معیار، معیاری برای سرمایه گذاری های شما

سبد گردانی

سبد گردانی

سبدگردانی، چیدمان صحیح دارایی‌‎ها در قالب یک سبد مشخص است که میزان هر یک از دارایی‌‎ها و زمان خرید و فروش آنها به دقت تعیین و پایش می‌شود. سبدگردانی فرآیندی است که طی آن شخص خبره در امر سرمایه‌گذاری بر اساس ویژگی‌ها، سطح ریسک‌پذیری و سرمایه مشتری، سبد مناسب را برای وی تشکیل می‌دهد و به‌طور مستمر بر آن نظارت می‌کند و مدیر سبد با توجه به تغییر عوامل اثرگذار بر محیط سرمایه‌گذاری، تصمیمات لازم برای رسیدن به اهداف سبد اختصاصی و افزایش ارزش آن را اتخاذ می‌کند. مزیت عمده سبدگردانی، استفاده از توان مدیران سبد حرفه‌ای است که با استفاده از تحلیل‌های معتبر و اصول علمی سرمایه‌گذاری و با اتخاذ تصمیمات سنجیده و در زمان مناسب، عایداتی قابل اتکا را برای سرمایه‌گذاران غیر حرفه‌ای فراهم می‌آورند.

شرکت مشاور سرمایه گذاری معیار نیز با عنایت بر ساز و کار فراهم شده در قانون بازار اوراق بهادار و مقررات مربوطه، در سال 1390 ، پس از تجربه موفق 12 ساله مدیران این مجموعه در زمینه تحلیل و مدیریت دارایی، مجوز فعالیت سازمان بورس را اخذ نموده و همواره نقش مستمری در بهبود و ارتقا سطح کیفی سرمایه گذاری در کشور ایفا نموده است . گفتنی‌ست مشاور سرمایه‌گذاری معیار از سال 1393 مجوز سبدگردانی را نیز از سازمان بورس و اوراق بهادار کسب کرده است.

فرآیند سبد گردانی در معیار، بر  مبنای شاخص های متنوعی چون سطح ریسک‌پذیری، میزان بازدهی مورد انتظار و میزان سرمایه مشتریان، با بهره گیری از توان تحلیلی و مدیریت علمی مجموعه صورت می پذیرد . مدیریت سبد در معیار، از مکانیزم منحصر به فردی پیروی می کند و استراتژی های سرمایه گذاری، بر اساس اتخاذ تصمیمات مدیر یا مدیران سبد و تیم تحلیل صورت می‌پذیرد.

مزایای استفاده از خدمات سبدگردانی

  1. مدیریت کارآمد و اثر‌بخش در سبد سهام با استفاده از ساز‌و‌کار علمی؛

  2. مدیریت ساختاری سبد سهام متناسب با درجه ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران؛

  3. پرهیز از رفتارهای هیجانی با مدیریت عقلائی سبد سهام؛

  4. کاهش ریسک سوء مدیریت در سبد سهام به واسطه تعبیه نظام کنترل داخلی مناسب؛

  5. امکان مدیریت وجوه نقد راکد اشخاص حقوقی با حفظ قابلیت درجۀ نقدشوندگی سبد سهام ایشان؛

  6. شفافیت بالای اطلاعاتی و گزارشگری.

تفاوت صندوق‌های سرمایه‌گذاری با سبدگردانی

فرق سبدگردانی با صندوق‌های سرمایه گذاری در اساس کار نیست بلکه در چند مورد تفضیلی است. سبدگردانی همانند صندوق سرمایه‌گذاری، مدیریت پرتفوی سهام را در بر می‌گیرد 

۱ – سرمایه‌گذاری با اسم شخص: یکی از تفاوت‌های سبدگردانی با صندوق سرمایه‌گذاری در این است که فرآیند سبدگردانی با سرمایه یک شخص و به نام همان شخص ( حقیقی یا حقوقی )  انجام می‌گردد ولی صندوق سرمایه‌گذاری مشترک همان طور که از اسم آن مشخص است متشکل از سرمایه افراد مختلفی است که در یک صندوق مشترک جمع آوری شده و به اسم صندوق که یک ماهیت حقوقی دارد معاملات انجام می‌شود.

۴ وجود ارکان مختلف : با توجه به ماهیت حقوقی صندوق، این نهاد دارای ارکانی نیز است. ارکان نظارتی صندوق که متولی و حسابرس صندوق هستند، و ارکان اجرایی صندوق که شامل مدیر،ضامن (حسب مورد) و کارگزار هستند. صندوق دارای اساسنامه و امید‌نامه مشخص و تایید شده از سوی سازمان بورس و مجمع سرمایه‌گذاران خود صندوق است. در سبدگردانی اساسنامه و مجمع سرمایه‌گذاران وجود ندارد چون طرف قرار‌داد یک شخص است. در سبدگردانی قرارداد در سه نسخه بر اساس فرمت مصوب و ابلاغیه سازمان بورس تنظیم می‌گردد، هر سه نسخه قرارداد به سازمان بورس ارسال و بعد از بررسی و تایید سازمان بورس، کد سبدگردانی به نام مشتری نزد سبدگردان صادر می‌گردد.

۵ کارمزدها : کارمزد سبدگردان در فرآیند سبدگردانی به این شکل است که معمولا تا میزان سودی که بانک به شما می دهد، سبدگردان از شما کارمزدی دریافت نمی کند. مازاد بر سودی که بانک به شما می دهد اگر از سبد شما سودی حاصل شد، بستگی به میزان سرمایه شما بین ۱۵ تا ۳۰ درصد مازاد سود را سبدگردان از شما به عنوان کارمزد مدیریت سبد دریافت می‌کند.

برای کسب اطلاعات تکمیلی در خصوص شرایط سبدگردانی، با واحد سبدگردانی معیار تماس بگیرید.