معیار، معیاری برای سرمایه گذاری های شما

پیش بینی بازار 10 تیر 1399

تاریخ ارسال نوشته: 9 تیر 1399
پیش بینی بازار

پیش بینی بازار 10 تیر 1399

بازار سرمایه روز میانی هفته را با روندی متفاوت از روزهای گذشته آغاز کرد و پس از رفت و برگشت هایی که در جریان معاملات شاهد بودیم، شاخص کل با کاهش 10 هزار واحدی مواجه شد و در محدوده یک میلیون و 481 هزار واحد به کار خود پایان داد. شروع بازار در روز گذشته با هیجان فروش همراه بود و با توجه به مشکلات ساختاری در سیستم معاملات این فشار بیشتر هم شد. اما رفته رفته شاهد برگشت قیمتی در سهام بزرگ و شاخص ساز بودیم به طوری که برخی سهم ها از منفی کامل به مثبت کامل تغییر مسیر داده و نوسان های ده درصدی را تجربه نمودند با این حال به جز گروه پالایشی و خودرو که تقریبا صف های با ثباتی را تجربه کردند، باقی صف ها عمدتا با عرضه و فشار فروش همراه شد و پایداری خاصی نداشت. بعد از معامله 27 هزار میلیارد تومان در روز یک شنبه، دیروز ارزش معاملات به 20 هزار میلیارد رسید و در این حجم از بازار شاهد خروج هرچند اندک پول بودیم. خروج نقدینگی در روزی با حجم بالا می تواند نشانه هایی از اصلاح را در دل خود داشته باشد. با این حال خرید های قوی در قیمت های منفی نشان از تمایل بازار به روند صعودی  دارد. البته سرمایه گذاران روز گذشته نیم نگاهی به قیمت های جهانی و همچنین بازار دلار نیز داشتند. در بازارهای جهانی قیمت ها به روند رو به رشد خود ادامه دادند و مس در آستانه ورود به کانال 6 هزار دلار قرار گرفت، قیمت دلار نیز بار دیگر به کانال 20 هزار تومان وارد شد تا از فضای کاهشی ابتدای هفته فاصله بگیرد. در کنار این موارد شاهد ادامه روند مناسب معاملات در بورس کالا هستیم. همچنین اصلاح قیمتی فولاد در بازار کالایی نیز شروعی برای قیمت گذاری منصفانه محصولات خواهد بود. در کنار همه این عوامل باید نگاه دقیق تری به افزایش نرخ ها داشته باشیم. افزایش نرخ ها که پس از حذف ارز 4200 تومانی گروه به گروه اعمال شده و به گروه سیمانی بازار نیز رسید. گرچه انتظارات برای صنعت خاکستری بازار بیش از نرخ 20 بود و واکنش بازار به این خبر چندان مثبت نبود اما به نظر می رسد یک مرحله دیگر افزایش نرخ در این صنعت داشته باشیم. روند رو به رشد قیمت در کالاهایی که بازار داخلی دارند در کنار رشد قیمت های جهانی و افزایش نرخ دلار همگی در افزایش فروش شرکت ها موثر است و آثار خود را بر سودآوری شرکت ها خواهد داشت.

طی دو روز گذشته بازار با فشار فروش همراه شده است این موضوع در آستانه مقاومت یک میلیون و 600 هزار واحدی شاخص کل مهم ارزیابی می شود و نیاز به بررسی بیشتر دارد. با توجه به اینکه اکثر سهم های بزرگ و شاخص ساز بعد از رشدی مناسب به نسبت های مهم فیبوناچی نزدیک می شوند و شاخص کل نیز در این محدوده ها با یک مقاومت مواجه خواهد شد به نظر موج اول فشار فروش به بازار وارد شد که در روز گذشته تا حدی پاسخ داده شد. اما با توجه به خرد بودن کدهای خرید و چربش قدرت خریدار به فروشنده نمی توان زیاد به ادامه روند خوش بین بود. در نتیجه به نظر می رسد موج فشار فروش در دو روز پیش رو افزایش یافته و صف های خرید با عرضه های قوی تری مواجه شود. حاصل این کار پس از چند روز موجب عقبت نشینی خریدار به منظور خرید در قیمت های پایین تر خواهد شد. البته تجربه صعودی بازار و انتظارات تداوم صعود شاخص با توجه به حمایت های دولت از بازار سرمایه موجب می شود اصلاح بازار کوتاه تر شده و ترس شکل گرفته در دور قبل اصلاح تا حدی کمتر باشد. با این حال طی روزهای گذشته و با اندک کند شدن روند بازار شاهد افت قیمت در سهام کوچک بازار که در طی سال های گذشته رشدهای خیره کننده ای داشتند بودیم و به نظر می رسد شدت اصلاح در کلیت بازار یکسان نباشد. همچنین ارزش بالای معاملات بدون ورود نقدینگی پر قدرت نشانه دیگری برای دست به دست شدن سهام و اصلاح قیمتی خواهد بود. به طور کلی انتظار می رود طی روزهای آینده روند صعودی بازار اندکی کندتر شده و فشار فروش افزوده شود و با عرضه چند باره صف های خرید شاهد اصلاح چند روزه در بازار باشیم. لازم به ذکر است این دست اصلاح ها در دل یک روند صعودی جز لاینفک بازار بوده و نمی توان انتظار داشت که همواره روند صعودی باشد. توصیه می شود در روزهای اصلاح استفاده بهینه در راستای چینش پرتفوی بهینه صورت گرفته و برخی سهم ها که تا چندی پیش صف های خرید طولانی داشتند برای خرید در منفی ها مورد نظر قرار گرفته و سرمایه گذاران با سرمایه گذاری و چینش پرتفویی از سهام پر پتانسیل برای گام بعدی صعودی بازار آماده شوند.

روز گذشته خبر مهم دیگری مبنی بر کاهش حد اعتباری منتشر شد. از 16 تیر ماه حد اعتباری کارگزاری ها از 25 درصد به 15 درصد کاهش پیدا خواهد کرد. موضوعی که طی چند ماه گذشته به شکل جدی پیگیری شده است و حد اعتباری با کاهش جدی مواجه شده است. این خبر در کنار کاهش کارمزد معاملات به اندازه 20 درصد می تواند خبرهای مهمی باشد. البته در حال حاضر حجم اعتبار کارگزاری ها در مقابل ارزش معاملات بازار رقم ناچیزی است و عموما افراد در پر کردن حد اعتباری خود با مشکل مواجه هستند. از طرفی انتظار برای صفر شدن اعتبار در ماه های آینده و رسیدن حد اعتباری به 10 درصد وجود داشته است و نمی توان منتظر واکنش مهمی از سوی بازار در این خصوص باشیم.

پیش بینی بازار امروز

پیش بینی می شود بازار سرمایه در روز جاری با روندی مثبت کار خود را آغاز کند و هیجانات خرید در ساعت اولیه معاملات وجود داشته باشد. اما رفته رفته بر فشار عرضه ها افزوده شود. از طرفی انتظار نوسان های زیادی از مثبت به منفی سهم ها وجود خواهد داشت لذا توصیه می شود در این روزهای پر نوسان از شتاب و عجله در خرید و فروش خودداری شود.

مطالب تصادفی

گزارش معاملات بورس کالای فلزات هفته منتهی به 18 تیر 99

گزارش معاملات بورس کالای فلزات هفته گذشته به شرح زیر می باشد:این پست فقط برای اعضایی که اشتراک خریداری کرده...

گزارش معاملات بورس کالای فرآورده های نفتی هفته منتهی به 18 تیر 99

گزارش معاملات بورس کالای فرآورده های نفتی هفته گذشته به شرح زیر می باشد:این پست فقط برای اعضایی که اشتراک...

گزارش معاملات بورس کالا و انرژی هفته منتهی به 18 تیر 99

گزارش معاملات بورس کالا و انرژی هفته گذشته به شرح زیر می باشد:این پست فقط برای اعضایی که اشتراک خریداری...

ثبات قیمت محصولات فولادی تخت در بازار خلیج فارس

ثبات قیمت محصولات فولادی تخت در بازار خلیج فارس در هفته منتهی به سه شنبه 7 ژوئیه قیمت کلاف گرم...