معیار، معیاری برای سرمایه گذاری های شما

پیش بینی بازار 11 تیر 1398

تاریخ ارسال نوشته: 11 تیر 1398
پیش بینی بازار

پیش بینی بازار 11 تیر 1398

بازار سرمایه این هفته شروع برخلاف هفته اول تیر ماه معاملات گرمی را شروع نکرده و در دومین روز کاری خود با کاهش بیش از 1400 واحد مواجه شد تا یک بار دیگر سرمایه گذاران را با چالش مواجه سازد. بر این اساس به جز سهام گروه سنگ آهن که با توجه به اخبار احتمال افزایش نرخ سنگ آهن و گندله روندی مثبت به خود گرفته بودند در اکثر سهام گروه بنیادی بازار روندی منفی بر بازارها حاکم بود. بعد از مشخص شدن عملکرد ماهانه خرداد شرکت ها و هچنین میزان فروش در این سه ماهه کم و کیف گزارش های سه ماهه تا حد زیادی برای سرمایه گذاران مشخص شد. به غیر از برخی شرکت ها همچون فاسمین که با فروش از محل موجودی بازار را سورپرایز کرد در سایر شرکت ها با وجود افزایش میزان فروش و نرخ های فروش و به طور کلی عملکرد خوب سه ماهه اول، گزارش ها بیش از انتظارات نبود و تا حد زیادی این عملکرد خوب طی ماه گذشته در قیمت ها منعکس شده بود، در نتیجه با انتشار گزارش های ماهانه بازار تقریبا دستی خالی از خبرهای جدید برای خود حس کرد و به نظر می رسد تا نزدیک شدن به ترافیک مجامع کمی تنفس داشته باشد. نگاه منطقی به روند معاملات نشان می دهد که پس از رشد حدودا 40 درصدی بازار در بهار 98، حال گزارش های خوب شرکت ها کافی نبوده و شاخص برای ادامه روند خود نیاز به یک تنفس دارد. با این وجود باید گفت همچنان پی بر ای تحلیلی بازار در سطوح مناسبی وجود دارد و به نظر می رسد با اصلاح یکی دو روزه بازهم خریداران وارد بازار شوند چیزی که در معاملات روز گذشته نیز شاهد آن بودیم. تنها نگرانی بازار بعد از مسائل سیاسی که به خوبی در دل بازار و با افزایش فروش فرودین شرکت ها هضم شد، بحث رکود احتمالی در نرخ های فروش و کاهش فرصت آربیتراژی از گپ بین دلار نیمایی و آزاد برای خریداران بورس کالا است. در این شرایط فرصت های خرید و انبار سازی محصولات تا حد زیادی از توجیه اقتصادی به دور است نشانه های این امر را می توان در افت قیمت های بورس کالا به خوبی مشاهده کرد. علی رغم وجود این ریسک در بازار اما شرایط کلی گزارش ها به صورتی است که خطری در شرایط کنونی بازار را متوجه خود نمی سازد.

نکته ای که این روزها ذهن اهالی بازار را به خود مشغول کرده روند قیمت دلار و رابطه آن با بازار سرمایه است. دلاری که تا چندی پیش به عنوان یک سنجه میزان ریسک سیاسی شناخته می شد طی روزهای گذشته با کاهش مواجه شده تا نشان دهنده کاهش ریسک های سیاسی باشد. اما نکته جالب توجهی که باید به آن اشاره داشت واکنش بازار سرمایه در روزهای ریزش دلار است. اگر چندی به عقب بازگردیم به یاد خواهیم آورد که در روزهای افت قیمت دلار بازار سرمایه نیز به طور هیجانی شروع به ریزش می کرد. انگار نه انگار که دلار محاسبه شده در بازار دلار نیمایی بود و گپ زیادی با بازار آزاد داشت. در آن زمان سرمایه گذاران انتظار داشتند با کاهش قیمت دلار در بازار آزاد قیمت نیمایی نیز کاهش یابد اما این موضوع بر خلاف سیاست های کلی پولی بانک مرکزی بود و حال پس از گذشت چند ماه بازار سرمایه به خوبی درک کرده که سیاست های کلی بانک مرکزی در یکسان سازی ارز نیمایی و آزاد نهفته است. در نتیجه از کاهش دلار استنباط کاهش ریسک های سیاسی را دارد. با این وجود دلار در بازار آزاد با رسیدن به نیمه کانال 12 هزار تومان بار دیگر روند صعودی اندکی به خود گرفت تا نشان دهد نقطه حمایتی قوی ای در این سطح دارد و نیروهای بازار نمی گذارد کاهش بیشتری را تجربه کند. اما اگر نگاه دقیق تری به روند دلار داشته باشیم مشخص می شود با توجه به کاهش واردات کشور در ماه های اخیر تقاضا برای دلار کاهش یافته است و از طرفی کاهش انتظارات تورمی دلار را از لیست دارایی های قابل سرمایه گذاری برای مردم خارج کرده است. در نتیجه تغیر رفتار در بازار دلار را باید مشهود تر دنبال کرد و کمی نگاه جدید تری به روند دلار داشت. در نتیجه نیروی قوی ای برای افزایش نرخ دلار در بازار وجود ندارد و به نظر می رسد تنها کاهش بودجه نفتی دولت به دلیل افت شدید صادرات نفت  محرکی برای جلوگیری از ریزش نرخ دلار و حتی افزایش قیمت ها باشد. از این رو بازار سرمایه این رابطه را به خوبی درک کرده و تا زمانی که دلار از کانال 12 هزار تومان به پایین تر نزول نکرده است، افت دلار را نه تنها یک ریسک بلکه پتانسیلی برای رشد بیشتر دلار نیمایی می داند.  

نگاهی به بازارهای جهانی

بازارهای جهانی با توجه به افزایش احتمال توافق چین و آمریکا و ادامه مذاکرات بین این دو کشور با روندی مثبت هفته جاری را آغاز کردند. این موضوع تا حدی دنبال شد که قیمت نفت به بالای 65 دلار رسید و فلزات رشد خوبی را به خود می دیدند. اما با گذر از هیجانات ابتدایی و تداوم روند مثبت شاخص دلار فشار کاهشی به قیمت ها وارد شد به طوری که مس بار دیگر به کمتر از 6 هزار دلار نزول کرد. موضوعی که نگرانی هایی به همراه داشت. به نظر می رسد با توجه به تکراری شدن بازی های سیاستی ترامپ، حساسیت بازارها نسبت به اخبار از این دست کاهش یافته است و به نظر می رسد بازارهای جهانی تا زمان حصول نتیجه اصلی واکنش جدی ای به این مسئله نداشته باشند و تحولات قیمتی به نوسانات کوچک محدود شود. این موضوع به خوبی نشان می دهد قیمت ها در بازه های کنونی خود به تعادل خوبی رسیده اند و برای برهم خوردن تعادل دیگر همانند گذشته خبرها کفایت نمی کند و باید واقعیت ها صورت گیرد. پیش بینی می شود بازار جهانی در ادامه هفته کم نوسان به کار خود ادامه داده و منتظر اخبار اقتصادی مهم باشد

پیش بینی بازار امروز

پیش بینی می شود بازار سرمایه در روز جاری روندی متعادل تر از روز گذشته داشته باشد و در قیمت های منفی خریداران بیشتری حاضر شوند.

مطالب تصادفی

آمار معاملات آتی 29 آبان 98

برای دسترسی به این پست، شما باید این بسته را خرید کنید آتی سکه یک ماهه, آتی سکه سه ماهه,...

گزارش معاملات بورس کالای فلزات هفته منتهی به 29 آبان 98

گزارش معاملات بورس کالای فلزات هفته گذشته به شرح زیر می باشد:این پست فقط برای اعضایی که اشتراک خریداری کرده...

گزارش معاملات بورس کالای فرآورده های نفتی هفته منتهی به 29 آبان 98

گزارش معاملات بورس کالای فرآورده های نفتی هفته گذشته به شرح زیر می باشد:این پست فقط برای اعضایی که اشتراک...

گزارش معاملات بورس کالا و انرژی هفته منتهی به 29 آبان 98

گزارش معاملات بورس کالا و انرژی هفته گذشته به شرح زیر می باشد:این پست فقط برای اعضایی که اشتراک خریداری...