثر آنها موجب شد نقدینگی فضای سرمایه گذاری سهام را جذاب تر بپندارد. با این وجود ارزش معاملات به اندازه خرداد و اردبیهشت افزایش نیافت و نشان می دهد نقدینگی زیادی وارد بازار نشده است اما همین جریان نقد موجود هم برای بهبود بازار مناسب است.

نکته مهمی که باید به آن توجه ویژه ای داشت استراتژی سرمایه گذاری اهالی بازار است. از طرفی حقیقی ها دل به نوسانات سهم های کوچک بسته اند و به نظر می رسد برای بازده های چند روزه نوساناتی را در گروه های مختلف ایجاد کنند، از طرفی دیگر حقوقی های بازار سعی در نقد شدن و شناسایی سود و خرید مجدد سهام ارزنده در قیمت های پایین دارند. به عبارتی شاید سهام بزرگ طی یکی دو ماه آینده و تا انتشار گزارش های ماهانه حرکت رشدی خاصی نداشته باشند اما به نظر می رسد افت ده تا 20 درصدی قیمت آن ها حقوقی ها را برای حمایت و خرید مجدد تحریک کند. به عبارتی بهتر کف قیمت سهام در بنیادی های بازار بسته است و نوسانات کوتاه مدت در یک کانال خنثی طی دو ماه خواهند داشت و بیشتر جریان بازار به سمت سهام کوچک و گروه های نوسانی بازار خواهد رفت.

نگاهی به بازارهای جهانی

بازارهای جهانی بعد از پشت سر گذاشتن پایان هفته پر خبر گذشته، روز قبل با روندی مثبت بازگشایی شد. اما زمانی زیادی نگذشت تا قیمت ها وارد فاز منفی شده و در واکنش به اخبار جدید از سطح دنیا بخش دیگری از قیمت های خود را از دست بدهند. با این وجود بازارها تا حد زیادی مردد بودند و برای ساعاتی ورود نفت به دامنه مثبت قیمتی اتفاق افتاد اما در نهایت همان قیمت منفی بود که کلیت بازار را فرا گرفت. فشار منفی به وجود آمده در بازارهای جهانی موجب شد فلزاتی همچون مس سطح حمایتی کوتاه مدت خود را از دست بدهند و سرمایه گذاران را از ادامه روند خود نگران کنند. مهم ترین عامل افت مجدد قیمت ها مشخصا بحث همیشگی جنگ تجاری بود اما ابعاد جدیدی از این جنگ فشار را بر بازارهای افزایش داد. روز گذشته ارزش یوان به کمترین سطح خود در ده سال اخیر رسید و با افت غریب به 1.5 درصد چالش جدیدی برای بازارها به وجود آورد. ترامپ که قول تعرفه 10 درصدی بر 300 میلیارد دلار واردات چین را داد، این بار چین در واکنش به این اقدام از ترفند کاهش ارزش پول خود برای تقویت صادرات و ارزان تر شدن کالای چینی در کشور مبدا وارد شد. بر این اساس بخش قابل توجهی از زیان ناشی از تعرفه کاسته شده و قیمت ها به تعادل جدیدی نزدیک می شوند. از طرفی خبرهایی مبنی بر تعلیق واردات کالای کشاورزی از آمریکا به مقصد چین بازارها را تکان جدی تری داد. دولت چین برای اعمال فشار بر آمریکا علاوه بر سیاست کاهش ارزش یوان به وضع برخی تعرفه ها و کاهش واردات رو آورده است تا مقابله خود را با آمریکا ادامه دهد. با توجه به جرقه های جدید جنگ تجاری ناامیدی های برای نرخ رشد اقتصادی این دو کشور به وجود آمده که می تواند بازار مصرف کالاها را تحت تاثیر قرار دهد. همه این موضوعات در شرایطی اتفاق می افتد که پس از کاهش 0.25 درصدی نرخ بهره آمریکا رئیس فدرال رزرو بازار را به ادامه این موضوع خوشبین نکرده بود. اما بعد از شروع مجدد جنگ تجاری احتمال کاهش مجدد نرخ بهره در این کشور از سوی تحلیل گران افزایش یافت. شاید کاهش نرخ بهره خبر خوبی برای بازارهای جهانی باشد اما حرکت عقب تر فدرال رزرو از انتظار تحلیل گران برای کاهش نرخ و همچنین کاهش نرخ بیشتر در کشورهای اروپایی موجب می شود تاثیرات کاهش نرخ بهره کمتر باشد. با این حال به نظر می رسد افت قیمت های جهانی به دلیل اخبار جدید تا حد زیادی انجام شده و در روزهای آتی بازارها به تعادل برسند. اما قرار گرفتن نرخ های بالاتر از نرخ های کنونی در تحلیل سرمایه گذاران از سود شرکتهای بورس کشورمان موجب می شود در صورت ادامه کاهش نرخ ها فشار بر سهم های مرتبط در این صنعت افزایش یابد. با این حال به نظر می رسد افت قیمت ها زیاد ادامه نیافته و بازار به تعادلی جدید برسد و ریسک قیمتها از سر بازار سرمایه ما نیز کاسته شود.

پیش بینی بازار امروز

پیش بینی می شود در روز جاری بازار سرمایه روندی متعادل تر از روز گذشته داشته باشد کمی طرف فروش فعال تر شوند. با این حال به نظر می رسد جریان نقدینگی فعالانه به سمت سهم های کوچک تر حرکت کند.

 

مطالب تصادفی

ثبات قیمت پلیت اروپا به رغم افزایش قیمت اسلب

ثبات قیمت پلیت اروپا به رغم افزایش قیمت اسلب در هفته منتهی به چهارشنبه 4 دسامبر قیمت پلیت سنگین در...

آمار معاملات آتی 17 آذر 98

برای دسترسی به این پست، شما باید این بسته را خرید کنید آتی سکه یک ماهه, آتی سکه سه ماهه,...

آمار معاملات بازار

آمار معاملات بازار 17 آذر 1398

آمار معاملات بازار 17 آذر 1398 در نمودارهای زیر روند ارزش معاملات خرد بازار، خریداران و فروشندگان بازار به تفکیک...

کاهش موجودی سنگ آهن در 35 بندر چین

کاهش موجودی سنگ آهن در 35 بندر چین  در هفته منتهی به جمعه 6 دسامبر موجودی سنگ آهن نگهداری شده...