معیار، معیاری برای سرمایه گذاری های شما

پیش بینی بازار 13 مرداد 1398

تاریخ ارسال نوشته: 13 مرداد 1398
پیش بینی بازار

پیش بینی بازار 13 مرداد 1398

بازار سرمایه روز ابتدایی از هفته جاری را با روندی نوسانی آغاز کرد به طوری که رفت و برگشت های سهم ها در نهایت شاخص را تکان نداده و عملکرد روز گذشته بازار به ثبات شاخص کل انجامید. این در  حالی است که بسیاری از تحلیل گران انتظار داشتند با توجه به اخبار مربوط به بازارهای جهانی و افت قیمت ها در این بازار فشار فروش در بازار سرمایه مخصوصا در گروه کالایی افزایش یافته و جو عمومی قیمت ها را به سمت کانال های منفی هدایت کند. اما در همان ابتدا سرو شکل بازار مناسب بود و پس از چند رفت و برگشت اتفاق مهمی روی نداد. با این حال در ساعت پایانی معاملات و عدم تقویت طرف عرضه با کاهش قیمت ها مواجه بودیم. رفتار روز گذشته شاخص کل در ادامه رفتار روز 4 شنبه بسیار مهم ارزیابی می شود چراکه پس از روزهای کم معامله و بی تحرک هفته گذشته ورق تا حدی در این دو روز برگشت و روند معاملات با بهبود مواجه شد. نگاهی میدانی به معاملات نشان می دهد که فروشندگان از فعالیت خود کاسته اند و با توجه به همگن شدن قیمت ها در سهام بزرگ، این دسته از معامله گران برای جایگزینی سهام خود همچون گذشته راحت نیستند. در نتیجه از حجم معاملات تا حد زیادی کاسته شده است و این کاهش سطح معاملات نگران کننده نیست. به عبارتی دیگر تغییر در سیستم معاملات به طور کلی بر روند بازار تاثیر گذاشته است. در گذشته معمولا سهامداران برای خرید سهام اقدام می کردند و وقتی خرید های آنها تکمیل می شد فروش سهام را در دستور کار قرار می دادند. اما حالا این امکان فراهم نبوده و سرمایه گذاران ترجیح می دهند در قیمت های مناسب سهام خود را به فروش رسانده و در صورتی که سهام مورد تقاضای آن ها در قیمت های مناسبی بود اقدام به خرید کنند. با توجه به حرکت همگن سهام در گروه های مختلف به نظر می رسد تعداد دفعات معامله کمتر شده و تمایل سرمایه گذاران به خرید اوراق در روزهای نقدینگی افزایش یافته است. به عبارت دیگر به نظر  می رسد سرمایه گذاران برای استفاده از فرصت ها بیشتر به عملاتی شبیه بازارگردانی روی آورده اند و بعد از فروش سهام در قیمت های مثبت چند منفی را باید برای خرید مشاهده کنند. از این رو گردش معاملات به صورتی طبیعی کاهش یافته و این موضوع بیشتر به سبک کلی معامله گران و انتظارات از سودآوری بر می گردد و نمی توان کاهش حجم معاملات را نگران کننده ارزیابی کرد. نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه کرد بسته شدن کف بازار بر اساس گزارش های سه ماهه است. وقتی ترس از ریزش نباشد معاملات سر و شکل بهتری گرفته و می تواند بهتر و کم ریسک تر معامله کرد.

موضوع مهمی که باید در معاملات این روزهای بازار به آن توجه زیادی داشت تغییر ذائقه سرمایه گذاران در خرید و فروش سهام است. به طوری که در روزهای کاهش حجم معاملات سرمایه گذاران توجه خود را به سمت سهام کوچک معطوف کرده و معاملات در این گروه بازار رونق گرفته است. در نتیحه می توان انتظار داشت که در روزهای باقی مانده از تابستان و مخصوصا تا زمانی که خبر مهمی در بازار منتشر نشود، روند معاملات در سهام بزرگ حول قیمت های کنونی نوسان کرده و با شیب نرم به سمت بالا حرکت کند. اما به نظر می رسد جریان دوم بازار یا همان سفته بازان برای کسب سود شروع به انتشار اخبار از سهام کوچک کرده تا مسیر را برای رشد آن ها فراهم سازند.

نگاهی به بازارهای جهانی

بازارهای جهانی هفته ای سخت را پشت سر گذاشت و با توجه به تحولات کلی صورت گرفته در نهایت با افت قیمت فلزات و مواد معدنی مواجه شد. قیمت مس از محدوده بالاتر از 6 هزار دلار به حوالی 5700 دلار رسیده و قیمت نفت تا 61 دلار عقب نشینی کرد. پس از ماه ها انتظار تحلیل گران بار دیگر مذاکرات تجاری بین چین و آمریکا به جنگ های توئتری ختم شد و ترامپ در حساب توئیتر خود نوشت تعرفه مازاد ده درصد را بر 300 میلیارد دلار واردات چین اعمال خواهد کرد و مذاکرات را سخت ارزیابی کرد. به نظر می رسد پس از جواب دادن سیاست های پولی چین و کاهش ارزش پول این کشور در مقابل سیاست های تعرفه ای ترامپ، حال این کشور در پذیرش شروط سخت ترامپ زیاد عجله ای نداشته و بیشتر به دنبال یک توافق برد برد است. در نتیجه کلاف سر در گم جنگ تجاری با پیچیدگی های جنگ ارزی گره خورده است و حال سرمایه گذاران بیش از گذشته نگران نتایج این جنگ هستند. این در حالی است که رئیس فدرال رزرو بعد از جلسه هفته گذشته خود و کاهش 0.25 درصدی نرخ بهره در این کشور پالس های مثبیتی برای ادامه روند کاهش نرخ بهره در این کشور به بازار عرضه نکرد و سرمایه گذاران با تردید های بیشتری همراه شدند. در صورت عدم کاهش نرخ بهره در آمریکا و ادامه تقویت ارزش دلار مسیر برای توافق تجاری سخت تر از گذشته خواهد شد. چرا که با جواب دادن جنگ ارزی چین این کشور تمایل چندانی برای توافق سخت نخواهد داشت. با این حال به نظر می رسد اخبار نرخ بهره آمریکا در قیمت ها پیش خور شده است اما شوک جنگ تجاری احتمالا در هفته جاری نیز ادامه یافته و قیمت ها را منفی کند. با این حال بازار سرمایه که از ماه قبل رکود قیمت ها را در بازار بورس کالا تماشا کرده بود زیاد هیجان زده نشده و افت محدود قیمت ها را در کوتاه مدت در قیمت ها لحاظ نکرد.

پیش بینی بازار امروز

پیش بینی می شود بازار سرمایه در روز جاری همانند روز گذشته  نوسانی و متعادل به کار خود ادامه دهد. تقاضا در سهام کوچک در سطوح بالا خواهد بود اما با توجه به بیشتر شدن فشار فروش در روز گذشته احتمالا در روز جاری روندی کند تر را شاهد باشیم.

 

مطالب تصادفی

ثبات قیمت پلیت اروپا به رغم افزایش قیمت اسلب

ثبات قیمت پلیت اروپا به رغم افزایش قیمت اسلب در هفته منتهی به چهارشنبه 4 دسامبر قیمت پلیت سنگین در...

آمار معاملات آتی 17 آذر 98

برای دسترسی به این پست، شما باید این بسته را خرید کنید آتی سکه یک ماهه, آتی سکه سه ماهه,...

آمار معاملات بازار

آمار معاملات بازار 17 آذر 1398

آمار معاملات بازار 17 آذر 1398 در نمودارهای زیر روند ارزش معاملات خرد بازار، خریداران و فروشندگان بازار به تفکیک...

کاهش موجودی سنگ آهن در 35 بندر چین

کاهش موجودی سنگ آهن در 35 بندر چین  در هفته منتهی به جمعه 6 دسامبر موجودی سنگ آهن نگهداری شده...