معیار، معیاری برای سرمایه گذاری های شما

پیش بینی بازار 12 شهریور 1398

تاریخ ارسال نوشته: 12 شهریور 1398
پیش بینی بازار

پیش بینی بازار 12 شهریور 1398

بازار سرمایه روز میانی هفته را مثبت آغاز کرد اما در همان ساعت ابتدایی معاملات یک باره رنگ باخت و لباس سبز خود را از تن به در آورد تا بر خلاف دوروز ابتدایی هفته در پایان ساعت معاملاتی قرمز پوش باشد. کاهش بیش از 3 هزار واحد شاخص کل نتیجه روند معاملات در روز گذشته بود اما همچنان فشار بر شاخص هم وزن بیش از فشار بر روی شاخص کل احساس می شود و افت آن بیش از افت شاخص کل بود. هیجان فروش بیشتر در سهام کوچک بازار به دلیل تغییر در قوانین بورس و توجه به سهام بنیادی از عوامل مهم این روند بوده است. به طور کلی روز گذشته با وجود هیجانات منفی شکل گرفته همچنان ارزش معاملات خرد در بازار بورس بیش از هزار و 500 میلیارد تومان گزارش شد که رقم قابل توجهی است و همین خریداران بودند که قیمت های منفی را به خوبی خرید کرده و فشار فروش را خنثی کردند تا بسیاری از سهم ها از منفی کامل تا صفر تابلو در آخرین ساعت معاملات هدایت شوند. فعالیت حقیقی های بازار و جریان نقد ورودی موجب شده سبک جدیدی از معاملات را شاهد باشیم و در یک روز و با یک جو منفی قیمت ها حتی در سهام ارزنده مثلا از مثبت 3 تا منفی 5 هدایت شده و بعد از آن دوباره تا صفر تابلو و حتی صف خرید رنج کشیده شود. این بازه نوسان روزانه روی نمادها خود تشدید کننده ابهام در معاملات روزانه است که از منطق معاملات کاسته است. به نظر می رسد در آستانه گام سوم ایران برای خروج از برجام در هفته آینده و همچنین تعطیلات آخر هفته سرمایه گذاران احتیاط را در دستور کار خود قرار دهند و خرید پر قدرتی در بازار شکل نگیرد. با این حال قیمت های منفی برای سرمایه های جدید وارد شده به بورس جذاب ارزیابی شده و بدون در نظر گرفتن مبانی بنیادی و با تکیه بر اصول رفتاری بازار پیش بینی می شود منفی های احتمالی در روز جاری نیز خریداران قوی داشته باشد. کما اینکه نوسانات منفی ورنج های پر نوسان روز گذشته طی روزهای آتی و اتمام تعطیلات و مشخص شدن وضعیت سیاسی پیرامون برجام در ابتدای هفته آینده اجتناب ناپذیر است. در نتیجه توصیه می شود سهامداران با افق مشخص شده سهام خود را خریداری کرده و با هیجانات مثبت و منفی خرید و فروش ننمایند.

طی روزهای گذشته و با انتشار گزارش های مرداد ماه شرکت ها تقاضا در سهام گروه کالایی بورس و شرکت های بزرگ نیز افزوده شده است. به طوری که پس از مدت ها جریان حقیقی نیز برای خرید سهام این گروه اقدام کرده و تا حدی نقدینگی را به خود جذب کرده اند. با وجود وضعیت خوب بنیادی در این گروه ولی همچنان ریسک های زیادی مربوط به فروش این شرکت ها در ذهن سرمایه گذاران وجود داشت که در نهایت پی بر ای تحلیل اکثر سهام این گروه از 4 تجاوز نمی کرد. اما با توجه به گزارش مرداد ماه مشخص شد به جز معدود شرکت هایی روند فروش و نرخ ها همچنان خوب است. به همین دلیل اقبال دوباره بازار به سمت سهام این گروه برگشت و به نظر می رسد گام به گام با گزارش های شرکت ها کف جدیدی برای قیمت ساخته شده و روند قیمتی مثبت ادامه خواهد یافت. اما نکته مهم تری که باید به آن اشاره کرد ذهنیت حاکمیت شرکت های بزرگ بازاراست. به نظر می رسد بعد از چند سال تقسیم سود های پایین برای حل مشکلات نقدینگی و سرمایه در گردش و انباشت سود در صورت های مالی، حال سهامداران شرکت های بزرگ به فکر افزایش سرمایه به منظور اصلاح ساختار سرمایه شرکت ها هستند تا سود انباشته در جهت توسعه کسب و کار استفاده شود. برای مثال برای سهامی چون فولاد مبارکه که بیش از سرمایه خود سود انباشته دارد و هر سال با نسبت تقسیم سود پایین ذوق سهامداران را کور کرده بود، حال با انتشار سهام جایزه می تواند جذابیت های برای سهامداران ایجاد کند و با شکسته شدن قیمت ها روند مثبت و پایداری برای سهام این گروه ها در میان مدت ادامه داشته باشد. به دنبال همین موضوع طی روزهای گذشته شاهد خبرهای افزایش سرمایه در سهام بزرگ بازار بودیم. برای مثال برنامه ایمیدرو برای افزایش سرمایه در سهام گروه فلزی و معدنی و یا برنامه افزایش سرمایه در سهام پالایشی به منظور اتمام کیفی سازی می توانند نمونه هایی برای بازار باشد. در نتیجه باید انتظار داشت ریزش های احتمالی که همه از آن می ترسند به سراغ سهام بزرگ بازار نیاید و همچنان فرصت های جذابی در منفی های این گروه برای سهامداران منطقی و پایدار وجود داشته باشد.

نگاهی به بازارهای جهانی

بازارهای جهانی در روزی که گذشت با چهره ای بهتر به تابلوی معاملات برگشتند و وجود اخبار منفی پیرامون این بازارها قیمت ها ثبات بیشتری را تجربه کردند. شاخص دلار با وجود فشارهایی که بر روی آن وجود دارد همچنان از افت اقتصادی منطقه یورو و کاهش ارزش پول این منطقه تحت تاثیر قرار گرفته و مثبت کار خود را آغاز کرد. اما در بازارهای جهانی تحول مهم را در قیمت سنگ آهن شاهد بودیم که رشد 7 درصدی را در روز گذشته به همراه داشت. بهبود تقاضا در این ماده معدنی با توجه به انتشار برنامه جدید تولید فولاد در چین موجب کاهش فشار بر قیمت این محصول شد و بخشی از افت های زیاد خود در روزهای گذشته را جبران کرد. به طور کلی در بازارهای جهانی و قیمت فلزات افت زیادی را شاهد بوده ایم که این افت ها داده های جنگ تجاری را در دل خود دارند. افت بیشتر تنها در شرایطی اتفاق خواهد افتاد که تکانه قوی تری قیمت ها را تحت تاثیر قرار دهد و با داده های فعلی نمی توان انتظار افت بیشتری را داشت. همچنین در صورتی که فضا کمی آرام تر شود انتظار می رود قیمت ها کمی از افت خود را جبران کنند.

پیش بینی بازار امروز

پیش بینی می شود در روز جاری بازار روندی متعادل تر از روز گذشته داشته باشد اما همچنان اخبار شنبه احتیاط را در دو روز پیش رو بیشتر خواهد کرد.

 

مطالب تصادفی

رکود در بازار سنگ آهن چین

رکود در بازار سنگ آهن چین روز سه شنبه 28 ژانویه بازار سنگ آهن وارداتی چین راکد بود در حالی...

افزایش تولید فولاد جهان در سال 2019

افزایش تولید فولاد جهان در سال 2019 رشد قابل توجه تولید فولاد چین باعث شدکه مجموع تولید فولاد خام جهان...

تقویت شاخص دلار در آستانه جلسه فدرال رزرو

تقویت شاخص دلار در آستانه جلسه فدرال رزرو در پایان معاملات روز سه شنبه قیمت طلا کاهش داشت در حالی...