معیار، معیاری برای سرمایه گذاری های شما

پیش بینی بازار 14 مهر 1398

تاریخ ارسال نوشته: 14 مهر 1398
پیش بینی بازار

پیش بینی بازار 14 مهر 1398

بازار سرمایه هفته میانی مهر ماه را در شرایط خوبی آغاز کرد و شاخص کل در همان ساعت ابتدایی معاملات با فشار خرید خوبی که به بازار وارد شد، توانست از مرز 330 هزار واحد هم گذر کند. اما در ادامه و با گذر از ساعت اولیه معاملات فشار فروش افزایش یافت و در انتها شاخص در کانال 327 هزار واحدی جای گرفت. دو روز پایانی هفته گذشته رفتاری اینچنینی در بازار شکل گرفته بود و با افزایش فشار فروش به یک باره رنج های منفی بین سهام بازار انجام شد اما بازهم قیمت های منفی با افزایش تقاضا همراه بود. بیش از هرچیزی رفتار چند روز گذشته سرمایه گذاران را باید در قالب هیجانات خرید و فروش بدون منطق خاصی طبقه بندی کرد. به طوری که نه رنج های یک باره فروش و نه خرید توجیه خاصی دارد و این عوامل زایده نوع پول و نقدینگی موجود در بازار است. ورود نقدینگی خرد از سوی سرمایه گذاران حقیقی بدون پشتوانه دانشی و اطلاعاتی کامل موجب می شود با اندک تکانه ای تصمیمات سریع و هیجانی اتخاذ کرده و بدون در نظر گرفتن قواعد کلی معاملات خرید و فروش انجام شود. نکته دیگری که باید به آن توجه ویژه داشت عدم افت زیاد ارزش معاملات روز گذشته نسبت به هفته قبل است. به طوری که انتظار می رفت با اوج گیری معاملات در روز سه شنبه هفته گذشته و منفی شدن بازار، جلوی تزریق نقدینگی در کوتاه مدت گرفته شود اما خلاف این موضوع اتفاق افتاده است. به عبارتی در روزی که بازار سرمایه با فشار فروش مواجه شد همانند دوروز پایانی هفته گذشته قیمت های منفی خریداران خود را داشت ولی قدرت فروشندگان بر خریداران چربید. البته دلیل این موضوع تا حدی روشن است. روز گذشته شایعه ای مبنی بر افزایش نرخ خوراک پتروشیمی ها پخش شد که پس از آن تکذیب شد. با توجه به اینکه فعالین بازار سرمایه خاطره خوشی از این خبر ندارند و افت بازار در سال 92 نیز با همین خبر شروع شد، با انتشار این شایعه جو معاملات بدتر شد و احتیاط در خریدها بیشتر شد. با توجه به رشد بازار بر پایه نقدینگی به نظر می رسد تا زمانی که نقدینگی جدید به بازار تزریق شود، جو معاملات خوب دنبال خواهد شد، به همین خاطر بیش از هر عاملی دیگر باید به روند نقدینگی توجه داشت.

یکی از موضوعاتی که این روزها فعالین بورسی توجه زیادی به آن دارند، چگونگی رفتار دولت با شرکت ها یا به عبارتی دیگر نگاه دولت به جیب شرکت هاست. در شرایطی که با کاهش درآمدهای نفتی و کاهش صادرات به دلیل تحریم ها دولت در تامین نیازهای بودجه ای خود دچار مشکل است و برای جبران کسری بودجه تخصیص هزینه های عمرانی را کاهش داده و همچنین بار تامین مالی از طریق بدهی برای دولت افزایش یافته است، برخی کارشناسان بر این عقیده اند که باید انتظار تغییر در برخی متغیرها از سوی دولت بود. برای مثال شایعاتی مبنی بر افزایش نرخ خوراک پتروشیمی تغییر در بهره مالکانه یا تغییر در صورت حسابهای ارسالی برای پالایشگاه ها به گوش می رسد. یا برخی انتظار دارند پایه مالیاتی در بودجه سال جاری با تغییراتی مواجه شود. اما نگاهی دقیق تر نشان می دهد که حداقل در کوتاه مدت یا میان مدت، دولت خواستار پر رونق ماندن بازار بورس است. چراکه به تازگی صحبت از عرضه سهام 6 پالایشگاه در بورس و تعدادی عرضه اولیه بزرگ مطرح است. در این صورت حمایت ها از بازار سرمایه ادامه خواهد داشت و نباید زیاد به این گونه اخبار بدبینانه نگاه کرد.

نگاهی به بازارهای جهانی

بازارهای جهانی در هفته ای که گذشت با تضعیف شاخص دلار همراه با افت اندک قیمت جهانی فلزات و نفت همراه بود، با این وجود تحولات آماری مهمی را شاهد بودیم که بر پیچیدگی ها در بازارهای جهانی افزود. پیش از هر چیزی وضع تعرفه بر روی 7.5 میلیارد دلار کالای وارداتی از اتحادیه اروپا از سوی آمریکا فاز جدیدی از جنگ تجاری را کلید زد که گستره این جنگ را از دوقطبی آمریکا چین به سمت سایر کشورها هدایت میکند. این تعرفه ها که شامل ایرباس و برخی مواد غذایی است بین 10 تا 25 درصد خواهد بود. اتحادیه اروپا نیز واکنش هایی به این موضوع خواهد داشت و به نظر بار دیگر فضا در بازارهای جهانی پیچیده تر خواهد شد. از طرفی دیگر در روزهای پایانی هفته گذشته نرخ بیکاری آمریکا 3.5 درصد اعلام شد که کمتر از پیش بینی کارشناسان یعنی 3.7 درصد بوده و محرکی برای بازارهای جهانی بود. اما آمار بد تجاری این کشور و همچنین عدم تامین نیازهای تورمی در این کشور موجب شده است بازارها در مورد سیاست های پولی در این کشور و ادامه کاهش نرخ بهره مردد باشند. این در حالی است که سیاست کاهش نرخ بهره در سایر کشورها ادامه داشته و پول آمریکا نسبت به کشورهای دیگر پرقدرت تر شده است! بر خلاف انتظارات ترامپ سیاست کاهش نرخ بهره در این کشور سریع دنبال نمی شود و با توجه به شرایط خوب اشتغال روندی کندی را پشت سر می گذارد. در نتیجه آمریکا در کاهش نرخ بهره از سایر کشورهای یک گام عقب تر بوده و برخلاف گذشته کاهش های محدود در نرخ بهره توان کاهش شاخص دلار را ندارد. این موضوع بازارهای جهانی را تحت تاثیر قرار داده و جلوی رشد بازارها را گرفته است.

پیش بینی بازار امروز

پیش بینی می شود در روز جاری بازار سرمایه با روندی منفی کار خود را آغاز کند اما به نظر می رسد بر خلاف روز گذشته در نیمه دوم بازار شاهد افزایش خریدها و بازگشت قیمت ها باشیم.

مطالب تصادفی

آمار معاملات بازار 10 خرداد 1399

آمار معاملات بازار 10 خرداد 1399 در نمودارهای زیر روند ارزش معاملات خرد بازار، خریداران و فروشندگان بازار به تفکیک...

تحقیقات مقابله با دامپینگ کانادا برای واردات پلیت فولادی

تحقیقات مقابله با دامپینگ کانادا برای واردات پلیت فولادی آژانس خدمات مرزی کانادا (CBSA) تحقیقات مقابله با دامپینگ را برای...

از سرگیری فعالیت خودروسازان در هند

از سرگیری فعالیت خودروسازان در هند با کاهش محدودیت های کرونا، در هفته های اخیر صنعت خودروسازی هند تدریجا فعالیت...

آتی قراضه آهن تایوان عاملی در راستای تحول بازار آسیا

آتی قراضه آهن تایوان عاملی در راستای تحول بازار آسیا عرضه قرارداد آتی قراضه آهن تایوان می تواند نقطه عطفی...